زمان مطالعه: 2 دقیقه
مسواک زدن در سرویس بهداشتی

مسواک زدن در سرویس بهداشتی

محل نگهداری مسواک بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که اگر در محیط آلوده ای باشد به راحتی میکروب های بیماری زای...

brush-the-teeth-in-wc
brush-the-teeth-in-wc

محل نگهداری مسواک بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که اگر در محیط آلوده ای باشد به راحتی میکروب های بیماری زای آن محیط را به خود جذب می کند و به بدن ما توسط مسواک انتقال می دهد!
حدود 60درصد مسواک‌هایی که در توالت‌های مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرند، آلوده به ذرات مدفوع هستند. استفاده از توالت مشترک با افراد دیگر مشکلات خود را دارد، حوله‌ها همیشه خیس هستند، توالت تمیز نیست، شلنگ آب روی زمین رها شده و از این قبیل مشکلات، اما مطالعه‌ای جدید حاکی از آن است که مشکل بزرگ‌تری در این نوع توالت ها وجود دارد که رسیدگی به آن ضرورت بیشتری را می‌طلبد و آن هم وجود ذرات مدفوع روی مسواک ها است.

پژوهشی که اخیرا در نشست سالیانه جامعه میکروبیولوژی آمریکا در نیواورلئان ارائه شد، بیانگر آن است که 60درصد مسواک‌هایی که دانشجویان در توالت‌های مشترک استفاده می‌کنند، آلوده به ذرات مدفوع است. مهم‌تر اینکه محققان دریافتند 80درصد امکان دارد که این آلودگی‌ها مربوط به افراد دیگری باشد که از توالت مشترک استفاده می‌کنند. این یافته کاملا نگران‌کننده است.
آقای ایبر، نویسنده مقاله، فارغ‌التحصیل دانشگاه کوینیپیاک ایالت کنتیکت، می‌گوید: «نگرانی عمده این نیست که ذرات مدفوع خود شما روی مسواکتان باشد، بلکه نگرانی این است که این ذرات آلوده متعلق به فرد دیگری است که حاوی باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل هایی است که جزو فلور طبیعی بدن شما نیستند.» محققان می‌گویند، وجود چنین ذراتی روی مسواک نامنتظره نیست، چرا که مسواک‌ها بدون پوشش در توالت نگهداری می‌شوند و احتمال آلوده شدن آنها به ذرات کثیف توالت یا میکروب‌های سایر ساکنین وجود دارد. آنتروباکتریاسه و سودومونا از جمله باکتری‌هایی هستند که پتانسیل آلوده کردن مسواک‌ها را دارند. این دونوع

باکتری را می‌توان در مخاط طبیعی گلو یافت، با این وجود برخی از آنها به شدت بیماری‌زا هستند.
آقای ایبر و همکارانش برای انجام مطالعه خود تمامی مسواک‌های دانشجویانی را که از توالت مشترک استفاده می‌کردند، جمع آوری کردند.از هر توالت به طور متوسط 4/9 نفر استفاده می‌کردند. محققان علاوه بر اینکه متوجه شدند که 60درصد مسواک‌ها به ذرات مدفوع فردی غیر از خود فرد آلوده هستند، دریافتند که همه افراد از یک روش برای شستن مسواک خود استفاده می‌کنند مانند، آب‌کشی کردن با مایع دهان‌شویه یا شستن مسواک با آب سرد و گرم. درحالی که باز بودن سر مسواک یکی از عوامل آلوده شدن مسواک است، گروه تحقیق در مورد استفاده از سرپوش مسواک هشدار می‌دهند.ایبر می‌گوید: «استفاده از سرپوش مسواک مانع رشد باکتری‌ها نمی‌شود، بلکه در واقع با مرطوب نگه داشتن مسواک و مانع خشک شدن آن در فاصله بین مسواک زدن‌ها، محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌آورد. توصیه ما این است که دانشجویان بهداشت شخصی خود و همچنین ظرف حاوی مسواک‌ها را بهتر رعایت کنند.»

گروه تحقیق به افرادی که از توالت مشترک استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنند که توصیه‌های بهداشتی را که توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا ارائه شده است، رعایت کنند که تعدادی از آن را آسمونی برای شما گذاشته است:

1-از مسواک مشترک استفاده نکنید
2-از سرپوش مسواک استفاده نکنید یا مسواک‌ها را در جای دربسته قرار ندهید.
3-هر 3 تا 4 ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید.
4-مسواک را پس از استفاده کاملا با آب بشویید و در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شود.
باید بدانیم که تنها نگرانی، آلودگی مسواک‌ها به ذرات مدفوع نیست، بلکه یکی از آنها در مطالعه‌ای که در سال 2011 در کشور بریتانیا، روشن شد که از هر 11 تلفن‌همراه هم یک تلفن‌همراه آلوده به ذرات مدفوع است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مسواک زدن در سرویس بهداشتی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.