زمان مطالعه: 6 دقیقه
ضد عفونی کردن هوای خانه

ضد عفونی کردن هوای خانه

یکی از کارهایی که همه خانم های خانه دار باید انجام دهند، ضد عفونی کردن هوای خانه می باشد که به روش های مختلفی...

یکی از کارهایی که همه خانم های خانه دار باید انجام دهند، ضد عفونی کردن هوای خانه می باشد که به روش های مختلفی می توان این کار را انجام داد. آسمونی در این بخش در مورد ضد عفونی کردن هوای خانه صحبت می کند.

ضد عفونی کردن هوای خانه
ضد عفونی کردن هوای خانهضد عفونی کردن هوای خانه

سرد شدن هوا و رسیدن فصل‌های پاییز و زمستان، به دلیل افزایش برودت هوا، اغلب افراد در خانه و محیط کار با ویروس‌های آنفولانزا  و سرماخوردگی دست به گریبان خواهند بود. همه این افراد و اطرافیانشان نیز همواره به دنبال یک راه حل خوب برای از بین بردن ویروس‌ها ضدعفونی کردن خانه و محیط کار، و  هستند.

از طرفی در زمان بروز چنین شرایطی، به علت بسته بودن راه‌های ورود و خروج هوای تازه و تمیز مثل درب‌ها و پنجره‌ها و حضور افراد بیمار، میکروب زدایی کمی سخت است. اما برای از بین بردن باکتری‌ها باید هرچه سریع‌تر دست به کار شوید.

با استناد به نتایج تحقیقاتی که در این زمینه  انجام شده، می‌توان گفت که علت بسیاری از  بیماری‌ها و مرگ و میر در سراسر جهان عفونت است. همان‌طور که می‌دانید انواع میکروب‌ها به‌راحتی توانایی سازگاری با محیط را دارند و به همین دلیل به شدت سلامت افراد را تهدید می‌کنند.

راهکارهای ضدعفونی کردن خانه و محیط کار

برای ضد عفونی کردن هوای خانه درب و پنجره‌ها را باز کنید

یکی از راه‌های تولید و تکثیر انواع ویروس و میکروب در فضاهای بسته، عدم جریان هوای پاک و تمیز است.

تکرار تنفس افراد بیمار شدت عملکرد باکتری‌ها را بیشتر کرده و موجب آلودگی فضای خانه و محیط کارتان می‌شود.

بنابراین برای از بین بردن ویروس‌ها و ضدعفونی کردن خانه و محیط کارتان، توصیه ما این است که دقایقی همه‌ی درها و پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای آلوده و میکروبی از فضا خارج شده و هوای تمیز و تازه جایگزین شود.

باز کردن درب‌ها و پنجره‌ها باعث می‌شود هوا در فضای بسته جریان داشته باشد و از گسترش میکروب‌ها جلوگیری کند.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه اسفند دود کنید

اسپند یا همان اسفند به عنوان یکی از مهم‌ترین گیاهان آنتی باکتریال و تصفیه کننده هوای محیط شناخته می‌شود.

این گیاه با خاصیت ضدعفونی کننده و میکروب زدایی که  دارد می‌تواند در از بین بردن ویروس‌ها ضدعفونی کردن خانه و از بین بردن باکتری‌ها به شما کمک کند.

همچنین دود کردن آن  موجب تسکین اعصاب و آرام‌بخش نیز هست.

دود کردن اسفند مانع شیوع آلودگی‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی می‌شود.

سوزاندن کندر در کنار اسپند خاصیت ضدعفونی کنندگی آن را افزایش می‌دهد و موجب از بین بردن ویروس‌ها می‌شود.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه از مواد شوینده آنتی باکتریال استفاده کنید

برای شستشوی لوازم پرکاربرد، انواع سطوح خانه و آشپزخانه، ریموت کنترل های لوازم الکترونیکی، تلفن های رومیزی و همه‌ی آنچه بین افراد به صورت مشترک استفاده می‌شود، حتماً از مواد شوینده ضدعفونی کننده استفاده کنید؛ تا ضمن از بین بردن باکتری‌ها موجب انتقال ویروس و انواع میکروب از فردی به فرد دیگر نشوند.

مناطقی از خانه که افراد خانواده در طول روز دفعات زیادی با آن‌ها برخورد دارند و آنها را لمس می کنند، باید با کیفیت و دفعات بیشتری میکروب زدایی شوند . این نقاط می توانند شامل دستگیره‌ها، پریز برق، نرده پله، شیرآب، دستگیره یخچال و فریز و … باشند.

disinfect-the-house-air
disinfect-the-house-air

برای ضد عفونی کردن هوای خانه اسفنج های شستشو را میکروب زدایی کنید

وقتی ویروسی وارد فضای خانه شما می‌شود، موذیانه در تمام فضا جایگیری میکند. به همین خاطر شستشوی لوازم فردی و عمومی می‌تواند در روند از بین بردن باکتری‌ها تاثیر گذار باشد.

مثلاً ضدعفونی کردن اسکاچ و اسفنج های ظرفشویی بسیار مهم است. چرا که اسفنج ها در صورت آلوده بودن این قدرت را دارند که میکروب ها را به همه افراد خانه منتقل کنند.

بنابراین لزوم استفاده از لوازم شوینده ضدعفونی کننده در این مورد نیز مهم است.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه وسایل شخصی‌تان را ضدعفونی کنید

دسته کلید، کیبورد کامپیوتر، هندز فری و گوشی‌های تلفن همراه در نقل و انتقال باکتری‌ها بسیار مؤثرند.

می‌توانید آن‌ها را با تمیز کننده‌ های آنتی باکتریال به صورت متداول تمیز کنید.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه شستشوی ملحفه‌ها،روتختی و روبالشی‌ها را فراموش نکنید

احتمالاً خوب می‌دانید که حوله‌ها، ملحفه‌ها و رویه‌ بالش‌ها بهترین مکان برای محل زندگی ویروس‌ها هستند.

در طول دوره بیماری خودتان یا یکی از اعضای خانواده  و با ورود باکتری‌ها و حتی پس از آن برای از بین بردن ویروس‌ها باید آن‌ها را با آب گرم و مواد شوینده ضد عفونی کننده شسته و ضدعفونی کنید.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه از خاصیت ضدعفونی کننده پیاز غافل نشوید

شاید باورتان نشود که بوی پیاز می‌تواند میکروب‌های مضر را از بین ببرد.

اگر سرماخورده‌اید، یا اگر می‌خواهید برای از بین بردن ویروس‌ها در خانه یا محل کارتان کاری کنید؛ چند پیاز را برش داده و در نقاط مختلف قرار دهید.

پیاز مانند یک دستگاه تصفیه هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری وسایل بیماری‌های میکروبی جلوگیری خواهد کرد.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه سرویس‌های بهداشتی(حمام و توالت) را به صورت ویژه میکروب زدایی کنید

حمام و توالت از آن مکان‌هایی هستند که زود به زود کثیف می شوند، و از آنجایی که می‌توانند محل مناسبی برای تجمع باکتری باشند، بایستی هر چند وقت یکبار به طور کلی تمیز و ضدعفونی شوند.

این نکته بسیار مهم است که این مکان کاملا از باکتری پاکیزه شود، به همین خاطر فراموش نکنید که قبل از کشیدن سیفون توالت فرنگی، درب آن را بگذارید تا میکروب ها در هوا پخش نشوند.

در زمان شستشو از بین بردن ویروس‌ها و میکروب زدایی فضای حمام و دستشویی از هیچ سطح و فضایی غافل نشوید، چرا که محیط مستعد برای رشد و تکثیر ویروس ها و باکتری ها دقیقاً همینجاست. بنابراین دوش، کاشی، دیوار، سقف، سینک دستشویی، پرده حمام، فن تهویه و…را برای از بین بردن باکتری‌ها تمیز و ضدعفونی کنید. هر هفته، لگن توالت فرنگی را تمیز کنید. از برس توالت و مواد تمیزکننده برای شستن درون توالت فرنگی استفاده کنید.

ضد عفونی کردن هوای خانه
ضد عفونی کردن هوای خانه

برای ضد عفونی کردن هوای خانه حوله‌های دستشویی و حمام را میکروب زدایی کنید

بهتر است وقتی سرما خورده‌اید و ویروس‌ها مهمان خانه‌تان شده‌اند از دستمال کاغذی و حوله‌های یکبار مصرف استفاده کنید.

با توجه به اینکه حوله‌ها توسط تعداد زیادی از افراد استفاده می‌شود و رطوبت دارد، که این خود موجب رشد باکتری‌ها می‌شود، باید برای از بین بردن باکتری‌ها در دوره‌های بسیار کوتاهی با مواد شوینده ضدعفونی‌کننده شسته و در نور آفتاب خشک شوند.

بهتراست حوله‌ها بعد از خشک شدن، برای از بین بردن باکتری‌ها حتماً اتو نیز بشوند.

فراموش نکنید که حتماً میله مخصوص حوله را تمیز کنید؛ زیرا محل تجمع باکتری هاست. هیچگاه حوله خیس را نزدیک توالت آویزان نکنید.

حوله‌های دستی را هر سه یا چهار روز یک‌بار با حوله‌های تمیز تعویض کنید.

حوله های دست و صورت خود را به صورت هفتگی و حوله های حمام یا تن پوش های حوله ای را در دوره های 15 روزه بشوئید؛ حتی اگر یک بار آن‌ها را استفاده کرده باشید. همچنین حوله ها را بعد از استفاده در حمام و رختکن رها نکنید.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه مواد خوراکی و محتویات یخچال را نیز ضدعفونی کنید

ضدعفونی کردن غذاهای خام و سبزی‌هایی که بعد از خرید داخل یخچال می‌گذارید، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید رعایت شود تا مطمئن باشید که در از بین بردن باکتری‌ها و ضدعفونی کردن خانه‌تان موفق بوده‌اید و مهم‌تر اینکه غذایی بهداشتی و تمیز می‌خورید.

قبل از مصرف میوه و سبزی‌ها آن‌ها را خوب بشویید، با این کار از گِل و آلودگی روی آن‌ها راحت می‌شوید.

بهترین کار این است که آن‌ها را برای چند ثانیه در ترکیب آب و سرکه یا لیمو بشویید تا مطمئن شوید برای مصرف مناسب‌اند.

در زمان تمیز کردن گوشت خام، ماهی یا مرغ حتماً از آب‌لیمو و نمک استفاده کنید.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه اسباب‌ بازی‌های بچه‌ها را ضدعفونی کنید

برای از بین بردن باکتری‌ها در محیط خانه تان و میکروب زدایی، اسباب بازی های کودکتان نیز باید هراز چند گاهی با مواد شوینده شسته و ضدعفونی شوند.

شما می‌توانید اسباب بازی‌های پارچه‌ای کودک را در لباس‌شوئی و با آب داغ بشویید.

شستشوی لوازم بازی کودکتان می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای مقابله با بروز بیماری و از بین بردن ویروس‌ها ، هر هفته تکرار شود.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما امکان شستن اسباب بازی‌ها را ندارد، خودتان آن‌ها را با مواد شوینده و  به‌صورت دستی بشویید.

برای ضد عفونی کردن هوای خانه حواستان به سطل زباله و میکروب‌های اطرافش باشد

سطل زباله‌ای که در آشپزخانه‌تان قرار دارد، سرشار از انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها است که باعث می‌شود هوای منزل شما نیز آلوده شود.

برای ضدعفونی کردن خانه بهتر است سطل زباله به طور منظم هرشب خالی شود.

به هنگام بیماری سطل زباله بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار دارد پس بهتر است بعد از بیماری برای از بین بردن باکتری ها، سطل زباله خود را با یک برس بلند و اسپری ضدعفونی کننده به طور کامل تمیز کنید تا هیچ  باکتری در آن نماند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ضد عفونی کردن هوای خانه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.