زمان مطالعه: 10 دقیقه
غرفه سازی در تهران (طراحی، ساخت و نصب غرفه نمایشگاهی)

غرفه سازی در تهران (طراحی، ساخت و نصب غرفه نمایشگاهی)

غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاهساخت یک غرفه و طراحی غرفه نمایشگاهی اهمیت تبلیغاتی و تجاری بسیار زیادی را...

ساخت یک غرفه و طراحی غرفه نمایشگاهی اهمیت تبلیغاتی و تجاری بسیار زیادی را برای بسیاری از شرکت ها در عصر کنونی به همراه داشته است. این شرکت ها برنامه بسیار دقیقی را برای حضور در نمایشگاه های مختلف تعیین می‌کنند چرا که تخصصی شدن نمایشگاه ها و غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه راه را برای تبلیغات و معرفی مشاغل گوناگون به مخاطبین این مشاغل برای صاحبان آن ها باز کرده است. در ادامه مطلب آسمونی به انواع غرفه های نمایشگاهی می پردازیم.

حضور در نمایشگاه ها تنها تولیدات شرکت ها را شامل نمی شود بلکه به خدماتی که این گونه شرکت ها می دهند نیز مربوط شده و مدیران به راحتی می توانند با بازدید کننده های زیادی در ارتباط باشند و شغل، محصول و نوع خدمات خود را به آن ها معرفی نمایند. بنابراین مهم ترین دغدغه ای که در ذهن شرکت کنندگان در هر نمایشگاهی وجود دارد، این است که چگونه می توان به شکل بهتر و مناسب تری با مخاطبان ارتباط برقرار نمود و غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.
در حقیقت این موضوع که برای جذب هر چه بیشتر بازدید کننده به غرفه و محصولات موجود در آن چه تدبیری باید اندیشیده شود، اصلی ترین مسئله ای است که هر غرفه داری با آن رو به رو است. به بیان ساده تر هر غرفه دار و مدیر شرکتی باید تمام تلاش خود را بکند تا در نظر بازدید کننده بیشتر دیده شود و او را به غرفه و نوع محصولات و خدمات خود بیشتر جذب نماید.

چگونه نوع غرفه نمایشگاهی انتخاب کنیم؟ 

غرفه های نمایشگاهی دارای انواع و اقسام مختلفی می باشند و شرکت کننده باید نهایت دقت خود را به کار ببرد تا غرفه ای را برای طراحی انتخاب کند که هم با شغل او مرتبط بوده و هم بازخورد بیشتری در نمایشگاه داشته باشد.

انتخاب نوع غرفه نمایشگاهی بسیار مهم میباشد ایتکه ساخت غرفه شما متناسب با کسب و کارتان باشد نکته ایی است که ممکن است باعث شود شما بهتر دیده شوید و یا دیده نشوید انتخاب این موضوع را باید به طراح خود بسپارید زیرا موضوعی کاملا تخصصی میباشد. ساخت غرفه های نمایشگاهی به دو نوع تقسیم بندی می شوند: 1- غرفه سازی 2- غرفه آرایی

  • غرفه سازی چیست

غرفه سازی به عملی گفته می شود که توسط غرفه سازان مراحل ساخت و ساز غرفه در نمایشگاه را شامل می شود، این بخش در نمایشگاه دارندگان غرفه بسیار کلیدی و مهم خواهد بود.

  • غرفه آرایی چیست 

در عمل غرفه آرایی هیچ نوع ساخت و سازی وجود ندارد و یا در صورت وجود نیز مقدار آن بسیار ناچیز است و تنها با استفاده از سازه هایی که در نمایشگاه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، دکورسازی انجام می گیرد؛ از جمله استند، کانترو، پاپ آپ و …

انواع غرفه نمایشگاهی از نظر نوع سازه 

غرفه های نمایشگاهی هم از نظر نوع کسب و کار و شغل شما تقسیم بندی میشوند و هم از نظر نوع سازه به چند نوع تقسیم میشوند ، انتخاب و گزینش هر یک از این گزینه ها در غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه بسیار مهم میباشد تا شما در نمایشگاه بدرخشید. غرفه های نمایشگاهی از نظر نوع سازه به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

غرفه های ساختنی 

به این غرفه ها در زبان انگلیسی Purpose built stands نیز گفته می شود. این نوع غرفه ها از مواد مختلفی ممکن است ساخته شود نظیر ام دی اف، چوب، نئوپان، شیشه، پروفیل های آهنی، پارکت یا سرامیک برای ساختن کف غرفه و یونولیت های مختلف برای ساختن نام های تجاری و سردر غرفه استفاده میشود.

نحوه ی ساخت و اجرای غرفه های ساختنی 

ساخت این نوع غرفه ها به این شکل است که در کارگاه نجاری، چوب بر مبنای طرح پیشنهادی برش داده شده و پس از آن به نمایشگاه مورد نظر منتقل می شوند. سپس برای ایجاد فضا در غرفه، از این چوب ها در اطراف پروفیل های آهنی و یا پایه هایی از جنس چوب استفاده می شود. پس از انجام این کار، اتصالات چوب ها نیز برای پوشش مناسب تر، رنگ آمیزی می شوند؛ سپس شیشه ها نیز برش داده شده و در محل خود قرار داده می شود.

آخرین کاری که در ساخت و طراحی غرفه های ساختنی صورت می پذیرد، کف سازی است که برای انجام آن با توجه به سلیقه ی شرکت کننده همان طور که گفته شد، از سرامیک و یا پارکت می توان بهره برد، این نکته نیز قابل ذکر است که سایر وسایل و تجهیزاتی که در غرفه های نمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند (مانند ال سی دی، آب سرد کن، مبلمانی که در قسمت وی آی پی غرفه مورد استفاده قرار می گیرد و ..) از نظر هزینه و قیمت به صورت جداگانه و آپشنال توسط مجری ساخت و طراحی غرفه، محاسبه می شوند.

غرفه های ساختنی به طور معمول دارای بخش های مختلفی بوده که این بخش ها شامل قسمت وی آی پی (VIP که برای میهمانان خاص مورد استفاده قرار می گیرد)، قسمت سی آی پی (CIP که محلی برای مراجعات عمومی است)، انبار تجهیزات، وسایل و ابزار آلات (که محلی برای نگه داری از هدایای تبلیغاتی و نیز وسایل پذیرایی است) آبدارخانه و کانتر افراد پذیرایی کننده می باشد.

  • غرفه های اسپیس فریم (Space Frame)

به این نوع از غرفه ها در زبان انگلیسی Stand Fitting نیز گفته می شود. غرفه های اسپیس فریم در دو نوع وجود دارند: 1- Indoor یا درونی 2- Outdoor یا بیرونی

غرفه های اسپیس فریم از نظر طراحی و ساخت دارای یک الگوی یکسان و کلی می باشند و به طور منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند که با تقسیم نیرویی که توسط وزن سازه وارد می شود، سازه ای زیبا و مستحکم شکل می گیرد. غرفه ی اسپیس فریم معمولا از موادی ساخته می شود که دارای فلزاتی با آلیاژهای مختلف است؛ اسپیس فریم هایی که سازه را به وجود می آورند، به وسیله ی بست اسپیس به هم متصل شده و غرفه ای شکیل و محکم ایجاد می شود. اصلی ترین مشخصه ای که این نوع غرفه ها دارا می باشند، ستون های فلزی و فضاهایی است که برای قرار گرفتن بنرها و یا قاب های چاپ شده مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین مواردی که در هزینه های غرفه های اسپیس فریم تاثیر بسیار زیادی دارد، بهره گیری از پاپ آپ، انواع مختلف استندها و سازه هایی که برای تبلیغات و معرفی کالاها و محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، می باشد.

مزایای غرفه های اسپیس فریم 

غرفه های اسپیس فریم دارای مزایای زیادی می باشد که در ذیل به طور مختصر به بیان آن ها خواهیم پرداخت: – هزینه ی کم و امکان اجاره برای شرکت هایی که برای مدت زمان محدودی به غرفه نمایشگاهی نیاز دارند – امکان استفاده ی آسان و بهینه از وسایل سرمایشی و گرمایشی در فضای اسپیس فریم – امکان مونتاژ و دمونتاژ سریع در ساخت غرفه – حمل و نقل و بارگیری آسان – امکان بهره گیری در هر نقطه ای از کشور و با هر شرایط آب و هوایی – کم بودن وزن و آسان بودن کاربرد اسپیس فریم در ساخت غرفه نمایشگاهی – ایمنی بالا در هنگام مونتاژ و استفاده – مناسب جهت غرفه آرایی – امکان نورپردازی مطلوب – قابلیت ایجاد سقف برای غرفه هایی که در محیط های بیرونی قرار دارند – مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط مختلف جوی

  • غرفه های مدولار 

غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه مدولار عموما به صورت یک شکل و مشابه و با استفاده از قطعات پیش ساخته و استاندارد، طراحی و مونتاژ شده و به شکل یک غرفه ی کامل در نمایشگاه در دسترس شرکت ها قرار می گیرند. این نوع غرفه ها از نظر ساختار بسیار منظم و ایستا بوده و با بهره گیری از پروفیل های آلومینیومی و سازه هایی با همین جنس در ابعاد و فضاهای متفاوتی ساخته می شوند. نوع ساخت غرفه های مدولار به گونه ای است که در آن می توان از انواع پنل های مختلف چاپی، لایت باکس، پلکسی گلس و … بهره برده و غرفه را پر نمود.

مواد تشکیل دهنده غرفه های مدولار 

این نوع غرفه ها مزایای زیادی دارند از جمله این که با توجه به قابلیت مونتاژ و دمونتاژ آن، سرعت اجرا و نصب غرفه و غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه بسیار بالا است. از مزایای دیگر غرفه های مدولار می توان به تمیزی، امکان مناسب نورپردازی، تعرفه ی پایین و هزینه ی کم و نیز امکان استفاده از طرح هایی انعطاف پذیر در این نوع غرفه ها اشاره کرد. ساخت و آماده سازی غرفه های مدولار در زمانی کوتاه انجام می شود و هدف از ساخت آن بیشتر چیدمان محصولات است، از این جهت راندمان آن بسیار بالا می باشد.غرفه های مدولار به طور کلی موارد زیر را شامل می شوند: -کتیبه ی غرفه و سردر آن – دیواره غرفه که با استفاده از پروفیل های آلومینیومی شش میلی متری ساخته می شوند -کف پوشی از جنس موکت و با کیفیتی معمولی -نورپردازی صحیح و مناسب -استفاده از میز و صندلی در غرفه – پریز برق

انواع غرفه مدولار در نمایشگاه 

غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه  مدولار نیز دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام دارای کاربرد خاص خود هستند.

غرفه مدولار ویژه

غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه  مدولار، ویژه سیستمی است که در جهت فضاسازی های مختلف و ایجاد المان های نمایشی در غرفه های کوچک نمایشگاهی کاربرد دارد. غرفه های مدولار ویژه غیر همشکل بوده و تنوع آن ها بسیار زیاد است که با توجه به نیاز مخاطب طراحی می شوند. این نوع غرفه ها عمدتا ساختاری بزرگ و زیبا دارند و با استفاده از عواملی هم چون رنگ، نور، المان های مختلف گرافیکی و شیشه می توان به جذابیت آن ها افزود. هم چنین با این سیستم می توان با هزینه ای مناسب و منطقی، بیشتر قسمت های غرفه نمایشگاهی از جمله ویترین محصولات، میز، بدنه، دیوار نور، اتاق مذاکره، المان های افقی و المان های عمودی و … را اجرا نمود.

غرفه مدولار سالنی

غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه سالنی با سیستم مدولار غرفه هایی هستند که به صورت همشکل برای مستقر شدن شرکت کنندگان و با سفارش برگزار کننده ی نمایشگاه طراحی و ساخته می شوند. این نوع غرفه ها دارای فضایی مستقل هستند که از امکانات اولیه به منظور سرویس دهی به مخاطبان و بازدید کنندگان و نیز بهره برداری های مختلف برخوردار می باشند.

انواع غرفه نمایشگاهی از نظر موقعیت و زاویه نمایش 

غرفه سازی و غرفه آرایی نمایشگاه از نظر زاویه نمایش و موقعیت آن ها به چهار نوع تقسیم بندی می شوند: 1- غرفه های خطی و U شکل (از یک طرف باز) 2- غرفه های نبشی و L شکل (از دو طرف باز) 3- غرفه های شبه جزیره ای (از سه طرف باز) 4- غرفه های جزیره ای (از چهار طرف باز)

انواع غرفه نمایشگاهی از نظر موقعیت و زاویه نمایش غرفه های خطی

این نوع غرفه ها دارای شکل و شمایلی مانند حرف U انگلیسی بوده و فقط از یک سمت باز می باشند؛ یعنی از یک طرف مشرف به راهروی نمایشگاه بوده و از سه طرف دیگر تحت احاطه ی غرفه های مجاور خود قرار می گیرند. به دلیل قرار گرفتن غرفه های خطی در کنار یکدیگر و در یک ردیف، به این نوع غرفه ها غرفه ی ردیفی نیز گفته می شود. در غرفه های خطی موضوعی که نقشی مهم را در طراحی و چیدمان آن ایفا می کند، عمق و پهنای غرفه است. از این رو هر چه غرفه عمیق تر بوده و پهنای آن بزرگتر باشد، غرفه بهتر و دارای ارزشی به مراتب بالاتر است.

  • غرفه های نبشی

طراحی غرفه های نمایشگاهی نبشی به شکل حرف L انگلیسی است. این نوع غرفه ها از دو طرف دیوار مشترکی با غرفه های مجاور خود داشته و از دو طرف مشرف به راهرو بوده و در معرض دید بازدید کننده قرار می گیرد. چیدمان و طراحی این نوع غرفه ها هم مشکل تر بوده و هم از لحاظ هزینه، قیمت بالاتری نسبت به غرفه های خطی دارند اما به همان نسبت نیز از ارزش بیشتری نسبت به نوع اول برخوردار است. چرا که غرفه از دو طرف توسط بازدید کننده دیده می شود و به همین علت چشم گیرتر است.

  • غرفه های شبه جزیره ای 

غرفه های شبه جزیره ای از سه جهت مشرف به بیرون و قابل دید بوده و از یک طرف بسته است؛ لذا جذب مخاطب این نوع غرفه ها نسبت به غرفه های خطی و نبشی بیشتر بوده و از نگاه بازدید کننده بسیار دلنشین تر و جذاب تر است. به غرفه های شبه جزیره ای، غرفه های سه بر نیز گفته می شود؛ چرا که از سه طرف به راهروی نمایشگاه راه دارد.

  • غرفه های جزیره ای 

بهترین و ایده آل ترین نوع غرفه، غرفه ی جزیره ای می باشد. این نوع غرفه از چهار سمت قابل دسترسی بوده و از هر سمتی قابل رویت می باشد؛ از همین رو محصولی که برای معرفی در آن قرار می گیرد، با جذابیتی فوق العاده به نمایش در می آید. با توجه به این موضوع می توان گفت که غرفه ی جزیره ای از ارزش نمایشی و تبلیغاتی زیادی برخوردار بوده و تاثیر آن در ذهن مخاطب بسیار زیاد و ماندگار است.
تعداد بسیار زیادی از بازدید کنندگان و حاضران در نمایشگاه، برند شرکت، محصول عرضه شده و یا هر دو مورد را به ذهن می سپارند و این موضوع می تواند در تصمیم مشتری برای خرید کالا و یا دریافت خدمات مربوطه بسیار موثر واقع شود.
نکته ای که در مورد غرفه های جزیره ای بسیار مهم است، این است که غرفه های جزیره ای معمولا برای نمایش ابزار آلات، ماشین آلات و به طور کلی صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد؛ با این حال دیگر محصولات و کالاها نیز در این گونه غرفه ها به نمایش گذاشته می شوند اما برای چنین منظوری طراحی آن باید به طور خاص تری صورت گرفته تا تاثیر آن در جذب بازدید کننده بیشتر شود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «غرفه سازی در تهران (طراحی، ساخت و نصب غرفه نمایشگاهی)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.