درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
کورینتیان؛ غول فوتبال انگلیس در قرن 19

کورینتیان؛ غول فوتبال انگلیس در قرن 19

در اساسنامه باشگاه کورینتیان بند عجیبی وجود داشت: باشگاه نباید در هیچ رقابت یا چالشی که در آن به برنده جایزه تعلق می گیرد، شرکت کند

بزرگترین تیم فوتبال انگلیس در گذشته های دور چه تیمی بود؟ برای پاسخ به این سوال نباید در بین فاتحان جام به جستجو پرداخت.

زیرا برترین‌ تیم آن دوران قوانینی خاص داشت كه طبق آن حق شركت در مسابقات F.A.CUP و رقابت با تیمهای حرفه‌ای را نداشت. تیم «كوریتیانی» در 28 سپتامبر 1882 توسط نیکلاس لین جکسون دستیار دبیر اتحادیه فوتبال تأسیس شد. فوتبال انگلیس در آن دوران تحت انقیاد باشگاه های جنوبی بود. فوتبال ملی انگلستان در سایه تیم ملی اسکاتلند قرار گرفته و از سال 1880 تا 1882 در سه بازی پیاپی مقابل اسکاتلند با نتایج(5-1)، (6-1) و (5-4) شکست خورده بود. در این شرایط جکسون دلیل این شکست را شرایط جغرافیایی اسکاتلند و امکان برگزاری بازیهای بیشتر توسط بازیکنان این تیم دانست. او بود که  ایده تشکیل باشگاهی متشکل از « بهترین بازیکنان آماتور پادشاهی بریتانیا» را ارائه داد. در ابتدا قرار بود نام تیم ونزدی شود اما به پیشنهاد هری اسوپستون نام« باشگاه فوتبال کورینتیان» برای باشگاه برگزیده شد.

کورینتیان قوانین عجیبی داشت. اعضای این تیم معتقد بودند اگر تیمی خطا کند باید مجازات شود، به همین خاطر اگر به حریف پنالتی می دادند، دروازه بان از جلوی توپ به کنار تیر دروازه می رفت تا حریفان بدون مشکل گلزنی کنند. اما اگر داور برای کورینتیان پنالتی می گرفت، کاپیتان این تیم، توپ را با ضربه چیپ از بالای دروازه به خارج می فرستاد.

این باشگاه به سرعت بدل به یک قدرت بزرگ در فوتبال انگلیس شد. به طوری که در دهه 1880 بیشتر بازیکنان تیم ملی انگلیس برای این تیم بازی می کردند. در 1894 و 195 در مسابقات تیم ملی انگلیس در برابر ولز، تمام بازیکنان انگلیس عضو باشگاه کورینتیان بودند و این رکورد هرگز توسط هیچ تیم دیگری تکرار نشد. با این حال کورینتیان هرگز هیچ جامی را برنده نشد. اما چرا؟!

در اساسنامه باشگاه بند عجیبی وجود داشت: باشگاه نباید در هیچ رقابت یا چالشی که در آن به برنده جایزه تعلق می گیرد، شرکت کند!

به این ترتیب کورینتیان تنها در رقابتهای دوستانه به میدان می رفت. در روزهای شنبه خبری از بازی نبود زیرا ممکن بود بازیکنان این تیم بخواهند برای تیم دیگری مسابقه دهند. بعدها باشگاه یک استثناء در اساسنامه خود قائل شد و در رقابتهای جام خیریه کلانتری لندن شرکت کرد. با این حال، کورینتیان آنچنان قدرتمند بود كه تنها دو سال پس از تأسیس و اندكی پس از قهرمانی بلكبرن راورز در جام حذفی 1884، این تیم را (8ـ1) شكست داد. چند سال بعد و در دورانی كه تیم «پرستون نورث‌اند» به تیم شكست ناپذیر معروف شده بود، این را (5ـ1) شكست داد! تیم بری که در فینال 1903 موفق شده بود 6 گل به دربی کانتی بزند، در برابر کورینتیان(10-3) مغلوب شد و در 1904 منچستر یونایتد با نتیجه(11-3) در برابر این تیم تن به شکست داد؛ سنگین ترین شکست منچستر یونایتد از ابتدا تا امروز.

اما افسوس كه این تیم تا دهه 20 اجازه شركت در مسابقات را پیدا نكرد و هنگامی كه حضور یافت، دیگر قدرتی نداشت.   کورینتیانس در سال 1939 منحل شد. در حالی که یادگاری های بسیاری از خود برجای نهاد: این تیم الهام بخش گروهی از کاگرران راه آهن سائوپائولو برزیل شد تا یکی از تیمهای بزرگ برزیل را تاسیس کنند و نام آن را کورینتیانس بگذارند. اتفاقی مشابه در سوئد رخ داد و اولین جام برگزار شده در سوئد، به افتخار این تیم« کورینتیان بول» نام گرفت.

همچنین اندرو واتسون اولین بازیکن سیاه پوستی بود که با عضویت در این تیم و تیم ملی انگلیس در سطح بین المللی بازی کرد. در سال 1949 هم تیمی مخصوص بانوان با عنوان منچستر کورینتیان ال. اف.سی توسط پرسی اشلی تاسیس شد. عنوان باشگاه، یادآور درخشان ترین تیم عصر ویکتوریایی انگلیس بود.                                                                                                                                                                                                                                  

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کورینتیان؛ غول فوتبال انگلیس در قرن 19» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره کورینتیان؛ غول فوتبال انگلیس در قرن 19 فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.