زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی فریدون آسرایی

بیوگرافی فریدون آسرایی

نام و نام خانوادگی : فریدون آسرایی متولد : 1335 سمت : خواننده زندگی : آسمونی : او در منطقه آسارا در 40...

fereydoun-asraei
fereydoun-asraei

نام و نام خانوادگی : فریدون آسرایی

متولد : 1335

سمت : خواننده

fereydoun-asraei(2)
fereydoun-asraei(2)

زندگی :

آسمونی : او در منطقه آسارا در 40 کیلومتری کرج در جاده چالوس به دنیا آمد.

بعد از تحصیلات در ژوئیه 1987 به کانادا شهر ونکوور رفت و 14 سال در آنجا زندگی کرد.

سال 1988 گروه غزال و 2 سال بعد هم گروه پرواز را با حضور کامران، هنگامه، رامین زمانی و... راه انداخت که ترانهایران ایرانم نشانی از این گفته است.

fereydoun-asraei(1)
fereydoun-asraei(1)

او اولین آلبومش را با تنظیم رامین زمانی و با نام اولین سلام که ترانه‌هایش عباتند از: اولین سلام، جدایی، جاده عشق، تو ای یار، شاهچراغ، گل اندام، قربونت و دختر بندر را در سال 1380 به بازار روانه کرد و به ایران باز گشت.

آن زمان خوانندگانی چون اعتمادی و اصفهانی تازه مطرح شده بودند.

از نظر او آلبوم اولش نمره قبولی نگرفت به همین خاطر خواست آلبوم بعدیش را در ایران جمع و جور و در لس آنجلس به بازار فرستد. از جانب دکتر چراغعلی به پدرام کشتکار معرفی شد و ترانه خونه به خونه را با او به ثبت رسانید.

fereydoun-asraei(6)
fereydoun-asraei(6)

پس از آنکه کار آلبوم آدم و حوای شادمهر توسط بهروز صفاریان به پایان رسید فریدون به بهروز توسط پدرام معرفی شد. روزی در استودیو و در سر ضبط قطعه ستاره بهنام برادر بهروز به فریدون پیشنهاد خوانندگی مهمان در این ترانه شد. او نیز این ترانه را اجرا کرد و... پدرام و بهروز نیز با تلاش و اصرار زیاد توانستند فریدون را به ارئه آلبوم در ایران متقاعد کنند. البته خود او دلیل‌های زیادی از جمله سن زیاد مادرش را برای این کار داشت.

fereydoun-asraei(3)
fereydoun-asraei(3)

البته نوشتن چند مطلب کوتاه در مورد آلبوم غریبه و خود فریدون خالی از لطف نیست :

گل هیاهو آخرین کار آلبوم بود. با غریبه ترانه مورد علاقه‌اش راه خواندنش را پیدا کرد. ترانه کبوتر را از یک مجله پیدا کرد. توسط دیدن فیلمهای از کرخه تا راین و آژانس شیشه‌ای با جنگ آشنا و احساس ترانه بوی سیب را به دست آورد. او ملودی 7 ترانه آلبوم را خودش ساخت.

از برترین آثار فریدون، سلام با ترانه ای از حسین غیاثی باعث شد تا این اثر به عنوان قویترین و برترین ملودی سال 1388 کشور برگزیده شود. سلام ماندگارترین اثر فریدون تلقی می شود.

fereydoun-asraei(5)
fereydoun-asraei(5)

آلبوم‌ها

سرگذشت 1377

اولین سلام 1380

غریبه 1383

از تو دورم 1386

ریمیکس 1387 

خاطرات گمشده1390 

عشق یعنی 1393 

fereydoun-asraei(4)
fereydoun-asraei(4)

فعالیت‌های هنری خود را در ایران پس از بازگشت از کانادا با آلبومی به نام "غریبه" آغاز کرد.

اولین آلبوم وی با نام اولین سلام وارد بازار شد که به توفیق چندانی دست نیافت.

اما او با دومین آلبوم خود با نام غریبه رکورد فروش در ایران را شکست.

آلبوم بعدی او با نام سرگذشت وارد بازار شد که یکی از آهنگهای او با نام ای وطن در این آلبوم قرار دارد. آلبوم اخر او نیز با نام از تو دورم با فضایی عاشقانه و بر مبنای اشعار عبدالجبار کاکایی وارد بازار شد که ترانه‌های مانند "دوست دارم"و "وقتی بارون میزنه" را شامل می‌شود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی فریدون آسرایی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.