درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
وضعیت اعتباری صادرکننده چک

وضعیت اعتباری صادرکننده چک

بانک مرکزی به منظور جلوگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده افراد سود جو در معاملاتی که با استفاده از دسته چک ها انجام می شوند، اقدام به طراحی و ارائه سامانه استعلام دسته چک ها و اعتبار سنجی دارندگان چک ها به جهت اطلاع پیدا کردن از وضعیت خوش حسابی آن ها با نام سامانه استعلام چک صیاد کرده است.

بانک مرکزی به منظور جلوگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده افراد سود جو در معاملاتی که با استفاده از دسته چک ها انجام می شوند، اقدام به طراحی و ارائه سامانه استعلام دسته چک ها و اعتبار سنجی دارندگان چک ها به جهت اطلاع پیدا کردن از وضعیت خوش حسابی آن ها با نام سامانه استعلام چک صیاد کرده است. با آسمونی همراه باشید.

استعلام چک با کد ملی

از طریق تلفن همراه و ارسال کد 16 رقمی موجود بر روی چک به سر شماره 701701 می باشد پس از انجام این کار، یک گزارش استعلام چک مورد نظر برای فرد ارسال می گردد که در آن وضعیت اعتبار چک، عدم مفقودی و دزدی نبودن آن ، برگشت نخوردن چک و سایر موارد از این دست قرار داده شده است.

استعلام چک از طریق سایت بانک مرکزی

  1. به نشانی cbi.ir بروید.
  2. کد 16 رقمی (صیادی) روی چک خود را وارد کنید تا به این ترتیب گزارش استعلام وضعیت اعتبار چک مورد نظر را بدون نیاز به کد ملی دریافت کنید.

استعلام چک با استفاده از کد دستوری

کد دستوری (*۱*۱* شناسه صیادی) را به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ ارسال کرده و از وضعیت کلی چک‌های برگشتی صادرکننده چک مطلع شوند.

تفسیر رنگ‌های در خروجی استعلام به شرح زیر است:

وضعیت سفید

صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سو اثر شده است. وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی

صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قهوه‌ای

صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ یک میلیارد ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قرمز

صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ یک میلیارد ریال تعهد برگشتی است. لازم به ذکر است در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. همچنین در خصوص برگ چکهای متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.

مشتریان بانکی در صورتی که کد دستوری را به خاطر نداشته باشند می‌توانند با ارسال یک پیامک (بدون اهمیت متن آن) به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، راهنمای این سامانه پیامکی را دریافت کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره وضعیت اعتباری صادرکننده چک فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «وضعیت اعتباری صادرکننده چک» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.