زمان مطالعه: 1 دقیقه
پرنده شاهین

پرنده شاهین

پرنده شاهین با چشمانی سیاه و بال‌های نوک‌تیز و منحنی با توانایی پرواز با سرعت بالا مابین پرندگان دیگر بسیار معروف است که حتی به پرندگان بزرگ‌تر از خود هم حمله می‌کند.

پرنده شاهین نوعی پرنده شکاری است که از نژاد بازها است که در پارسی منسوب به شاه یا شاهانه است. درباره جسارت و شهامت شاهین مابین پرندگان بسیار گفته شده است که حتی با پرندگان بزرگتر از خود هم می‌جنگند. در ادامه با آسمونی باشید تا به معرفی پرنده شاهین بپردازیم.

 اندازه پرنده طول بدن ۳۴ تا ۵۸ سانتی‌متر
طول بال‌های باز ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر
راسته شاهین سانان
نام علمی Falco pelegrinoides
نام انگلیسی Falcon

 

پرنده شاهین

معرفی شاهین

شاهین نوعی پرنده شکاری است که انواع مختلفی دارد که در بسیاری از کشورهای جهان زندگی می‌کند. شاهین‌ها چشمانی سیاه دارند و در شکار پرندگان در حال پرواز تخصص دارند. پرنده شاهین از قوش و عقاب از نظر جثه کوچک است اما جسارت بالایی دارد و حتی به آنها هم حمله می‌کند.

پرواز شاهین

مشخصات پرنده شاهین

پرنده شاهین بسیار زرنگ است و شکارچی ماهر و جسوری می‌باشد. سرعت پرواز شاهین تا ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. طول شاهین هنگام پرواز ۳۴ تا ۵۸ سانتی‌متر و بال‌های آن هم حدود ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر هستند. شاهین لانه‌ی خود را در کوهستان‌های دوردست و مکان‌های بلند می‌سازد که از محل سکونت انسان دور باشد. قرنیه‌ی چشم شاهین مشکی است و پرهای زرد با تون خاکستری ترکیب شده است. خال‌های تیره‌ای هم زیر گلو و شکم شاهین وجود دارد. شاهین نر نسبت به ماده کمی جثه کوچکتری دارد. شاهین از ۲ الی ۳ سالگی بالغ می‌شود و تولید مثل می‌کند. شاهین ماده حدود ۳ یا ۴ تخم می‌گذارد و ۲۹ الی ۳۲ روز هم روی تخم‌ها می‌خوابد. 

شاهین زیبا

پرنده شاهین در ایران

پرنده شاهین از واژه شاه آمده و در ایران قدیم، شاهین را پرنده‌ای فرخنده و خجسته می‌دانستند که در توانایی هم سرآمد پرندگان است که هوشیاری و چالاکی زیادی در خود دارد. بعضی از مکان‌ها در ایران برگرفته از نام پرنده شاهین می‌باشد مانند شاهین‌دژ، شاهین‌شهر، شاهین‌آباد، شاهین‌تپه، شاهین‌دشت، شاهین‌ویلا و بسیاری دیگر.

شاهین چشم سیاه

گونه‌های شاهین

شاهین انواع گوناگونی دارد که در قاره‌های مختلف جهان زندگی می‌کنند در ادامه نام چند گونه از شاهین را مشاهده می‌کنید:

شاهین سرحنایی Falco chicquera
شاهین پاسرخ Falco vespertinus
شاهین آمور Falco amurensis
شاهین الئونورا Falco eleonorae
شاهین دودی Falco concolor
شاهین خفاشی Falco rufigularis
شاهین سینه‌نارنجی Falco deiroleucus
شاهین نیوزیلند Falco novaeseelandiae
شاهین قهوه‌ای Falco berigora
شاهین خاکستری Falco hypoleucos
شاهین سیاه Falco subniger

شاهین بلوچی

Falco jugger

شاهین بالابان

 Saker Falcon
شاهین دشتی Falco mexicanus
شاهین بحری Falco peregrinus

شاهین معمولی

Falco pelegrinoides
شاهین تایتا Falco fasciinucha

 

تصاویر شاهین

پرنده شکاری شاهین
شکار شاهین
شاهین در آسمان
Falcon

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «پرنده شاهین» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.