زمان مطالعه: 1 دقیقه
اولین بازیکنی که در استادیوم آزادی گل زد، چه کسی بود؟

اولین بازیکنی که در استادیوم آزادی گل زد، چه کسی بود؟

استادیوم صدهزار نفری آزادی با نام پیشین آریامهر بنا گذاشته شد و اولین دیدار فوتبال در این ورزشگاه در سال 1350 برگزار شد.

نزدیک به نیم قرن قبل، تیم های فوتبال پرسپولیس ایران و کروزیروی برزیل، اولین بار تیمهایی بودند که در استادیوم آزادی به میدان رفتند. از اواخر دهه 40 شمسی و به دنبال قهرمانی ایران در جام ملت های آسیا همواره این مساله مورد بحث بود که استادیوم پیر و 30 هزار نفره امجدیه دیگر نمی تواند پذیرای عاشقان فوتبال باشد و نیاز است که استادیومی بزرگ تر ساخته شود تا در بازی های بزرگ باشگاهی و دیدارهای بین المللی استادیوم امجدیه شرمنده عاشقان نشود. به این ترتیب سنگ بنای یک استادیوم صدهزار نفری با نام آریامهر بنا گذاشته شد.

این استادیوم که توسط عبدالعزیز فرمانفرماییان طراحی شد، برگ برنده ایران در راه میزبانی بازیهای آسیایی 1974( 1353 ش.) بود. جالب این جاست که با امکانات دهه 50، ورزشگاه صدهزارنفری تنها طی سه سال ساخته شد. جالب تر این که در همان زمان پارکینگی برای ورزشگاه در نظر گرفته شد که 10 هزار اتومبیل در آن جای می گرفتند. اولین دیدار فوتبال که در این ورزشگاه و در روز 27 اسفند 1350 با حضور 80 هزار تماشاگر برگزار شد، بین تیم های فوتبال پرسپولیس ایران و کروزیروی برزیل بود که با نتیجه (4-2) به سود تیم برزیلی خاتمه یافت.

توستائو ستاره تیم ملی برزیل هم اولین گلزن تاریخ این استادیوم لقب گرفت. پله برزیلی و صفر ایرانپاک و همایون بهزادی نیز از جمله نخستین نفراتی بودند که در این دیدار موفق به گلزنی شدند. همچنین گفته شد 857 هزار و 700 تومان نیز بابت فروش بلیت ها، درآمد حاصل شد. پس از آن ورزشگاه صدهزارنفری بارها و بارها مملو از جمعیت شد؛ امری که در سال های اخیر کمتر رخ داده است.

توستائو در ورزشگاه آزادی و جدال با علی پروین
توستائو در ورزشگاه آزادی و جدال با علی پروین

 

نظر خود را درباره «اولین بازیکنی که در استادیوم آزادی گل زد، چه کسی بود؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره اولین بازیکنی که در استادیوم آزادی گل زد، چه کسی بود؟ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.