درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
لحظه های ماندگار یورو؛ فینالی که تکرار شد

لحظه های ماندگار یورو؛ فینالی که تکرار شد

 دیدار فینال سومین دوره یورو بین تیم های ایتالیا و یوگسلاوی برگزار شد؛ اما نه یک بار بلکه دو بار!

تیم ملی ایتالیا در حالی در روز 8 ژوئن 1968 در فینال رقابت های یورو مقابل یوگسلاوی قرار گرفت که شصت و هشت هزار و 817 تماشاگر برای تماشای این فینال به استادیوی الیمپیکو شهر رم رفته بودند. داور مسابقه گاتفرید دینست سوئیسی بود. همان داوری بود که دوسال قبل در فینال جام جهانی به قضاوت پرداخت و یکی از جنجالی ترین تصمیمات تاریخ فوتبال را در تایید گل مشکوک انگلیسی ها گرفت. هر دو تیم با روش 3-3-4 به مصاف هم رفته بودند.

فرونجیو والکارجی مربی آتزوری، دینو زوف را درون دروازه قرار داده بود. تارکیسیو بورگنیش، آریستید گوارنری، ارنستو کاستانو و جیاچینتو فاکتی کاپیتان تیم در خط دفاع قرار داشت. جیووانی لودتی، جورجیو فرنی و آنتونیو جولیانو سه بازیکن خط هافبک بودند و در خط حمله آنجلو دومینگینی، پیرنو پراتی و پیترو آناستازی قرار گرفت. یوگسلاوها هم با ترکیب ایلیا کانتریچ(دروازه بان)، میرساد فازلاگیچ، بلاگوئه پائونوویچ، دراگان هولکر و میلان دامیانوویچ (مدافعان)، دوبریوو تریوویچ، میراسلاو پابلوویچ و جوان آسیموویچ (هافبک ها)ایلیا پتوکوویچ، دراگان ژاییچ و واحیدین موسمیچ پای به فینال نهاده بودند.

آن ها در دیدار نیمه نهایی موفق شده بودند انگلستان را از پیش روی بردارند. یوگسلاوها در فینال هم تا آستانه کسب پیروزی پیش رفتند. ژائیچ در دقیقه 39 دروازه ایتالیا را گشود و این تیم تا دقیقه 80 موفق شد از این نتیجه دفاع کند. اما به دنبال یک ضربه ایستگاهی و در شرایطی که مدافعان یوگسلاوی هنوز در جای خود مستقر نشده بودند، آنجلو دومنگینی اقدام به زدن ضربه کرد و توپ وارد دروازه شد. این گل مورد قبول واقع شد تا مطابق قوانین، کار به دیدار تکراری موکول شود.

در دیدار  تکراری آتزوری تغییرات فراوانی در سیستم خود ایجاد کرد. روش تیم 5-2-3 شد. سالوادوره، ماتزولا، د سیستی و لوییجی ریوا به ترکیب تیم اضافه شدند و ایتالیا با سیستم جدید عملکرد بهتری از خود نشان داد. در این بازی آتزوری خیلی زود و طی سی دقیقه دو بار توسط ریوا و آناستازی به گل دست یافت و با همین نتیجه برنده شد. آتزوری به تنها قهرمانی خود در اروپا دست یافت و این گونه تنها فینال تکراری تاریخ یورو به سرانجام رسید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «لحظه های ماندگار یورو؛ فینالی که تکرار شد» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.