زمان مطالعه: 3 دقیقه
تفاوت بین کلاغ و زاغ

تفاوت بین کلاغ و زاغ

کلاغ و زاغ هر دو جزء خانواده‌ی کلاغ‌ها به حساب می‌آیند و در ظاهر شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند؛ اما شاید برای شما جالب باشد که با فرق کلاغ و زاغ آشنا شوید.
در این مطلب می خوانید : [بستن]

کلاغ و زاغ هر دو جزء خانواده‌ی کلاغ‌ها به حساب می‌آیند و در ظاهر شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند؛ اما شاید برای شما جالب باشد که با فرق کلاغ و زاغ آشنا شوید. با آسمونی همراه باشید.

کلاغ

کلاغ از راسته‌ی گنجشک‌سانان سبک‌بال و از دسته‌ شاخی‌نوکان و خانوادهٔ کلاغان محسوب می‌شود؛ این پرنده دارای قدی متوسط با جثه‌ای اندازه یک مرغ خانگی با پر‌های سیاه در قسمت سر، بال، دم و گردن است. البته این پرنده در ناحیه‌ پشت و شکم دارای پر‌های خاکستری مایل به سفید نیز است. لازم به ذکر است که منقار کلاغ نسبتا بلند و قوی است.

کلاغ
کلاغ

رنگ کلاغ

سیاه بودن کلاغ‌ها به دلیل این است که باعث می‌شود کلاغ‌ها بتوانند به راحتی رد یکدیگر را در طول روز بزنند و از راه دور یکدیگر را شناسایی کنند.

میزان عمر

طول عمر کلاغ‌ها معمولا طولانی است؛ بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کرده و پیرترین کلاغ آمریکایی تقریبا ۳۰ سال عمر کرده‌است. جالب است بدانید که مرگ مسن‌ترین کلاغ شناخته شده در ۵۹ سالگی ثبت شده‌است.

غذای کلاغ

یک کلاغ بالغ روزانه به ۱۱ اونس غذا (حدود ۳۳۰ گرم) احتیاج دارد. کلاغ تقریبا همه چیزخوار است و هر چه به دست آورد را می‌خورد. کلاغ‌ها اقدام به خوردن حشرات، کرمها، حیواناتی که در اثر تصادف با وسایل نقلیه در جاده‌ها کشته شده‌اند، موش‌ها، توت، ذرت و تعداد بی‌شماری از خوراک‌هایی که به وفور در دسترس آن‌ها قرار دارد می‌کنند.

حافظه کلاغ

کلاغ از جمله حیواناتی است که حافظه بسیار خوبی دارد و هرگز چیزی را فراموش نمی‌کند. خصوصا هنگامی که چیز ترسناکی را ببیند، یا وقتی غذایی را در جایی پنهان کرده باشد ابدا فراموش نمی‌کند.

زاغ
زاغ

زاغ

زاغ سرده‌ای از پرندگان در خانواده کلاغ‌هاست. این سرده دو گونه‌ زاغ نوک‌زرد و زاغ نوک‌سرخ را در برمی‌گیرد که در مناطق کوهستانی جنوب اورآسیا و شمال آفریقا سکونت دارند. اندازه زاغ‌ها معمولا ۴۰-۵۱ سانتی‌متر است و پر و بال سیاه و سفید و دم درازی دارند؛ پر‌های شانه، پهلو‌ها و شکم آن‌ها سفید و بقیه پر و بال آن‌ها سیاه با جلای آبی، سبز و ارغوانی است.

رنگ زاغ

بدن زاغ به رنگ سیاه است، اما این پرنده در بخش‌هایی از بدنش دارای پر‌های سفید است. زاغ معمولا پا‌های سرخ‌رنگ داشته و دارای دمی بسیار کشیده است. البته باید بدانید که زاغ‌ها دارای گونه‌های متفاوت با رنگ‌های مختلف هستند.

غذای زاغ

زاغ‌ها روز و شب شکار کرده و غذای اصلی آن‌ها بی‌مهرگان است. زاغ‌ها بیشتر علاقمند به کرم، حلزون و حشرات کوچک، جوجه پرندگان، پستانداران کوچک هستند که با شوق زیاد آن‌ها را می‌بلعند. در کنار این‌ها به ویژه در زمستان از سبزیجات و منابع غذایی سکونتگاه‌های انسانی استفاده می‌کنند.

زندگی خانوادگی زاغ

جالب است بدانید زاغ‌ها پرنده‌‌هایی خجالتی بوده و اغلب به صورت دسته‌های کوچک دیده می‌شوند. همچنین آن‌ها جزء پرندگانی هستند که تک‌همسرند و تا آخر عمر به یکدیگر وفادار می‌مانند. لازم به ذکر است که زاغ‌ها برای خود قلمرو داشته و در تمام سال در قلمرو خود باقی می‌مانند. جنس نر به سرعت پر‌های سرش را بالا و پایین می‌برد، دم خود را مانند بادبزن باز و بسته می‌کند، صدایی آرام و مجزا از صدای خود، ایجاد می‌کند و همه‌ این کار‌ها را برای جلب توجه جنس ماده انجام می‌دهد. زاغ بین ۵ تا ۸ تخم می‌گذارد؛ البته تعداد ۱۰ تخم نیز ثبت شده‌است.

فرق کلاغ و زاغ

  1. از لحاظ ظاهری و ترکیب رنگ زاغ و کلاغ با هم متفاوت هستند.(برای مثال زاغ‌های گاها پاهای قرمز و نوک زرد دارند، در حالی که کلاغ‌ها به جز چند پر خاکستری، بدن کاملا مشکی دارند.)
  2. از لحاظ رفتاری کلاغ‌ها بسیار اجتماعی هستند و معمولا گروه‌های با تعداد بالا دارند، ولی زاغ‌ها خجالتی‌اند و گروه‌های بین دو تا ۵ تایی دارند.
  3. از لحاظ صدا و آواز خواندن این دو پرنده با هم متفاوت هستند؛ کلاغ‌ها قار قار می‌کنند، اما زاغ‌ها صدای بلند و مشخصی دارند که از سایر گونه‌های دیگر کلاغ به راحتی تشخیص داده می‌شود.
  4. با توجه به آنچه راجع به هر دو پرنده گفته شد، زاغ‌ها و کلاغ‌ها دارای دشمنان متفاوتی هستند.
  5. حافظه‌ کلاغ‌ها به شدت قوی است و از باهوش‌ترین حیوانات محسوب می‌شوند؛ آن‌ها حتی توانایی حل معماها‌ی چند مرحله‌ای پیچیده را دارند. در حالی که زاغ‌ها این گونه نبوده و حافظه‌ای به خوبی کلاغ‌ها ندارند.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تفاوت بین کلاغ و زاغ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت بین کلاغ و زاغ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.