زمان مطالعه: 2 دقیقه
چرا کنترل تلویزیون با ضربه کار می کند ؟

چرا کنترل تلویزیون با ضربه کار می کند ؟

یکی از نوستالژی های دهه شصتی ها غیر از چیزهایی که توی اینترنت می بینید ، لت و پار کردن کنترل تلویزیون با فنون کاراته بوده است.

باتری کنترل

یکی از نوستالژی های دهه شصتی ها غیر از چیزهایی که توی اینترنت می بینید ، لت و پار کردن کنترل تلویزیون با فنون کاراته بوده و البته این حرکت خداپسندانه نسل به نسل هم داره می چرخه و الان هم هرکی که یه ذره احساس کنه کنترل کار نمی کنه یه ضربه شدید تو سر کنترل می زنه و کنترل هم واسه اینکه بیشتر کتک نخوره مجبور به کار کردن میشه . اما از شوخی که بگذریم فکر می کنید از لحاظ علمی چه چیزی باعث میشه بعد از ضربه زدن به کنترل تلویزیون ، کار کنه که ما دراین بخش پورتال آسمونی به صورت علمی این مسئله را برای شما عزیزان توضیخ داده ایم.

 جای باتری

کنترل با باتری کار می کنه ، جای باتری در کنترل ، 4 تا کانتکت فلزی داره که سر مثبت و منفی باتری ها رو به مدار الکترونیکی کنترل وصل می کنه .اگه داخل جای باتری کنترل رو نگاه کنید می بینید که دو تا فنر داره واسه قطب منفی باتری ها که به صورت قرینه نسبت به هم هستن . بعضی وقتا این فنر ها به درستی با باتری اتصال برقرار نمی کنن و وقتی شما ضربه به کنترل می زنید اتصال برقرار میشه .

 لحیم سردی

لحیم سردی اصطلاحیه که فقط بین تعمیرکارای لوازم الکترونیکی رد و بدل میشه . به زبان ساده لحیم سردی جدا شدن لحیم از پایه قطعه رو میگن که بر اثر مرور زمان ایجاد میشه .اگه روی بورد الکترونیکی رو نگاه کنید ، تمام قطعات الکترونیکی روی بورد لحیم شدن . لحیم یه فلزه در اصل آلیاژه که از ترکیب قلع و سرب درست میشه و باعث اتصال قطعه به مدار چاپی میشه .به مرور زمان ، مثلا می بینی پایه یه خازن یا مقاومت با اینکه روش لحیم قرار داره اما در اصل به مدار وصل نیست چون لحیمش خودشو ول کرده . حالا وقتی شما ضربه به کنترل می زنید احتمال داره اون لحیم به طور موقتی اتصال برقرار کنه .

 کریستال شکسته

یه قطعه ی مهم و ضروری توی همه کنترل ها وجود داره به اسم کریستال ،کریستال باعث ایجاد فرکانس مشخصی میشه . این قطعه پایه های ظریفی داره و بیشترین خرابی در کنترل ها به خاطر خراب شدن کریستاله . دو تا اتفاق مهم واسه کریستال میفته .یا از داخل میشکنه یعنی اگه در گوشتون تکونش بدید به سادگی صدای خرده قطعه می شنوید یا اینکه پایه اش جدا میشه . وقتی شما ضربه به کنترل می زنید احتمال داره پایه کریستال به طور موقتی اتصال برقرار کنه یا قطعات داخلیش متصل بشن .

باتری معیوب

می دونید که توی باتری پر از الکترون یا بار الکتریکی هست که به گرما و فشار و ضربه حساس هستن . اگه عمر باتری شما تقریبا تموم شده باشه و به کنترل ضربه بزنید ، الکترونهای داخل باتری به طور موقتی شاید فعال بشن و کنترل کار بکنه .ضربه زدن به کنترل شاید برای اولین بار از سر ناچاری و اتفاقی پیش اومده باشه اما به هر حال همه ی ما یه بار هم که شده با ضربه به کنترل ، کارمون رو راه انداختیم . دلیلش رو شاید خیلی ها ندونن اما جای دقیق ضربه رو خیلی ها می دونن .دوستان ، در هر صورت ضربه به کنترل کار شما رو به صورت لحظه ای راه میندازه اما قطعا کنترل رو از قبل خراب تر می کنه چون به هر حال یه مشکلی داره که کار نمی کنه ، با شما دشمن نیست که . پس بهتره به تعمیرکار بسپارید یا یه کنترل نو بگیرید که هم اعصاب تون راحت تر باشه هم یه کنترل زاپاس داشته باشید .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «چرا کنترل تلویزیون با ضربه کار می کند ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.