زمان مطالعه: 1 دقیقه
تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟

تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟

فرق تمساح و کروکودیل و سوسمار، علاوه بر تفاوت‌های ظاهری این خزندگان، در محل زندگی آن‌هاست. سوسمارها دارای گونه‌های باریک و دراز هستند، درحالی که کروکدیل، خزنده‌ای با جثه بزرگ و پوزه‌ای باریک به شکل V است.

فرق تمساح و کروکودیل و سوسمار، علاوه بر تفاوت‌های ظاهری این خزندگان، در محل زندگی آن‌هاست. سوسمارها دارای گونه‌های باریک و دراز هستند، درحالی که کروکدیل، خزنده‌ای با جثه بزرگ و پوزه‌ای باریک به شکل V است. با آسمونی همراه باشید.

سوسمار 

چهارمین دسته از خزندگان، سوسمارها هستند. مارمولک‌ها، آفتاب‌پرست‌ها و ایگواناها در این دسته جای می‌گیرند. در واقع همان مارمولک‌هایی با دست و پاهای کوتاه که روی دیوار اتاق شما زندگی می‌کنند، در شکل عظیم‌الجثه سوسمار نامیده می‌شوند. 

سوسمار 
سوسمار 

این دسته از خزندگان، سازگاری بالایی با محیط دارند و از ویژگی‌های برتر آنان این است که تقریبا در همه محیط‌ها می‌توانند زنده بمانند. از نظر محل زندگی، اکثر سوسمارها در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سوسمارها، حس بینایی قوی در آن‌هاست. شکل عمومی بدن سوسمارها گوناگون است و بسیاری از آن‌ها، دارای جثه‌های باریک و دراز هستند.

تمساح و کروکدیل

در پنجمین دسته طبقه‌بندی خزندگان، کروکودیل‌ها و تمساح‌ها جای دارند. این نوع خزندگان، تخم می‌گذارند و به راحتی در زیر آب شنا می‌کنند. کروکودیل و تمساح شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما از روی ظاهر و حتی نوع محل زندگی آن‌ها، می‌توان این دو خزنده را از هم تفکیک کرد. در ادامه به بررسی تفاوت تمساح و کروکدیل خواهیم پرداخت.

تمساح و کروکدیل
تمساح و کروکدیل

تفاوت سوسمار و کروکودیل

مهم‌ترین و جالب‌ترین تفاوت تمساح‌ها با خزندگانی مثل سوسمار‌ها (مارمولک‌ها) و مارها، کامل شدن دیواره‌ میانی قلب است. در واقع همه‌ خزندگان قلب چهارحفره‌ای دارند، منتهی دیواره‌ دو بطن در اغلب آن‌ها کامل نیست و مقدار بسیار کمی از خون دو بطن می‌تواند با هم قاتی شود. اما در تمساح‌ها (و نیز پرندگان که آخرین گروه خزندگان هستند) این دیواره کامل است و هیچ راهی برای ترکیب خون دو بطن وجود ندارد.
البته میان آئورت تمساح‌ها یک مجرای کوچک به‌ نام مجرای پانیزی وجود دارد که کارش تنظیم فشار خون کل بدن و فشار خون ششی است. این مجرای پانیزی در آئورت قرار دارد، نه در دیواره‌ی بطن! پس می‌توان گفت قلب سوسمار‌ها (و نیز مار‌ها و …) چهارحفره‌ای ناقص است و قلب تمساح‌ها (و پرندگان) چهار حفره‌ای کامل.

فرق تمساح و کروکودیل در خانواده

اولین فرق کروکودیل و تمساح در خانواده آن‌هاست. به نظر می‌رسد این جانوران در انتها به اجداد مشتریک می‌رسند؛ اما خانواده متفاوتی دارند. کروکودیل‌ها از خانواده Crocodylidae و تمساح‌ها از خانواده Alligatordae هستند.

نظر خود را درباره «تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.