زمان مطالعه: 11 دقیقه
پیدا کردن وسایل و مدارک و افراد گم شده

پیدا کردن وسایل و مدارک و افراد گم شده

تا به حال برای شما ممکن است پیش آمده باشد که مدارک شناسایی، کارت‌های بانکی و یا مدارک هویتی خود را گم کرده باشید و این سوال پیش آمده که در این زمان چه باید کرد

گمشده ها گاهی ارزش زیادی ندارند و میتوان به راحتی از خیر آن ها گذشت. اما گاهی ارزش زیادی چه از لحاظ مالی چه از لحاظ احساسی برای ما دارند؛ در چنین لحظاتی دچار تعجب و دلهره می شوید. این احساس ها می تواند جلوی تصمیم گیری درست شما را بگیرد، اما ناراحت نباشید آسمونی تلاش می کند شما را برای پیدا کردن این اشیاء و حتی افراد گم شده یاری دهد.

در گام اول، سوال های زیر را در نظر بگیرید:

 • چه وسیله ای بوده؟
 • ارزش پیدا کردن را دارد؟
 • شکل آن دقیقا چگونه بوده؟
 • آخرین مکانی که آن شئ یا فرد را دیده اید کجا بوده؟
 • به چه علت گم شده؟

هرچه این جواب این سوال ها را دقیق تر بدهید راحت تر شئ مورد نظر را پیدا می کنید. اگر اطلاعات دقیقی از گمشده داشته باشید دیگران نیز می توانند کمکتان کنند. سعی کنید آخرین زمان و مکانی که گمشده را دیدید را به یاد بیاورید. ممکن است شئ گمشده را در اصل گم نکرده باشید و فقط خودتان جای آن را عوض کرده باشید.

امروزه اینترنت راه حل هر مشکلی هست. برخی افراد پس از پیدا کردن اشیاء و افراد گمشده از طریق سایت هایی مخصوص به صاحبان آن اطلاع رسانی میکنند. سایت هایی وجود دارند که برای اطلاع رسانی پیدا شدن گمشده ها به شما خدمت می کنند. برخی مکان ها قسمت مخصوص اشیاء گم شده دارند و در صورت پیدا کردن آنها را به آنجا میبرند برخی مکان ها پیدا شدن اشیاء گم شده را از بلندگو ها اطلاع می دهند. شما باید از مسئولان آن مکان بپرسید که آیا آنها مکانی را برای اشیاء گمشده اختصاص داده اند یا خیر. سپس اگر وسیله ی خود را به خوبی بشناسید می توانید آن را پیدا کنید. مسئولان برای جلوگیری از سرقت وسایل پیدا شده گاهی سوال هایی راجع به ویژگی های گمشده از شما خواهند پرسید، به همین علت شما باید جواب دقیقی برای سوال هایی که در بالا مطرح کردیم داشته باشید.

اگر وسیله پیدا شده مهم باشد، گاهی اشیائ پیدا شده را به پلیس محل مورد نظر تحویل می دهند. اگر مکان آخری که وسیله ی خود را در آن جا دیدید را به یاد دارید. پس به پلیس محل مورد نظر مراجعه کنید.

گم شدن وسایل در مکان های مختلف

گم شدن وسایل در مکان های مختلف

 • خانه و آپارتمان

اگر در خانه و آپارتمان خود وسیله ای را گم کرده اید به آخرین مکانی که در آنجا وسیله خود را دیده اید بروید و سعی کنید خاطرات و اعمالتان را به یاد بیاورید. به قسمتی که معمولا آن وسیله را در آنجا قرار می دادید سر بزنید شاید یکی از اعضای خانواده وسیله را پیدا کرده و در سر جای خود قرار داده است. از اعضای خانواده بپرسید که آیا آن را ندیده اند. اگر مهمان داشته اید که فرزندان خرد سال دارند،از مهمان ها بپرسید که آیا فرزندان آنها وسیله را بر نداشته یا جای آن را عوض نکرده اند.

اگر در خانه و یا آپارتمان افراد دیگری وسیله خود را گم کرده اید با صاحب خانه تماس بگیرید و مشکل خود را بیان کنید. همچنین به نگهبانی آپارتمان مراجعه کنید و گم شدن وسیله خود را گزارش کنید و از او بخواهید که اگر وسیله ی شما در مکان های عمومی آپارتمان پیدا شد وسیله را به آشنای شما که ساکن آن آپارتمان هست بدهد.

 • وسیله نقلیه خودتان

در این صورت خیالتان راحت خواهد بود که نه تنها وسیله ی شما دزدیده نشده بلکه محیط محدودی را برای پیدا کردن آن باید جست و جو کنید. اگر در ماشین شئ را پیدا نکردید.احتمالا در محل های توقفتان این وسایل به زمین افتاده اند. برای این مورد به قسمت شهر و خیابان این گزارش مراجعه کنید.

 • آژانس

اگر وسیله خود را در آژانس جا گذاشته اید در این صورت بهتر است با آژانس تماس بگیرید. اگر کد اشتراک دارید اکثر دفتر های آژانس با بررسی اطلاعات اشتراک شما راننده ای که آخرین بار ماشین او را کرایه کردید را پیدا می کند و با جست و جوی ماشین وی میتوانند شئ شما را پیدا کنند. اگر اشتراک ندارید باید ساعتی که ماشین را کرایه کردید یا اسم راننده خود را به یاد بیاورید تا باز هم ماشین مورد نظر جست و جو شود و شئ شما پیدا شود. اگر وسیله مورد نظر پیدا نشد احتمالا در محل مبدا و مقصد در خارج از ماشین به زمین افتاده برای این مورد به قسمت شهر و خیابان این گزارش مراجعه کنید.

 • تاکسی

برای پیدا کردن وسیله خود در این مورد شما باید به سایت http://taxi.tehran.ir مراجعه کنید و قسمت اشیاء گمشده را جست و جو کنید. همچنین اگر وسیله ی گمشده شما در این سایت در قسمت پیدا شده ها نبود میتوانید گزارش گم شدن وسیله ی خود را بدهید. همچنین می توانید با شماره 48048 نیز تماس بگیرید. راننده هایی که اشیاء گمشده را تحویل دهند نمره ی مثبت می گیرند به همین دلیل خود راننده ها علاقه مند به پیدا کردن اشیاء گمشده شما هستند.

 • اتوبوس و بی آرتی

در ابتدا بهتر است با سامانه 1888 یا تلفن 33969050 تماس بگیرید. اگر شئ خود را در اتوبوس ها گم کرده اید میتوانید به پایانه های اتوبوس مراجعه کنید و از مسئول یا راننده ی اتوبوس ها نیز سوال کنید. اگر وسیله ی خود را در اتوبوس های بین شهری یا بین کشوری گم کرده اید با شرکت مسافربری آن اتوبوس تماس بگیرید و مشکل خود را بیان کنید.

 • مترو و قطار

اگر وسیله ی خود را در مترو گم کرده اید به سایت http://metro.tehran.ir مراجعه کنید. در این سایت اشیاء گم شده دسته بندی شده و تاریخ خورده اند که کمک می کند اشیاء خود را راحت تر پیدا کنید. همچنین برخی ایستگاه ها قسمت اشیاء گم شده دارند که می توانید به آن ها مراجعه کنید. اگر وسیله ی خود را در قطار گم کرده اید باید پس از پیاده شدن به رئیس ایستگاه مشکل خود را اطلاع دهید.او با تلفنگرام موضوع را به اطلاع رئیس قطار و اگر قطار به مقصد رسیده باشد رئیس ایستگاه مقصد می رساند. اما اگر شئ گم شده پیدا نشود شرکت راه آهن هیچ مسئولیتی را قبول نمی کند. اگر وسیله شما در ایستگاه ها و شرکت راه آهن گم شده باشد.این مکان ها قسمت اشیائ گم شده دارند که شئ مورد نظر را تا یک ماه در آنجا نگه می دارند.

 • هواپیما

اگر شئ خود را در سالن عمومی فرودگاه گم کنید اکثر فرودگاه های کشور یا شئ شما را تحویل پلیس می دهند یا در مکان مخصوص اشیاء گم شده نگه می دارند. اگر شئ شما در سالن ترانزیت گم شده باشد شئ را تحویل سپاه و دفتر امانت می دهند. اگر شئ در خود هواپیما گم شده باشد شئ را به امور جامه دانی شرکت مسافر بری صاحب هواپیما تحویل می دهند.

 • دانشگاه

اگر شئ خود را در دانشگاه گم کرده اید اکثر دانشکده ها مکانی برای نگهداری اشیاءگمشده دارند اگر نه به حراست و یا دربانی دانشگاه مراجعه کنید. در بعضی مواقع اشیاء را به امور دانشجویی نیز تحویل می دهند.اگر شئ خود را در خوابگاه گم کرده اید به حراست خوابگاه مراجعه کنید. اگر اشیاء خود را پیدا نکردید می توانید اعلامیه هایی با ثبت شماره تماس و شماره دانشجویی وثبت مشخصات وسیله ی خود در دانشگاه و خوابگاه مشکل خود را اطلاع دهید. بهتر است یک جایزه هم تعیین کنید.

 • مدرسه و آموزشگاه

در مدارس و یا آموزشگاه ها اشیائ گمشده را یا در مکانی که مخصوص اشیاء گمشده است می گذارند یا معمولا به مدیر و یا سرایدار تحویل می دهند.

 • کتابخانه

معمولا در صورت پیدا شدن وسایل گمشده از طریق اعلامیه اطلاع رسانی می شود.وسایل گمشده را معمولا به مسئول کتابخانه تحویل می دهند. در کتابخانه های دانشگاه ها بیشتر اوقات وسایلی که روی میز ها جا گذاشته می شود سر جای خود می ماند.

 • محل کار

معمولا اشیاء گمشده در این مکان را نظافت چی پیدا می کند. در ابتدا بهتر است از نظافت چی سوال کنید. ممکن است همکاران شما به صورت اشتباهیی وسایل شما را برداشته باشند. به آنها گم شدن وسیله خود را اطلاع بدهید حتی اگر وسیله شما در دست آنها نباشد آنها می توانند در پیدا شدن آن شما را یاری بدهند یا با شما مشورت کنند.اگر وسیله خود را پیدا نکردید به رئیس خود اطلاع دهید و اعلامیه هایی در محل کار خود با ثبت مشخصات خودتان و وسیله خودتان وصل کنید.

 • مغازه ها و دفتر های خدماتی

در این صورت به محل مورد نظر مراجعه کنید. مشکل خود را با متصدی آن مکان در میان بگذارید و شماره تماس خود را به او بدهید که در صورت پیدا شدن به شما اطلاع دهد.

 • هتل ها و مسافرخانه ها

در هتل ها و مسافرخانه ها معمولا وسایل گمشده را نظافت چی ها پیدا می کنند. برخی هتل ها وب سایت دارند و در قسمت اشیائ گمشده ی آن به شما از پیدا شدن اشیاء شما اطلاع رسانی می کنند. در برخی شرایط دیگر اگر وسیله شما در اتاقتان پیدا شود با شما تماس می گیرند. اما اگر وسیله شما در اتاق و یا در سالن و مکان های عمومی پیدا شود شما باید موضوع را به پذیرش اطلاع دهید. آنها اگر وسیله شما را پیدا کرده باشند به شما تحویل می دهند (پس از این که با ارائه مشخصات ثابت کردید که وسیله مورد نظر از آن شما هست) اگر پیدا نشده بود آنها مشخصات شما و وسیله گمشده ی شما را می گیرند و در صورت پیدا شدن با شما تماس می گیرند.

 • مسجد

اغلب مسجد ها قسمت امنت خانه یا قسمت اشیاء گمشده دارند که اشیاء گمشده را در آنجا می گذارند. می توانید از مسئول مسجد نیز سوال کنید. بعضی افراد نیز وسایلی را که در اطراف مسجد پیدا کرده اند به مسجد می دهند.

 • خیابان و کوچه ها

بدترین مکان برای گم شدن اشیاء شما این مکان ها است.اما شما ناچار به تسلیم شدن نیستید. بهتر است خیابان و مکان مورد نظر را به یاد بیاورید. سپس از متصدی های مغازه های آن قسمت از کوچه و خیابان بپرسید که آیا کسی شئ شما را پس از پیدا کردن به آنها داده است. سپس به پلیس آن محله مراجعه کنید و گم شدن وسیله ی خود را گزارش کنید. بعضی افراد وسایل گم شده را به مسجد ها می دهند. با مراجعه به مسجد و سوال کردن از مسئول مسجد شانستان را امتحان کنید. بهتر است در قسمتی که گمان می کنید وسیله شما گم شده است اعلامیه نصب کنید سعی کنید یک جایزه نیز تعیین کنید.

 • پارک، کوه، جنگل، اماکن عمومی

وسایل پیدا شده در این مکان ها را اکثرا به سرایدار و نگهبان ارائه می دهند.اگر وسیله شما را به نگهبان یا سرایدار نداده بودند. اعلامیه هایی در اطراف آن مکان نصب کنید. اگر در کوه و جنگل وسیله خود را گم کرده اید نسبت به دیگر مکان ها احتمال این که وسیله ی شما سر جایی که جا گذاشته اید باقی مانده باشد (تا مدتی کم پس از خروج شما) بیشتر است سعی کنید به آن مکان برگردید و به دنبال وسیله خود بگردید.

گم کردن مدارک و موبایل

گم شدن مدارک و موبایل

 • گم کردن موبایل

اپلیکیشن find my lost phone را برای گوشی های اندروید و اپلیکیشن find my iphone را برای گوشی های اپل نصب کنید. در این صورت روند پیدا کردن همراهتان بسیار آسان تر خواهد شد. اگر این اپ هارا نصب کنید میتوانید به صورت آنلاین محل گوشی خود را شناسایی کنید. اگر گوشی شما دزدیده شده می توانید به همراه جعبه ی موبایل خود به پلیس مراجعه کنید و آنها پی گیر گوشی همراه شما خواهند شد. اگر در هنگام مفقود یا دزدیده شدن گوشی شما به اینترنت متصل بوده می توانید آخرین مکان های آن را از روی history در google map بررسی کنید. روش دیگر نیز بستگی به اپراتور سیم کارت شما دارد.شما باید با شرکت مخابراطی سیم کارت خود تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید.

 • گم کردن مدارک

مدارک مهم مانند شناسنامه، کارت ملی، کارت دانشجویی، گواهینامه و.... اگر مفقود بشوند امکان درخواست برای این المثنی مدارک در شرکت های مربوط به این مدارک وجود دارد.

گم کردن اشیا در خارج از کشور

در خارج از کشور نیز موارد بالا مفید اند. اما به این نکات توجه داشته باشید که در بعضی از کشور ها نصب اعلامیه ها فقط در پایگاه پلیس قانونی است و در برخی کشورهای دیگر نیز برای نصب اعلامیه باید مجوز بگیرید.

وقتی وسایل گمشده دیگران را پیدا می کنیم چه کنیم؟

پیداکردن وسایل گمشده دیگران

در ابتدا بهتر است بررسی کنید که آیا بر روی این وسیله مشخصاتی از صاحب آن هست یا خیر. اگر نام یا شماره تلفن وی را یافتید با او تماس بگیرید و پیدا شدن وسیله را به او اطلاع دهید. بعضی افراد نام فلش مموری و برخی دیگر از ابزار های کامپیوتری خود را شماره تلفن خود می گذارند، اگر ابزار های کامپیوتری پیدا کردید با متصل کردن این وسایل به کامپیوتر شخصی خود این موضوع را بررسی کنید. اگر مشخصات فرد را پیدا نکردید بهتر است پیدا کردن وسیله را برای فرد آسان تر کنید.

برای مثال اگر در وسایل حمل و نقل و یا در اماکن خدماتی و مغازه ها هستید، این وسیله را به مسئول این مکان ها بدهید. بهتر است در اینترنت با استفاده از سایت های اطلاع رسانی که مخصوص اشیاء گمشده اند پیدا شدن این وسیله را اعلام کنید. خوب است که اعلامیه هایی بنا بر پیدا شدن وسیله ی گم شده در مکانی که وسیله را پیدا کردید نصب کنید. اگر وسیله ی مورد نظر را در مکان هایی که نام بردیم پیدا نکرده بودید بهتر است وسیله را به پلیس محل مورد نظر بدهید. اگر شئ پیدا شده کارت اعتباری هست آن را به نزدیک ترین شعبه ی آن بانک بدهید. اگر کارت ملی پیدا کرده اید آن را به دفتر پیشخوان دولت بدهید.  

پیشگیری از گم شدن اشیا

روی وسایلی که برای شما اهمیت دارند نام و تلفن و آدرستان را بنویسید. در هر حرکتی ابزار های زیادی با خود حمل نکنید و یا آن ابزار ها را درون یک کیف و یا یک کیسه منتقل کنید. برای ابزار های مهمی که همراه خود می برید یک لیست بنویسید و پیش از هر جابه جایی بررسی کنید که آیا اجزای آن لیست همراه شما هست یا خیر.

پیدا کردن اشیای گمشده به کمک تکنولوژی

دستگاه هایی مانند Elgato Smart Key هستند که با اتصال آن ها به وسیله ای که نگران مفقود شدن آن هستید.و نصب اپ آن روی موبایل خود می توانید رد شئ خود را بگیرید. گجت های دیگری نیز وجود دارند که پس از به کار انداختن آنها توسط موبایل این گجت ها از خود نور یا صدا ایجاد می کنند. اما این گجت ها در فضای بسته کارایی دارند و اگر وسایل خود را برای مثال در یک تاکسی جا بگذارید دیگر نمیتوانید رد آن ها را پیدا کنید.

پیدا کردن افراد گمشده

بهتر است برای پیش گیری از این اتفاقات از قبل از گم شدن فردی مکانی را در بین خانواده خود مشخص کنید که هر کسی گم شد با آدرس پرسیدن و ... به آن مکان برود. اگر فرد از خانواده نزدیک شما نیست محلی را انتخاب کنید که هر ماه یا هر هفته یکدیگر را آنجا ببینید. اولین جایی که در این صورت هم فرد گمشده هم فردی که دنبال شخص می گردد باید مراجعه کنند پلیس محله است.

اگر مدت زیادی از گم شدن وی نگذشته بهتر است از افراد محله راجع به شخص سوال کنید. خود را به جای شخص تصور کنید که به کجا ممکن بود برود. مثلا اگر فرد یه کودک خردسال بود ممکن بود اگر در بازار گم شده به مغازه اسباب بازی فروشی برود. اگر مدت زیادی از گم شدن فرد می گذرد در محله و اطراف آن محله اعلامیه نصب کنید. اگر دوستان یا افرادی را که خیلی وقت است ندیده اید را می خواهید پیدا کنید بهترین راه حل شبکه های اجتماعی است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «پیدا کردن وسایل و مدارک و افراد گم شده» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.