زمان مطالعه: 10 دقیقه
افتتاح حساب در انگلیس، دروازه‌ای به سوی فرصت‌های مالی

افتتاح حساب در انگلیس، دروازه‌ای به سوی فرصت‌های مالی

با افتتاح حساب بانکی در انگلیس، آینده‌ای امن برای خود و عزیزانتان بسازید و به جمع میلیون‌ها نفر از افراد موفق این کشور بپیوندید.

 افتتاح حساب در انگلیس، یکی از اقدامات ضروری برای مهاجرت به این کشور است. اگر در گذشته به انگلستان وارد می‌شدید، افتتاح حساب بانکی یک کار بسیار دشوار بود؛ اما خوشبختانه، امروزه این فرآیند کمی آسان‌تر شده است. بهترین کار قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت بگیرید، این است که ابتدا به مدیریت مالی خود توجه نمایید. اگر قصد خرید ملک در انگلیس یا مهاجرت از طریق کار، سرمایه‌گذاری و یا تحصیل را دارید، بسیاری از بانک‌های معتبر امکان افتتاح حساب بانکی در این کشور را برایتان فراهم می‌کنند. به همین منظور در این مقاله از آسمونی، قصد داریم راهنمایی‌هایی موردنیاز برای افتتاح حساب بانکی در انگلیس را در اختیارتان قرار دهیم.

 سیستم بانکی کشور انگلستان
 سیستم بانکی کشور انگلستان

 سیستم بانکی کشور انگلستان

 کشور انگلیس همانند ایران، دارای انواع حساب بانکی است که در متن ذیل، به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. به این نکته توجه داشته باشید، در صورتی که شما کارت اعتباری یا نقدی دارید، خواهید توانست در انگلیس از آن استفاده کنید و امور مالی خود را مدیریت نمایید؛ اما این مسئله را در نظر بگیرید که ممکن است هزینه‌های کارمزد تراکنش و مبادله ارز را پرداخت کنید.

 حساب‌های جاری

 این نوع حساب، اولین و پرکاربردترین نوع حساب بانکی است که برای انجام نیازهای روزمره مانند: پرداخت قبوض، خرید و دریافت درآمد استفاده می‌شود. حساب‌های جاری به همراه کارت بانکی به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه ممکن، در دسترس قرار می‌گیرند. با این حال، حساب‌های پریمیوم که امکانات بیشتری دارند، هزینه بیشتری را شامل می‌شوند. بسیاری از بانک‌ها، نسخه‌های ویژه‌ای از حساب جاری را برای گروه‌های مختلف جامعه همچون دانشجویان تدارک می‌بینند.

 حساب پایه

 اکثر بانک‌های انگلیس، برای افرادی که اعتبار خوبی را دارا نیستند یا در تلاش‌اند تا حساب جاری را برای خود افتتاح کنند، حساب‌های ابتدایی و رایگان ارائه می‌دهند. این حساب‌ها خدمات اساسی همچون: کارت‌های نقدی Visa Electron و گزینه‌های پرداخت مستقیم را برای کاربر فراهم می‌کنند؛ اما دسترسی آنها به کارت‌های اعتباری، وام یا اضافه برداشت محدود است. اگر یک حساب پایه باز کرده‌اید و وضعیت شخصی شما تغییر نمود، اغلب با گذراندن شرایط بررسی اعتبار، می‌توانید حساب پایه خود را به یک حساب جاری ارتقا دهید.

 حساب پس‌انداز

 اکثر بانک‌ها، مجموعه‌ای گسترده از گزینه‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند که با حساب‌های پس‌انداز پایه، شروع می‌شود. این حساب‌ها، نرخ بهره بالاتری را شامل و ممکن است نیاز به حداقل سپرده داشته باشند. حتی این امکان وجود دارد که بسته به نوع حساب، پول حداقل برای یک دوره مشخص شده در حساب باقی بماند.

 حساب بین‌المللی یا غیرمقیم

 بسیاری از بانک‌های بزرگ انگلیس، امکان افتتاح حساب بین‌المللی جاری را برای شما فراهم می‌کنند تا اجازه داشته باشید خارج از کشور، حساب بانکی خود را مدیریت نمایید. فرایند افتتاح حساب بانکی برای افرادی که مقیم انگلیس نیستند، به این صورت است که ابتدا باید فرم مربوطه را تکمیل و بعد از آن پاسپورت، عکس و سندهای موردنیاز را ارائه دهند.

 حساب دیجیتال یا موبایل

 با توجه به پیشرفت فناوری، تمام بانک‌های اصلی انگلیس خدمات خود را از طریق اینترنت و برنامه‌های بانکداری موبایل در اختیار افراد قرار می‌دهند؛ بنابراین شما با آسودگی خاطر می‌توانید حساب بانکی خود را به طور آنلاین و از راه دور مدیریت کنید. همچنین، بانک‌هایی وجود دارند که صرفاً از طریق اینترنت و با استفاده از گوشی‌های هوشمند خدمات خود را ارائه می‌دهند.

 حساب‌های مشترک

 شما برای افتتاح حساب، حتی می‌توانید با دیگر افراد یک حساب بانکی در انگلیس به صورت مشترک باز کنید. این نوع حساب، معمولاً بین زوج‌های متأهل ایجاد می‌شود.

 حساب‌های خارج از کشور

افرادی که به انگلستان مهاجرت کرده اند، باید این موضوع را بدانند که برای مدیریت امور مالی، بهترین راه افتتاح حساب بین المللی رایگان در خارج از کشور است. حساب‌های خارج از کشور قابلیت معامله با پوند (GBP)، یورو (EUR) و دلار (USD) را دارند و معمولاً نیازمند سپرده‌های بزرگ‌تر از حساب‌های بانکی استاندارد هستند. این حساب‌ها، مزایای خاصی را نسبت به بانک‌های داخلی ارائه می‌دهند.

 انواع مختلف خدمات بانکی در انگلستان
 انواع مختلف خدمات افتتاح حساب بانکی در انگلیس

 انواع مختلف خدمات افتتاح حساب بانکی در انگلیس

 بانک‌های انگلیس همانند بسیاری از کشورها، یک طیف گسترده از خدمات را فراهم می‌کنند که شامل: باز کردن حساب، صدور کارت‌های اعتباری، ارائه گزینه‌های وام و انتقال پول می‌شود. همچنین، خدمات دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:

 • طرح‌های بیمه از جمله: بیمه خانه و بیمه خودرو
 • گزینه‌های سرمایه‌گذاری مانند: اوراق‌قرضه و سهام
 • وام‌های مسکن
 • برنامه‌های بازنشستگی

 حال شما می‌توانید بر حسب نیاز خود، هر یک از خدمات را انتخاب و مراحل مورد نظر را برای آن طی نمایید.

 چگونه می‌توان برای افتتاح حساب در انگلیس اقدام کرد

 شاید فکر کنید که امکان افتتاح حساب در بانک‌های انگلیس، برای افرادی که غیرمقیم و یا گردشگر هستند وجود ندارد؛ اما واقعیت این است که این امکان برای عموم افراد آزاد است. با این حال، برای اینکه بتوانید یک حساب بانکی در بهترین بانک انگلستان راه‌اندازی کنید، نیاز به ویزای توریستی انگلیس و دو مورد زیر دارید:

 تأیید هویت

 تأیید هویت شامل ارائه مدارکی جهت شناخت شما نظیر: پاسپورت، کارت ملی و گواهینامه رانندگی است که برای شهروندان ایرانی، تنها پاسپورت معتبر کافی است.

 تأیید آدرس معتبر

 تأیید آدرس معتبر هم شامل ارائه مدارکی همچون: قبض‌های خدمات خانگی (برق، آب، تلفن)، قرارداد اجاره، صورت‌حساب مالیاتی و موارد مشابه در انگلیس می‌شود.

 هزینه‌های مرتبط با افتتاح حساب بانکی در انگلیس
 هزینه‌های مرتبط با افتتاح حساب بانکی در انگلیس

 هزینه‌های مرتبط با افتتاح حساب بانکی در انگلیس

 افتتاح یک حساب استاندارد جاری در انگلستان اغلب رایگان است؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که در برخی بانک‌ها برای افتتاح حساب، نیازمند درآمد بالای سالیانه هستید. هزینه‌های مرتبط با افتتاح حساب بانکی در انگلیس، موارد ذیل را شامل می‌گردد:

 • هزینه‌های باز کردن حساب: برخی بانک‌ها ممکن است، هزینه‌ای برای باز کردن حساب بانکی از شما دریافت کنند.
 • حداقل موجودی: بعضی از حساب‌ها، نیاز به حفظ حداقل موجودی دارند و عدم رعایت آن، می‌تواند هزینه‌های اضافی را به دنبال داشته باشد.
 • هزینه‌های نگهداری حساب: برخی بانک‌ها هم هزینه‌های سالیانه یا ماهیانه، برای نگهداری حساب بانکی از شما دریافت می‌کنند.
 • هزینه‌های تراکنش: هزینه‌های مربوط به تراکنش‌های بانکی از جمله: کارت‌بانکی، برداشت وجه از دستگاه‌های ATM، انتقال وجه و پرداخت قبوض نیز ممکن است محاسبه گردد.
 • هزینه‌های بین‌المللی: اگر شما به عنوان یک مهاجر یا توریست در انگلستان هستید و حساب بانکی باز می‌کنید، باید بدانید که هزینه‌های بین‌المللی برای تراکنش‌ها وجود دارد.

 پیشنهاد می‌کنیم قبل از افتتاح حساب در انگلیس، شرایط و هزینه‌های مرتبط با هر بانک را با دقت مطالعه و مقایسه نمایید تا بتوانید، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

مدارک موردنیاز و نحوه افتتاح حساب در انگلیس

هنگام مهاجرت به انگلستان، امکان افتتاح حساب غیر حضوری و حضوری وجود دارد. به طور معمول، برای این کار به یک آدرس در انگلستان نیاز دارید. بانک‌ها ممکن است از شما بخواهند یک فرم درخواست را پر کرده و هنگام تقدیم آن، اعتبارسنجی را هم برایتان انجام دهند. فراموش نکنید که هر بانک، نیاز به مدارک خاصی دارد. برای افتتاح حساب بانکی در انگلیس، شما باید هویت و آدرس خود را تأیید نمایید. مدارک موردنیاز برای این اقدام عبارتند از:

 • گذرنامه یا شناسه با عکس معتبر
 • قبض آب و برق اخیر (کمتر از سه ماه گذشته) و یا قبض مالیات شهرداری
 • صورت‌حساب اخیر بانک یا کارت اعتباری
 • اسناد مربوطه به تحصیل در انگلیس (در صورت تقاضا برای حساب دانشجویی)
 • مدرک اشتغال (بعضی بانک‌ها ممکن است این درخواست را داشته باشند)

بسیاری از حساب‌های بانکی استاندارد در انگلستان، می‌توانند در یک یا دو روز افتتاح شوند. بعضی از بانک‌های انگلیس همچون: بارکلیز و اچ‌اس‌بی‌سی این امکان را به شما می‌دهند تا حساب‌های بانکی بین‌المللی خود را قبل از مهاجرت به انگلیس و در خارج از کشور باز نمایید. فرآیند افتتاح حساب هر بانکی متفاوت است؛ اما گاهی اوقات، زمان باز کردن حساب می‌تواند به ۱۰ تا ۱۵ روز هم برسد.

مدارکی که باید برای افتتاح حساب بانکی در انگلیس ارائه دهید شامل: گذرنامه، کارت ملی، آدرس و مدارک مالی شما هستند؛ اما اگر در کشوری غیر از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید، ممکن است نیاز به ارائه اسناد دیگری همچون اطلاعات ویزا داشته باشید.

روش افتتاح حساب بانکی در انگلیس
روش افتتاح حساب بانکی در انگلیس

روش افتتاح حساب بانکی در انگلیس

افتتاح حساب بانکی در انگلیس، به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در متن ذیل، به شرح کامل آنها می‌پردازیم تا شما بتوانید بر حسب نیازتان، یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید:

افتتاح حساب تجاری

اگر به دنبال راه‌اندازی یک کسب‌وکار در انگلستان هستید، خواهید توانست حساب تجاری خود را در هر یک از بانک‌های بزرگ این کشور ایجاد کنید. فریلنسرها و تاجران شرکت‌های نامحدود، معمولاً باید برای همه شرکا یک پاسپورت، شناسنامه، آدرس شخصی و همچنین یک آدرس تجاری ارائه دهند.

همچنین، شرکت‌های محدود نیاز به ارائه شماره ثبت شرکت و مشخصات کلیه مدیران و گردش مالی تخمینی سالانه دارند. از طرفی دیگر تمام افرادی که در امور تجاری فعالیت می‌کنند، نیازمند بررسی اعتبار هستند. بیشتر بانک‌های انگلیس که خدمات بانکداری تجاری را ارائه می‌دهند، یک مدیر تجاری یا کارشناس اختصاصی دارند. آنها معمولاً می‌خواهند با شما ملاقات داشته باشند تا در مورد ایجاد حساب تجاری، اهداف و انتظاراتتان صحبت کنند.

افتتاح حساب آنلاین

شما برای افتتاح حساب به صورت آنلاین و یا از طریق تلفن همراه، باید اسنادی همچون: پاسپورت و مدارک آدرس خود را اسکن کرده و ارائه نمایید؛ اما برخی از بانک‌ها، با ارائه خدمات آنلاین و موبایلی به شما این امکان را می‌دهند که حساب بانکی خود را باز فقط با وارد کردن اطلاعاتی نظیر: آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه و شناسه معتبر باز کنید.

افتتاح حساب برای فرزندان

از سن ۱۱ سالگی، کودکان می‌توانند به طور قانونی حساب بانکی خود را در انگلستان ایجاد نمایند؛ اما والدین همواره قادر هستند تا در هر زمانی، برای فرزندان خود حساب باز کنند. بانک‌های انگلیس، انواع مختلفی از حساب‌ها را با مشخصات سنی متفاوت، ارائه می‌دهند. در مجموع، اگر به همراه فرزندتان در بانک حضور داشته باشید، افتتاح حساب کار آسان‌تری خواهد بود.

درست است که در اکثر بانک‌ها، امکان باز کردن حساب در غیاب کودک وجود دارد (با ارائه مدارک هویتی)؛ اما در برخی از بانک‌ها می‌توانید، حساب بانکی را به صورت آنلاین ایجاد کنید که معمولاً باید پاسپورت، شناسنامه و مدرک نشانی فرزندتان را ارائه دهید. اگر هم خود شما در بانک حساب ندارید باید پاسپورت، شناسنامه و مدرک نشانی خود را نیز بارگذاری کنید.

رد درخواست شما برای افتتاح حساب بانکی در انگلیس
رد درخواست شما برای افتتاح حساب بانکی در انگلیس

رد درخواست شما برای افتتاح حساب بانکی در انگلیس

بانک‌ها در انگلیس، ممکن است به دلایل مختلف از افتتاح حساب برای یک فرد امتناع کنند که شایع‌ترین آنها شامل: چک‌های اعتباری ناموفق (برگشت‌خورده)، ارائه مدارک کافی یا عدم ارائه مدرک برای تعیین آدرس محل زندگی است. جالب است بدانید که بانک‌های انگلیس، ملزم به ارائه دلایلی برای رد حساب نیستند. پس در صورتی که احساس می‌کنید به دلیل قومیت، جنسیت، ناتوانی، سن یا مذهب مورد تبعیض قرار گرفته‌اید، خواهید توانست به خدمات بازرس مالی، شکایت کنید. رفع این اختلافات معمولاً بین ۸ تا ۱۲ هفته زمان خواهد برد.

سه روش مدیریت حساب بانکی در انگلیس

پس از ایجاد حساب بانکی در انگلیس، شما می‌توانید روش مدیریت حساب خود را انتخاب کنید. بانک‌های انگلیس خدماتشان را به صورت زیر ارائه می‌دهند:

 • بانکداری حضوری: با حدود ۲۰ هزار شعبه بانکی که هنوز در انگلیس فعال هستند، بانک‌ها هنوز خدمات شخصی زیادی ارائه می‌دهند.
 • بانکداری آنلاین: امروزه بیشتر مردم، تصمیم می‌گیرند خدمات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام دهند. تمامی بانک‌های بزرگ، دارای وب‌سایت‌هایی هستند که در آن می‌توانید به حساب خود دسترسی داشته باشید، پول خود را مدیریت کنید و در هر زمانی از روز، برای خدمات مختلف درخواست دهید.
 • بانکداری تلفن همراه: اکنون می‌توانید با دانلود اپلیکیشن‌های بانکی از تلفن هوشمند خود، برای استفاده از خدمات بهره‌مند گردید. این اپلیکیشن‌ها، توسط بانک‌های سنتی و تعداد زیادی از بانک‌های آنلاین و موبایلی ارائه می‌شوند.

حال با در نظر گرفتن شرایط خود، یکی از این روش‌ها را برای مدیریت حسابتان تعیین نموده و از خدمات بی‌نظیر آن استفاده کنید.

لیستی از بهترین بانک‌ های انگلستان
بهترین بانک‌ انگلستان

بهترین بانک‌ انگلستان

اگر به دنبال افتتاح حساب بانکی در انگلیس به عنوان یک مهاجر هستید، بهتر است بانک‌های معتبر این کشور را بشناسید. به همین منظور در متن ذیل، به برخی از بهترین بانک ‌های انگلیس اشاره می‌کنیم:

1. بارکلیز (Barclays)

بارکلیز، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بانک‌های انگلیس است که انواع گسترده‌ای از خدمات مالی را برای افراد حقیقی و حقوقی (مشاغل) ارائه می‌دهد. انواع حساب‌های این بانک شامل:

 • سه حساب‌جاری استاندارد رایگان
 • یک حساب‌جاری روزمره
 • یک حساب پایه
 • یک حساب حق بیمه
 • حساب‌های دانشجویی
 • حساب‌های کودکان و جوانان
 • یک حساب برای دانشجویان بین‌المللی
 • یک حساب ارز خارجی (۱۲ ارز مختلف)

شما می‌توانید حساب خود را با هزینه‌های متنوعی که از 6 تا 18 پوند در ماه متغیر است، سفارشی کرده و از بین بسته‌های مختلفی مانند بسته فناوری و سفر یکی را انتخاب نمایید. برای افرادی که به دنبال پس‌انداز هستند، گزینه‌های متعددی از جمله: حساب‌های پس‌انداز، حساب‌های ISA و دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری در دسترس قرار دارند.

2. بانک HSBC

HSBC، با بیش از ۱۱۰۰ شعبه در سراسر انگلیس و ولز؛ اما با تعداد کمتری شعبه در اسکاتلند و ایرلند شمالی خدمات خود را در اختیار افراد قرار می‌دهد. اگر این بانک در کشور شما فعالیت دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا قبل از ورود به انگلیس، حساب کاربری خود را راه‌اندازی نمایید.

اگر می‌خواهید یک حساب تجاری باز کنید، حساب‌های تجاری متنوعی برای انتخاب در دسترس شما قرار می‌گیرد. همه این حساب‌ها در ۱۸ ماه اول رایگان هستند و شامل امکاناتی نظیر: یک مدیر ارتباط اختصاصی برای کمک به شما در راه‌اندازی کسب‌وکارتان هستند.

بانک NatWest
بانک NatWest

3.بانک NatWest

گروه RBS، مالک بانک رویال اسکاتلند و NatWest است. از آنجا که این دو بانک بخشی از یک گروه هستند، هر دو Royal Bank of Scotland و NatWest محصولاتی با تفاوت‌های کمی دارند. با این وجود، بیشتر از ۷۰۰ شعبه بانک رویال در اسکاتلند قرار دارد، در حالی که NatWest بیش از ۱۴۰۰ شعبه در سراسر انگلیس را شامل می‌شود.

حساب جاری NatWest، برای استفاده رایگان است. همچنین، می‌توانید به یک سرویس نقدی اضطراری دسترسی پیدا کنید؛ بنابراین در صورت گم‌شدن یا سرقت کارت، قادر خواهید بود پول خود را از طریق کارت امنیتی از حساب خود برداشت کنید. NatWest همچنین حساب‌های دانشجویی و تجاری عالی را شامل می‌شود. اگر دانشجو باشید، به مدت سه سال مجاز به اضافه برداشت تا سقف ۲۰۰۰ پوند هستید.

4. بانک لویدز (Lloyds)

بانک لویدز (Lloyds)، بزرگ‌ترین و بهترین بانک انگلستان است که حدود ۱۳۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد. افتتاح حساب بانکی در این بانک، بسیار آسان است. در واقع، لویدز یک حساب ویژه جدید در انگلیس دارد که می‌توانید، تنها با گذرنامه یا کارت شناسایی خود (اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید) باز کنید. این حساب رایگان بوده و به عنوان استاندارد، دارای کارت اعتباری ویزا بدون تماس است. بسته به میزان شغل شما، سه حساب تجاری برای انتخاب وجود دارد که همه حساب‌ها ۱۸ ماه اول، رایگان هستند.

سخن پایانی

در این مقاله از آسمونی، شما را با زوایای مختلف افتتاح حساب در انگلیس آشنا کردیم. حال می‌توانید بر حسب نیاز و شرایط خود، حساب و بانک موردنظر را انتخاب نمایید و برای افتتاح آن اقدام کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «افتتاح حساب در انگلیس، دروازه‌ای به سوی فرصت‌های مالی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.