زمان مطالعه: 2 دقیقه
8 روش موثر برای درمان افسردگی

8 روش موثر برای درمان افسردگی

افسردگی ضعف نیست که بخواهید با مراقبت و استراحت آن را درمان کنید. این بیماری نیازمند درمان طولانی مدت و مداوم است.

افسردگی یک اختلال خلقی است که با احساس فقدان و غم همراه است که باعث مختل شدن زندگی و فعالیت های افراد می شود. اختلالات افسردگی بیشترین شیوع را در در میان اختلالات روانپزشکی زندگی افراد دارد. این آمار نشان دهنده آن است که این بیماری بسیار شایع و رایج است. علائم و راهکار های مقابله با افسردگی را در این بخش از آسمونی بخوانید.

درمان افسردگی
درمان افسردگی

افسردگی در افراد مختلف به روش های متفاوتی بروز می کند. افسردگی در کار روزانه شما مشکل ایجاد کند و در عملکرد شما اختلال ایجاد می کند. افسردگی باعث ایجاد بیماری های جسمی دیگری نیز می شود. هر چقدر زودتر به فکر درمان افسردگی باشیم، راحت ‌تر می‌توانیم آن را درمان کنیم و از زندگی لذت ببریم. به این نکته توجه داشته باشید که اولین نکته در درمان ، شناخت انواع و علائم افسردگی آن است.

علائم و نشانه های افسردگی

 • احساس پوچی و نا امیدی
 • رنجیدن از مسائل پیش ‌پا افتاده
 • بی ‌میلی به کار ها و فعالیت های مورد علاقه
 • اختلال خواب (کم‌خوابی یا زیاد خوابیدن)
 • احساس خستگی مداوم
 • تغییرات شدید در اشتها (کم و زیاد شدن اشتها)
 • اضطراب بی مورد
 • کاهش تمرکز
 • کاهش قدرت تصمیم‌ گیری
 • فکر کردن به خودکشی
 • درد های جسمی بی دلیل

8 راهکار برای درمان افسردگی

ورزش کنید

افسردگی درمان
افسردگی درمان

بهترین شیوه ورزش پیاده روی و دوندگی در طبیعت است. این فعالیت های هوازی به بدن شما آرامش می دهد و باعث کاهش احساسات منفی در شما می شود.

حواستان به تغییرات جسمیتان باشد

 

افسردگی
افسردگی

بیشتر افرادی که دچار افسردگی می شوند به این نکته واقف هستند که معمولا در موقع تشدید بیماری دچار برخی علائم جسمی مانند دردهای عضلانی، خستگی و سردرد می شوند. بنابراین در صورت بروز این گونه علائم بهتر است بیمار به سرعت به مشاور یا روانپزشک خود مراجعه کند تا از شدت یافتن بیماری جلوگیری شود.

تغذیه مناسب داشته باشید

 

درمان افسردگی
درمان افسردگی

شکلات تلخ در بهبود افسردگی تاثیر بیشتری دارد.

با یک دوست نزدیک صحبت کنید

 

افسردگی
افسردگی

از جمله شیوه های غلبه بر افسردگی این است که مشکل خود را با یک دوست نزدیک در میان بگذارید. سعی کنید هرچه در دلتان هست را به او بگویید.به اشتراک گذاشتن مشکلات با یک دوست نزدیک از شدت انرژی های منفی کم می کند چرا که دوستان خوب می توانند بسیار کمک کننده باشند. آن ها ویژگی های شما را به خوبی می شناسند و می توانند ایده های خوبی برای مواجه شدن با افسردگی به روشی مثبت در اختیار شما قرار دهند.

سخت کار کنید و خوب بخوابید

 

افسردگی
افسردگی

یکی از راه های مقابله با افسردگی سرگرم شدن است. یکی از نکات مهم این است که تا حد امکان تابع یک روتین سالم باشید و به فعالیت های موثر و خلاقانه بپردازید و روی منفی ها تمرکز نکنید. برنامه خواب و بیداری منظم داشته باشید و به آن پایبند بمانید.

موسیقی درمانی

 

افسردگی درمان
افسردگی درمان

آهنگ شاد می تواند فضا را عوض کند و حال و هوای شما را مثبت کند. موسیقی های شاد اعصاب را دگرگون می کند  و روحیه شما را بهتر می کند.

هرچند سخت است، اما مثبت اندیش باشید

 

درمان افسردگی
درمان افسردگی

دور کردن افکار منفی می تواند در درمان افسردگی بسیار موثر واقع شود. رشد باورهای مثبت و انگیزشی می تواند زندگی را از یکنواختی نجات دهد. داشتن حال خوب بسیار به مثبت اندیشی فرد بستگی دارد.

استفاده از رنگ های شاد و روحیه بخش و همچنین استفاده از گل و گیاه در محیط اطراف هم باعث سرزندگی و خوشحالی می شوند و از ایجاد افکار نا امیدانه جلوگیری می کند.

مقایسه نکنید

 

افسردگی
افسردگی

به زبان ساده تر، با دیگران چشم و هم چشمی نکنید. بخش بزرگی از مشکلات اشخاص و تحت فشار قرار گرفتن آن ها به چشم و هم چشمی و راضی نبودن به نتیجه تلاش خود منجر می شود که یکی از دلایل اصلی افسردگی می باشد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «8 روش موثر برای درمان افسردگی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.