زمان مطالعه: 7 دقیقه
با زندگی فیل ها آشنا شوید

با زندگی فیل ها آشنا شوید

فيل هندي گوش هاي کوچکي دارد و جثه اش نيز نسبت به دو گونه ديگر کوچک تر است. همه فيل ها به دليل افزايش شکار به...

 

فیل هندی گوش های کوچکی دارد و جثه اش نیز نسبت به دو گونه دیگر کوچک تر است. همه فیل ها به دلیل افزایش شکار به وسیله انسان ها و از دست رفتن زیستگاه هایشان در خطر انقراض قرار دارند.
فیل هابزرگ ترین پستاندار در حال حیات زمین هستند.
فیل های نر و ماده آفریقایی هر دو عاج دارند اما تنها فیل نر آسیاییعاج دارد. فیل ها از عاج هایشان برای حفر زمین و یافتن غذا و آب می کنند.
یک فیل بزرگسال هر روز به نوشیدن حدود 210 لیتر آب نیاز دارد.
فیل ها به خاطر جثه بزرگ شان در روز به خوردن 150 کیلوگرم سبزیجات نیاز دارند.
فیل های ماده وقتی 12 ساله هستند بچه به دنیا می آورند و دوره بارداری آنها 22 ماه است.
فیل ها، گوش های نازک بزرگی دارند. گوش های آنها از شبکه پیچیده ای ازرگ های خونی تشکیل شده که به تنظیم دمایشان کمک می کند. خون در میان گوش های فیل ها می چرخد تا آنها را در آب و هوای گرم خنک کند.
فیل ها شکارچی طبیعی ندارند اما گاهی اوقات در حیات وحش، شیرها ی بچه فیل ها و یا فیل های ضعیف را شکار می کنند. خطر اصلی برای فیل ها از جانب انسان ها است که از طریق شکار غیر مجاز و ایجاد تغییر در زیستگاه ها حیاتشان را به خطر انداخته اند.
خرطومفیل ها آنها را قادر می سازد اندازه، شکل و دمای یک شیء را حس کنند. فیل با استفاده از خرطومش می تواند غذا را بلند کند، آب را بمکد و سپس آن را به دهانش بریزد.
طول خرطوم فیل می تواند به حدود 2 متر و وزنش به بیش از140 کیلوگرم برسد. بعضی از دانشمندان معتقدند خرطوم فیل از 100،000 عضله ساخته شده اما استخوان ندارد.
فیل های ماده تمام طول زندگی شان را در گروه های بزرگی سپری می کنند. فیل نر، گله اش را در حدود 12 یا 13 سالگی ترک می کند و از این زمان زندگی اش را تقریباً به شکل انفرادی ادامه می دهد.

 

فیل ها می توانند شنا کنند. آنها در آب عمیق از خرطومشان مثل لوله استفاده می کنند و از راه آن نفس می کشند.
فیل ها گیاه خوارند (فقط از گیاهان تغذیه می کنند) و می توانند بالغ بر 16 ساعت در روز را صرف جمع آوری برگ، شاخه، بامبو و ریشه گیاهان کنند.
گله فیل ها به وسیله پیرترین و خردمندترین عضو ماده هدایت می شود.
فیل ها 2-3 ساعت در روز می خوابند. آنها بقیه وقتشان را صرف غذا خوردن می کنند.
غذای مورد علاقه فیل، اقاقیا است. اگر مورچه ها در حال راه رفتن بر روی درخت باشند، فیل ها از درخت دور می شوند چراکه مورچه ها می توانند به خرطوم حساس فیل صدمه بزنند.
خرطوم یک همجوشی بزرگ و عضلانی بین بینی و لب بالایی فیل است.
بچه فیل ها (نوزاد فیل ها) خرطومشان را می مکند درست مثل نوزاد انسان که انگشت شستش رامی مکد. این کار حس تسلی خاطر به بچه فیل می دهد.
فیل هایی که در اسارت زندگی می کنند می توانند از خرطومشان برای مقاصد هنری استفاده کنند. آنها می توانند قلم مو را نگه دارند و تصاویر مختلف را رنگ کنند.
پوستفیل یک اینچ (2.5 سانتی متر) ضخامت دارد، اما اگر مورد حافظت قرار نگیرد خورشید می تواند آن را بسوزاند. فیل ها از گل و لای برای پوشاندن پوست و محافظت از آن در مقابل نور خورشید استفاده می کنند.
فیل ها با تولید صداهایی که انسان ها نمی توانند بشنوند و با ایجاد لرزش در زمین با استفاده از پاهایشان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
فیل ها زمانی که یکی از اعضای گله شان را از دست می دهند «مراسم خاکسپاری» برگزار می کنند. آنها اطراف جسد جمع می شوند و مدتی را در سکوت سپری می کنند. فیل ها قبل از این که محل را ترک کنند با شاخه ها جسد را می پوشانند.
فیل ها می توانند خودشان را در آینه تشخیص بدهند. فقط تعداد کمی از جانوران از این توانایی برخوردارند.
فیل دوست ندارد بادام زمینی بخورد.
دندان های کرم خورده در طول عمر فیل 6-7 بار جایگزین می شوند (در طول زندگی انسان، یک بار دندان های دایمی جایگزین دندان شیری می شوند.)
فیل ها گوش هایشان را به هم می زنند تا خودشان را خنک کنند.
فیل ها 60-70 سال در حیات وحش زندگی می کنند. آنها در اسارت می توانند بیش از 80 سال عمر کنند.

 

یک مطلب آسمونی جالب و درمانی دیگر از فیل ها:ماساژ فیل در تایلند بسیار محبوب است.در این نوع ماساژ یک فیل سه تُنی به آرامی گردشگران را ماساژ می دهد در حالی که گردشگران امیدوارند فیل ها بیش از حد شاد و قبراق نباشند!

 

 

 

 فیل جانوری است بزرگ و عظیم الجثه که از سالهای بسیار دور در کره زمین زندگی می کرده است. از ماموتهای بسیار بزرگ در عصر قبل از یخبندان تا فیلهای آسیایی و آفریقایی امروز این موجودات راه درازی را طی کرده اند. در دوران باستان از این جانوران برای مقاصد نظامی و به عنوان سواره نظام سنگین مورد استفاده قرار می گرفته است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نکاتی در مورد این جانوران غول پیکر آشنا کنیم.

 

 انواع فیلها


آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چند گونه فیل در جهان وجود دارد؟ بر اساس نظرات کارشناسان و تقسیم بندی های ژنتیکی در حال حاضر 3 گونه از فیل در دنیای امروز وجود دارد. این سه گونه عبارت اند از : فیل آسیایی ، فیلی بیشه های آفریقا و فیل جنگلی آفریقا. فیل آسیایی کوچکترین فیل در میان فیل ها است که از گوش و خرطوم کوچکتری نیز برخوردار است. هر دو فیل آفریقایی به نسبت فیل آسیایی از گوش ها و جثه بزرگتری برخوردار هستند و البته باید گفت که فیل جنگلی آفریقا در این میان بزرگترین گوش را دارد. فیل جنگلی آفریقایی نسبت به سایرین از عاج های بزرگتری برخوردار است که در خطی مستقیم تر قرار دارد. متاسفانه هر سه این گونه ها در خطر انقراض هستند.

 

 زندگی اجتماعی

گله های فیل که شامل 10 فیل نر و تعداد متفاوتی فیل ماده است یکی از منسجم ترین گله ها در کل جوامع حیوانی در جهان است. در این گروه ها معمولا فیل های ماده به یافتن غذا و مراقبت از بچه فیل ها می پردازند و تنها اگر بمیرند و یا توسط انسان به دام بیافتند از گروه جدا می شوند. گله های فیل در زمان حرکت با یکدیگر از طریق ایجاد امواج صوتی به وسیله پاهای خود در ارتباط هستند. این امواج توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست. فیل های نوجوان در سن 12 سالگی از گروه جدا شده و در دسته فیلهای نابالغ تا زمان رسیدن به بلوغ زندگی می کنند.

  

مرگ یک فیل

از این جهت می توان گفت که فیل ها زندگی بسیار شبیه به انسان دارند. زمانی که یکی از اعضای گروه فیل ها بیمار شود ، سایر اعضای گله به او کمک کرده و برای او آب و غذا تهیه می کنند. پس از مرگ یکی از اعضای گله فیل های حاضر در آن دسته به شکل عجیبی آرام می شوند و برای مدتی در سکوت به راهپیمایی ادامه می دهند. به طور میانگین یک فیل بین 60 تا 80 سال عمر می کند و از این نظر نیز به انسان شبیه است. فیل ها پس از مرگ یکی از اعضاء گروه برای او قبری حفر کرده و او را دفن می کنند. اعضای سایر گله ها که از کنار مدفن فیلی عبور می کنند به نوعی به وی اداء احترام می کنند. حتی گزارشاتی از به خاک سپرده شدن انسان های مرده در بیابان توسط فیل ها موجود است.

  

 فیل های منقرض شده

همانگونه که در ابتدای این مطلب عنوان شد در حال حاضر تنها 3 گونه از فیل ها در دنیا وجود دارند. اما در حدود 125 هزار سال قبل چیزی نزدیک به 40 گونه متفاوت از فیل ها در جهان زندگی می کردند.این گونه از فیل ها چیزی در حدود 4.5 متر قد و 14 متر قد داشتند. این فیل ها از موی بیشتری حتی در مقایسه با ماموتها برخوردار بودند. آخرین نسل های این فیل ها در گروهایی به دور از انسان تا 4000 سال قبل زندگی می کردند.

 پاهای فیل


هر کدام از پاهای فیل 5 تن وزن دارد. در پاهای جلویی فیل آفریقایی 4 و یا 5 ناخن و در پای عقبی 3 ناخن وجود دارد. استخوانهای موجود در پای فیل از جمله نیرومند ترین استخوانها در بین جانوران است که می تواند آن وزن زیاد را تحمل کند. در باغ وحش ها یک از مسائل مهم کمک به فیل ها برای راه رفتن بیشتر است تا استخوان ها و عضلات پاهای آنان تقویت شده و ضعیف نشود.

 

 دندان و عاج های فیل


همان گونه که انسان بدون دندان متولد می شود و در طول عمر خود ابتدا صاحب دندان های شیری شده و سپس دندان های دائمی آن رشد می کنند ، فیل نیز از چنین روشی پیروی می کند. آنها در ابتدا دارای عاج های شیری هستند که پس از مدتی افتاده و عاج های اصلی جایگزین آن می شوند. معمولا هر فیل در طول زندگی خود 6 یا 7 بار دندان های خود را تعویض می کند و آن هم به دلیل استفاده بسیار زیاد از دندان است. فیل ها به طور متوسط در شبانه روز 2 تا 3 ساعت می خوابند و در طول روز چیزی در حدود 150 کیلوگرم غذا می خورند تا بتوانند پاسخ گوی نیازهای بدن بزرگ خود باشند.

 فیل ها از جمله باهوش ترین حیوانات موجود در جهان هستند . وزن مغز یک فیل در حدود 5 کیلوگرم است و از نظر پیچیدگی پس از مغز نهنگ ها پیچیده ترین مغز در بین جانوران است. مغز این حیوان از نظر واکنش به احساسات گوناگون بسیار پیشرفته است و بنا بر تحقیقات انجام شده مشخص شده است که در زمینه تعقیب چندین سوژه در یک فضای سه بعدی فیل بر انسان برتری دارد. در عین حال این جانور بسیار نوع دوست نیز هست و به در موارد زیادی به سایر موجودات زنده نیز کمک کرده است. مواردی از کمک فیلها به حیوانات در معرض خطر قرار گرفته نیز وجود دارد.

نظر خود را درباره «با زندگی فیل ها آشنا شوید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره با زندگی فیل ها آشنا شوید فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.