زمان مطالعه: 17 دقیقه
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

با بیشتر آموختن درباره‌ ی نژاد گربه – برای یافتن گربه‌ای که بیشترین هماهنگی و تناسب را با شخصیت و سبک‌ زندگی‌تان داشته باشد آمادگی و مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد.
انواع نژاد گربه ها-breeds of cats
انواع نژاد گربه ها-breeds of cats
انواع نژاد گربه ها-breeds of cats

بیش از 70 نژاد گربه وجود دارد، اما کمتر از 40 مورد آنها گربه های واقعا خانگی هستند.

انواع نژاد گربه مشخصه‌ های خاص خودش را دارد و شخصیت یک گربه تا حد بسیار زیادی به نژاد آن بستگی دارد.

با بیشتر آموختن درباره‌ ی نژاد گربه – برای یافتن گربه‌ای که بیشترین هماهنگی و تناسب را با شخصیت و سبک‌ زندگی‌تان داشته باشد آمادگی و مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد.

در ادامه شما را با برخی از بهترین نژادهای گربه در جهان – به همراه عکس هر یک – آشنا می‌کنیم.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

1. گربه‌ حبشی حبشی یکی از محبوب‌ترین ( و باهوش ترین) انواع نژاد گربه در ایالات متحده است و بردر کولی (سگ) [سگی با جثه‌ای متوسط، بسیار پرانرژی و خوش رفتار با کودکان] دنیای گربه‌ها به حساب می‌آید.

گربه‌ی حبشی گوش‌های تیز، نسبتا بزرگ، و نوک‌دار دارد. سر آن پهن و تا حدودی گُوِه مانند است. چشمانش بادامی و رنگ‌ چشم‌ها ترکیبی از طلایی، سبز، فندقی، یا مسی است.

حبشی‌ها برونگرا، فوق‌العاده فعال، بازیگوش، خیره‌سر و باهوش هستند. آنها معمولا «گربه‌های بغلی» نیستند، چون بیش از حد سرگرم کنجکاوی و بازی می‌شوند. صدای آنها آرام و دلنشین است. آنها برای شاد ماندن به عشق و تعامل بسیار زیادی نیاز دارند و اگر در طول روز فعالیت نداشته باشند یا به آنها توجهی نشود افسرده می‌شوند. آنها معمولا با سایر گربه‌ها کنار می‌آیند، هرچند دوست دارند فضا و قلمرو خودشان را داشته باشند. جنس ماده‌ی این گربه‌ها گاهی در کنار سایر گربه‌ها که قرار می‌گیرد از کوره در می‌رود.

گربه‌های حبشی به خاطر کنجکاوی و لذتی که از کند و کاو محیط اطراف – به ویژه بلندی‌ها – می‌برند شناخته شده هستند. آنها آنقدر گربه‌های معقولی هستند که هرگز ریسک‌های غیر ضروری نمی‌کنند. همان طور که هر کس ممکن است از چنین نژاد باهوش و دارای توانایی‌های فیزیکی انتظار داشته باشد، گربه‌ّای حبشی شکارگران فوق‌العاده قابلی هستند. آنها عاشق اسباب بازی هستند و می‌تواند ساعت‌ها با یک توپ بازی کنند. بعضی از آنها حتی دوست دارند بروند چیزی را که پرتاب می‌کنید بردارند و برای‌تان بیاورند.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

2. کرل امریکایی از مشخصه‌های یک گربه‌ی کرل امریکایی غیر عادی بودن گوش‌های آن است که نوک آنها به سمت پشت سر خم شده‌اند و باید با دقت با آنها برخورد کرد.

کرل امریکایی را «پیتر پن» دنیای گربه‌ سانان می‌نامند چون حتی تا بزرگسالی همه شخصیت کودکانه‌اش را حفظ می‌کند.

از مشخصه‌‌های کرل امریکایی گوش‌های این حیوان است که حالتی عجیب دارند و از نوک به سمت مرکز پشت جمجمه‌اش خم شده‌اند.

کرل امریکایی، به خاطر خزانه‌ی ژنتیکی بزرگی که با گربه‌های غیرنژادی دارد، عموما نژادی سالم است و به نظر نمی‌رسد به هیچ نوع نقص ژنتیکی مبتلا باشد. با وجود این، گوش‌های‌شان را باید مرتب تمیز کرد تا از عفونت آنها جلوگیری شود، و باید خیلی ملایم به آنها دست زد تا آسیب نبینند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

3. مو کوتاه آمریکایی باور بر این است که گربه‌های مو کوتاه امریکایی از نسل گربه‌های اروپایی هستند که توسط مهاجران به امریکای شمالی آورده شده‌اند تا محصولاتشان را از گزند موش‌های خانگی و صحرایی در امان بدارند.

مو کوتاه امریکایی رایج‌ترین انواع نژاد گربه در ایالات متحده است. مو کوتاه امریکایی گربه‌ی بسیار ورزیده‌ای است. این گربه‌ها اندامی بزرگتر، کشیده‌تر، و بنیه‌دارتر از خویشاوند خود، مو کوتاه بریتانیایی، دارند. به این نوع «گربه‌ی کارگر» هم می‌گویند.

موکوتاه‌های امریکایی به مراقبت چندانی نیاز ندارند و معمولا سالم، خونگرم، با صاحبشان مهربان، و با غریبه‌ها اجتماعی هستند. نرها مشخصا از ماده‌ها بزرگتر هستند، و وقتی رشدشان تکمیل شود وزنی معادل 5 تا 7 کیلوگرم دارند. ماده‌های بالغ وقتی به رشد کاملا می‌رسند یعنی در سن سه تا چهار سالگی 3.5 تا 5.5 کیلوگرم وزن دارند. مانند بیشتر گربه‌سانان، مو کوتاه‌های امریکایی می‌توانند 15-30 سال عمر کنند، و اغلب فقط به واکسیناسیون سالانه، چک‌آپ‌های دامپزشکی، و یک رژیم با کیفیت نیاز دارند. این گربه‌ها معمولا دم‌هایی بلند و اندامی ترکه‌ای دارند.

مو کوتاه امریکایی در بیش از 80 رنگ و طرح مختلف یافت می‌شود. بعضی از آنها حتی رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای یا ترکیب‌ها و میکس‌های دیگری دارند. معروف‌ترین رنگ مو کوتاه امریکایی تا به امروز ماده‌ گربه‌ی نقره‌ای است که لکه‌های سیاه غلیظی روی زمینه‌ای نقره‌ای بدنش وجود دارند.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

4. بیرمن بیرمن‌ها نه تنها جذاب و با نمک به نظر می‌رسند بلکه واقعا با نمک هم هستند! خاستگاه این گربه‌ی ملوس در آسیا است که نژاد محبوب روحانیون آنجا بوده است. در حالی که به این نژاد «گربه‌ی مقدس برمه» می‌گویند، نباید آن را با گربه‌ی برمه‌ای (برمیس) اشتباه گرفت که نژادی جداگانه و متفاوت است. بیرمن موی نیمه بلند، بدنی کم رنگ با لکه‌هایی تیره‌تر و چشمان آبی پررنگ دارد. با این‌که پنجه‌ّهای تیزی دارد اما انگار دستکش‌های سفیدی پوشیده است. بیرمن‌ها موی مخملی نیمه بلند، بدن نیمه‌ تپل (گرد)، گوش‌های نسبتا کوچک (در مقایسه با سایر انواع نژاد گربه)، و بینی عقابی دارند.

طبق استانداردهای مرسوم این نژاد، بدن بیرمن – بسته به شدت رنگ لکه‌های روی آن – باید به رنگ پوسته‌ی تخم‌مرغ (محلی) یا طلایی باشد. لکه‌ها می‌توانند شکلاتی، آبی، قرمز، یاسی یا کرمی باشند.

بیرمن‌ها چشم‌هایی به رنگ یاقوت کبود دارند و پوشش‌شان به خاطر «دستکش‌های» سفید روی هر یک از پنجه‌ها ظاهری غیر عادی دارد. آنها یکی از معدود نژادهایی هستند که با پوششی رنگی انگشتان دست و پای‌شان به رنگ سفید خالص است. ژنتیک این گونه ممکن است کاملا مشخص نباشد، یعنی نه به قدمت و ابهت گربه‌ی پرشین، و نظیر و همانندی ندارد. یک خصیصه‌ی شایان ذکر رنگ آبی چشم‌های آنها است که در طول عمرشان همواره آبی می‌ماند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

5. گربه بمبئی گربه‌ی بمبئی نژادی ترکیبی از برمیس سیاه و مو کوتاه امریکایی است.

بمبئی گربه‌ای خیره‌کننده است. بمبئی‌ها به شدت مهربان هستند. آنها دوست دارند به خانواده‌ها ملحق شوند و خواهان محبت و توجه هستند، و به همین خاطر این نژاد به شدت برای کودکان مناسب است. گربه‌های بمبئی مستقل نیستند. آنها به توجه صاحبان‌شان و مردم اطراف‌شان نیاز دارند و از تنهایی طولانی مدت بدشان می‌آید. هرچند توجه را دوست دارند، اما گربه‌های بمبئی ترجیح می‌دهند با یک شخص بخصوص ارتباط داشته باشند که از همه بیشتر به آنها محبت و صمیمیت نشان بدهند.

در کل، نژاد بمبئی باهوش، بازیگوش، و نیازمند توجه است. آنها تمایل دارند با سایر گربه‌ها سازش داشته باشند، چون آنها به رعایت مقررات و سلسله‌مراتب موجود در خانه احترام می‌گذارند. آنها صدای خرخر مشخصی دارند و عاشق این هستند که خودشان را جمع کنند. در روزهای سرد می‌توان آنها را کنار هر منبع گرمایی که نزدیک‌شان باشد پیدا کرد.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

6. گربه برمه ای گربه‌های برمه‌ای اصالتا اهل ناحیه‌ای از تایلند بودند که سیام نامیده می‌شد.

گربه‌ی برمه‌ای راز طول عمر را خوب بلد است. یک برمه‌ای استرالیایی 24 سال عمر کرد! این نژاد همچنین به خاطر وزنش و «تپل مپل» دنیای گربه‌ها بودن شناخته شده است. برمه‌ای‌ها بازی

وش نیز هستند و علائق و انرژی دوران بچگی را تا بزرگسالی حفظ می‌کنند. آنها از یک سری خصایص سگ‌ها برخوردارند مانند آوردن اشیایی که برای‌شان پرتاب می‌کنید و تکان دادن دم. برمه‌ای‌ها با بچه‌ّها و سگ‌ها خوب و مهربان هستند. آنها برای نگهداری در خانه نژاد خوبی به حساب می‌آیند، و معمولا اگر در خانه نگهداری شوند مهربان باقی می‌مانند، و از مسافرت با خودرو هم بدشان نمی‌آید.

گربه‌های برمه‌ای چشمانی طلایی یا زرد رنگ دارند. پوشش‌ آنها صاف و براق و در قسمت انتهایی مثل پارچه‌ی ساتن است. مانند بیشتر موکوتاه‌ها، این گربه‌ها نیز به شانه و کوتاه کردن موی زیادی نیاز ندارند. شکل نژاد بریتانیایی معمولی‌تر است، در حالی که نژاد امریکایی قوی بنیه‌تر است. آنها معمولا 16-18 سال عمر می‌کنند؛ عددی که از عمر بسیاری از گربه‌ها بیشتر است. برمه‌ای‌ها جثه‌ای کوچک تا متوسط دارند و حدودا 4-6 کیلوگرم وزن دارند، هرچند که این نژاد کمی سنگین‌تر از آنچه ابتدا به نظر می‌رسند هستند.

برمه‌ای‌ها مانند گربه‌های سیامی سر و صدا دارند، اما میو میوهای ملایم‌تر و شیرین‌تری می‌کنند. آنها بسیار با محبت هستند و از مصاحبت با آدم‌ها لذت می‌برند و دوست دارند که گربه‌های دست‌آموز انسان‌ها باشند و از پیوندهای مستحکم با صاحبشان و گرایش به سمت فعالیت‌های انسانی خوششان می‌آید. برمه‌ای‌ها به سطح توجه معقولی از سوی انسان‌ها نیاز دارند، مانند بقیه‌ی نژادها مستقل نیستند و برای تنها ماندن طولانی مدت ساخته نشده‌اند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

7. گربه مو کوتاه کالر پوینت گربه‌ی مو کوتاه کالر پوینت خویشاوند گربه‌ی سیامی محسوب می‌شود.

مو کوتاه کالر پوینت یکی از پر سر و صدا‌ترین گربه‌های موجود است. این گربه‌های باهوش، بازیگوش، و محتاج محبت شما را حسابی مشغول و سرگرم نگه می‌دارند!

مو کوتاه‌های کالر پوینت نخستین خویشاوندان سیامی‌ها هستند. این نژاد به وسیله‌ی زیبایی منحصر به فردش از گربه‌های سیامی – که فقط چهار رنگ دارند- متمایز می‌شود چون در شانزده رنگ «مشخص» مختلف وجود دارد. استیل بدنی، شخصیت، اندازه‌ی پشم، و طرح رنگ گربه‌ی مو کوتاه کالر پوینت شبیه سیامی است، اما نه در رنگ‌های غیر مرسومش یعنی: قرمز، کرمی، پوست‌لاکپشتی، و سیاهگوش.

مو کوتاه کالر پوینت یک نژاد بسیار باهوش، بازیگوش، و انسان دوست است. آنها فوق‌العاده با محبت و خونگرم هستند و از پرسه زدن در اطراف و بازی با آدم‌ها لذت می‌برند که همین باعث می‌شود آنها را برونگرا توصیف کنیم. آنها همچنین ممکن است در برخورد با غریبه‌هایی که خوب با آنها انس نگرفته‌اند یا تغییر محیط، بسیار حساس بشوند و خلق و خوی عصبانی و پرخاشگرانه از خود نشان بدهند. آن‌ها، به مانند گربه‌های سیامی، می‌تواند بسیار پر سر و صدا و توجه‌ طلب باشند، و همیشه به همراهی انسان‌ّها احساس نیاز کنند.

آنها بیش از 100 نوع صدای مختلف دارند، که از گربه‌های معمولی بسیار بیشتر است، و همین امر میو میو کردن‌ آنها را عجیب‌ و غریب جلوه می‌دهد. نرها گاهی در مقابله با سایر حیوانات بیش از حد پرخاشگر می‌شوند. آنها هر وقت احساس کنند قلمروشان مورد هجوم قرار گرفته یا صرفا جهت اعلام وجود و سلطه‌ی خود با سایر گربه‌ها می‌جنگند.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

8. کورنیش رکس کورنیش رکس دراز و کشیده، اغلب به خاطر قدرت دوندگی و تاخت و تازش، تازی دنیای گربه‌ها نامیده می‌شود. پوشش بدنی کورنیش رکس فوق‌العاده نرم و گاهی مجعد است – یعنی نرم تر از هر نژاد گربه‌ی دیگری. با وجود این، دپشش سبک آنها حکایت از آن دارد که برای زندگی در منازل و در شرایط گرم و خشک ساخته شده‌اند. دمای بدن آنها (38.8 سانتیگراد) کمی بالاتر از دمای بدن بیشتر گربه‌ها است. این گربه‌ها تمایل دارند اطراف حباب‌های لامپ‌ها، روی صفحه‌های نمایش کامپیوترها، و سایر جاهای گرم مثل روی پاها و شانه‌ها بگردند. بعضی از کورنیش رکس‌ها یک بوی ملایم خوشایندی دارند که مختص نژاد آن‌هاست و به خاطر غدد رایحه‌ای موجود در پنجه‌های‌شان است.

گربه‌های کورنیش رکس رنگ‌های بسیار مختلفی دارند: سفید، سیاه، شکلاتی، پرتقالی، و رگه‌های آبی کم رنگ، یاسی، و کرمی. طرح‌ها و الگوهای پوست لاکپشتی، رنگ‌های دودی، و الگوهای کالر پوینت استاندارد در نژاد سیامی.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

9. دوُن رکس گربه‌های دون رکس بازیگوش و بسیار وابسته به انسان‌ها هستند و جاهای بلند و مرتفع را ترجیح می‌دهند.

دون رکس نژاد گربه‌ای است که موهایی نرم، کوتاه، و مجعد دارد شبیه به موهای کونیش رکس. آنها به طرز غیر معمولی گوش‌هایی بزرگ دارند که روی کله‌های پهن‌شان قرار گرفته است. چشم‌های‌شان بزرگ و بیمی‌های‌شان تا حدودی سربالا است. بر خلاف بیشتر گربه‌ّها، سبیل‌های‌شان بسیار کوتاه است و حالتی فرفری دارد.

گربه‌ی دون رکس فعال، پر شیطنت، بازیگوش، و بسیار انسان دوست است. آنها پرش زیادی دارند و سعی می‌کنند هر جایی که تاب نگه داشتن‌شان را داشته باشد اشغال کنند. دون‌ها ترجیح می‌دهند در جاهای مرتفع قرار بگیرند و همیشه در بالاترین نقطه‌ی موجود در خانه یا اتاف باشند.

دون رکس رفیق و همدمی وفادار است و معمولا فرد مورد علاقه‌اش را اتاق به اتاق دنبال می‌کند تا در فرصت مناسب بپرد داخل آغوش، روی پاها، یا شانه‌های او. بیشتر آنها یک نفر اصلی را در خانواده انتخاب می‌کنند و عشق‌شان را وقف او می‌کنند.

این نژاد آن قدر باهوش است که می‌توان آن را تعلیم داد تا رفتارها و کارهای خاصی را انجام دهد.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

10. گربه مائو مصری مائو مصری یکی از چند نژاد گربه‌ی خانگی است که به صورت طبیعی روی بدنش نقطه نقطه است. این گربه‌ها فوق‌العاده سریع هستند! در واقع، مائو مصری سریع‌ترین انواع نژاد گربه در جهان است.

مائوهای مصری نژاد گربه‌هایی با چثه‌هایی کوچک تا متوسط و موهای کوتاه هستند. در کنار گربه‌ی دیلمون بحرینی، آنها یکی از چند نژاد گربه‌های خانگی دارای نقطه‌های طبیعی روی بدن هستند. نقطه‌های روی مائو مصری فقط روی پوشش مویی او نیستند بلکه با تراشیدن موها این نقطه‌ها روی پوست گربه هم دیده می‌شوند.

سرعت مائو مصری زیاد است چون پاهای عقبی بلندتری از سایر گربه‌ها دارد و یک پرده‌ی خاص از جنس پوست از پهلو تا پشت زانویش کشیده شده است که به او چابکی بیشتر و طول گام‌هایی بلندتر می‌دهد.

مائوها اغلب صداهای بسیار موزیکالی دارند. آنها جیر جیر، خور خور، می‌کنند و اصوات غیر عادی دیگری نیز از خود بیرون می‌دهند. رفتار دیگری که کاملا در بین مائوهای خوشحال وجود دارد تحت عنوان «دم-جنبان» توصیف می‌شود. این گربه، چه نر چه ماده، دمش را تکان می‌دهد و پیچ و تاب می‌دهد و ظاهرا با این کار قلمرواش را معین می‌کند، که تحت عنوان ادرار کردن هم شناخته می‌شود اما در واقع ادراری خارج نمی‌شود.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

11. گربه اگزاتیک این بچه گربه‌ی اگزاتیک نسخه‌ی مو کوتاه نژاد پرشین است.

محبوب‌ترین گربه، البته بعد از نژاد پرشین، اگزاتیک است. این حیوان یکی از بهترین گربه‌های بغلی است. اگزاتیک بدنی فشرده، گرد، و خوش ساخت و قوی و گردنی کوتاه و کلفت دارد. چشمان گرد بزرگ، بینی کوتاه سر بالا، حالت چهره‌ی جذاب، و گوش‌های کوچکش به او ظاهری ملوس و بچه‌گربه‌ای می‌بخشد که بیشتر آدم‌ها به آن می‌گویند با نمک!

اگزاتیک مو کوتاه شخصیتی ملایم و آرام دارد که یادآور گربه‌ی پرشین است، اما از نیای بلند موی خود سرزنده‌تر است. این حیوان کنجکاو و بازیگوش، با سایر گربه‌ها و سگ‌ها رفیق است. این گربه به ندرت میو میو می‌کند. تنها ماندن را دوست ندارد و حتما باید صاحبش را کنار خودش ببیند (یا باید صدا یا بویی شبیه صدا و بوی صاحبش در خانه بپیچد مثلا صدای رادیوی روشن). این گربه‌ها عاشق نشستن روی پاها هستند و دوست دارند از سایر انواع نژاد گربه محبت و وفاداری بیشتری نشان بدهند.

ماهیت آرام و با ثبات‌شان آنها را به گربه‌هایی ایده‌آل برای آپارتمان نشین‌های شهری تبدیل می‌کند. با وجود این، اگزاتیک بعضی از بارقه‌های انرژیک اجداد کوتاه موی امریکایی خود را حفظ کرده است و اغلب قادر به شکار موش‌ها هستند.

بر خلاف نژاد پرشین که به نگهداری و مراقبت زیاد احتیاج دارد، اگزاتیک می‌تواند با کمک اندکی از سوی انسان‌ها پشم و موی خود را تمیز نگه دارد، هرچند شانه زدن و برس کشیدن برای باز کردن موها از هم و کاهش ریزش آنها و تشکیل توده‌های مو در شکم گربه (به خاطر لیسیدن بدن خود) توصیه می‌شود.

به مانند سایر حیوانات تخت-صورت، اشک اگزاتیک‌ها نیز ممکن است از طریق مجرای بینی فوران کند، و صورت این حیوان را خیس و در آن لکه‌هایی ایجاد کند. برای جلوگیری از این پیامد می‌توان هر از گاهی با یک دستمال مرطوب صورت گربه را پاک کرد.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

12. هاوانای قهوه‌ای هاوانای قهوه‌ای یک گربه‌ی متوسط الجثه، قوی، کوتاه مو با بدنی دارای طول متوسط است. رنگ پوشش بدن این حیوان باید قهوه‌ای، عموما قهوه‌ای مایل به قرمز، باشد و هیچ نشانه و نقطه‌ای روی بدنش نداشته باشد. سبیل‌ها هم باید قهوه‌ای باشند و رنگ چشم‌هایشان سبز باشد. سر آنها باید بیشتر دراز باشد تا پهن، و بینی‌شان در نقطه‌ای که به چشم‌هایشان می‌رسد کاملا مشخص و متمایز است. معمولا نرها از ماده‌ها بزرگتر هستند و نسبت به سایر انواع نژاد گربه وزنی متوسط دارند.

هاوانای قهوه‌ای گربه‌ای باهوش است و اغلب از پنجه‌هایش برای بررسی کردن اشیاء و ارتباط برقرار کردن با صاحبش استفاده می‌کند. محتمل‌ترین توضیحی که می‌توان برای نام این حیوان ارائه کرد رنگ پوشش او است که بسیار شبیه سیگارهای هاوانا است، اما عده‌ای نیز معتقدند که نام این نژاد از نام خرگوش هاوانا گرفته شده که هم رنگ هستند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

13. گربه هیمالین هیمالین‌ها محبوب‌ترین نژاد گربه‌های پرشین هستند. گربه‌ی هیمالین مویی بلند به اندازه‌ی موهای نوع پرشین دارد، منتها چشمانش آبی رنگ است و رنگ براق‌تری دارد، خصائصی که به خاطر آمیزش گربه‌ پرشین با گربه سیامی به وجود آمده‌اند.

مانند گربه‌های پرشین، هیمالین‌ها نیز بدنی گرد و پاهایی کوتاه دارند که پریدن به اندازه و ارتفاعی که سایر گربه‌ها می‌پرند را برای‌شان سخت می‌کند. بعضی‌ها بدنی بیشتر شبیه سیامی‌ها دارند و می‌توانند حتی به اندازه‌ی 2 متر بپرند.

این گربه‌ها خوش‌اخلاق، باهوش، و عموما همراهانی اجتماعی هستند. به خاطر ژنی که از سیامی‌ها به ارث برده‌اند، از نژاد پرشین فعال‌تر هستند.

به قول گربه‌بازها، «هیمی‌ها» همدم‌های بی‌نظیری برای داخل خانه هستند. آن آرام، موقر، و خوش خلق هستند اما یک جنبه‌ی بازیگوشی نیز دارند. مثل سیامی‌ها دوست دارند که چیزی را برای‌شان پرتاب کنی و بروند آن را برای شما بیاورند، و یک تکه کاغذ مچاله شده یا یک اسباب‌بازی هم آنها را ساعت‌ها سرگرم خواهد کرد.

هیمالین‌ها شیفته و وابسته‌ی انسان‌ها هستند چون به همراهی و حمایت آنها نیاز دارند. آنها مشتاق عشق و محبت هستند و دوست دارند نوازش شوند و موهای‌شان را شانه کنند. مانند بسیاری از گربه‌های مو بلند، هیمالین‌ها نیز باید هر روز موهایشان شانه شود تا سالم بماند و ظاهرشان در بهترین وضعیت بماند. به علاوه، آنها ممکن است هر روز به شستشوی صورت نیز نیاز داشته باشند.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

14. بابتیل ژاپنی بابتیل ژاپنی نژادی از گربه‌های خانگی با دم «کوتاه» است که شبیه دم خرگوش است. این دم کوتاه به خاطر یک جهش ژنتیکی در نوع اندام این نژاد توسط یک ژن مغلوب اتفاق افتاده است.

گاهی، ممکن است یک بابتیل ژاپنی رنگ‌ چشمهایش با هم متفاوت باشد. فارغ از نژاد، گربه‌هایی که این ویژگی را دارند گربه‌های چشم تا به ‌تا (دو رنگ) نامیده می‌شوند. در این نژاد یکی از عنبیه‌ها آبی است در حالی که عنبیه‌ی دیگر زردرنگ است. این ویژگی در این نژاد نسبت به همه‌ی نژادهای دیگر بیشتر است.

به طور متوسط اعضای این نژاد گربه‌ّهایی فعال و باهوش هستند و ماهیتی انسان دوست دارند. آنها را راحت‌تر می‌توان آموزش داد و احتمال آن که از فعالیت‌هایی که انسان‌ها در آن دخالت دارند مانند راه رفتن روی یک طناب یا ریسمان و بازی پرتاب اشیاء و آوردن آنها لذت ببرند زیاد است. آنها که یک نژاد به طرز غیر عادی «وراج» به حساب می‌آیند، اغلب با انسان‌ها ارتباط آوایی برقرار می‌کنند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

15. مین کوون این نژاد یکی از آن‌هایی است که خاستگاهش قاره‌ی امریکا است. مین کوون یک گربه‌ی مو بلند یا مو متوسط است. پوشش آن نرم و مخملی است، هر چند جنس بافت آن ممکن است با رنگ پوشش تغییر کند. بعضی از این گربه‌ها دور گردنشان چیزی شبیه یال شیر دارند. برای این نژاد، نسبت به نژادهای موبلند دیگر، یک شانه زدن ساده و معمولی کفایت می‌کند چرا که پوشش آن به خاطر لایه‌ی کم تراکم زیرین همیشه به خودی خود تمیز باقی می‌ماند. پوشش موی آنها دستخوش تغییرات فصلی می‌شود، در زمستان پرپشت‌تر و در تابستان کم‌پشت تر. مین کوون‌ها، به خاطر جثه‌ی بزرگ‌شان پنجه‌های بزرگتری نیز دارند. مواردی مشاهده شده است که مین کوون‌ها از پنجه‌های‌شان برای فرو کردن در درز دیوارها استفاده کرده‌اند.

رایج‌ترین رنگ دیده‌شده در بین این نژاد رنگ قهوه‌ای است. طبق استانداردهای این نژاد هر رنگی برای چشم‌ها قابل قبول و پذیرفتنی است، به استثناء رنگ آبی یا چشم‌های تابه‌تا در گربه‌هایی که پوشش مویی آنها رنگی به غیر از سفید دارد.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

16. گربه مانکس مانکس‌ها ممکن است شباهت بسیار زیادی به گربه‌های عادی داشته باشند، اما دم ندارند! بسیاری از مانکس‌ها یک ته‌دم دارند، اما این نژاد کلا تحت عنوان بی‌دم شناخته می‌شود. این مشخص‌ترین ویژگی این نژاد است، همچنین مانکس‌ها پاهای عقبی دراز و کشیده و یک سر گرد دارند. موی گربه‌های مانکس تمام رنگ‌ها و الگوهای مختلف را دارد، هرچند گونه‌های تماما سفید نادر هستند. گونه‌های مو بلند گاهی نژادی جداگانه به حساب آورده و سیمریک نامیده می‌شوند. مانکس‌ها شکارچیان ماهری هستند، در نتیجه اغلب کشاورزانی که مشکلات درگیری با جانوران جونده را دارند جویای این نژاد هستند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

17. گربه جنگی نروژی شاه اولاف نروژ، گربه‌ی جنگلی نروژی را گربه‌ی ملی نامگذاری کرد. این حیوان گربه‌ای مناسب یک وایکینگ است! این نژاد گربه‌ای قوی، بزرگ و شبیه به نژاد مین کوون است با پاهایی بلند، دم پر پشت و بدنی قدرتمند. این نژاد در بالارفتن بسیار خوب عمل می‌کند، چون پنجه‌های قدرتمندی دارند. طول عمر آنها معمولا 14 تا 16 سال است، هرچند بیماری‌های قلبی و کلیوی در این نژاد گزارش داده شده است.

گربه‌ی جنگلی نروژی صدایی آرام دارد اما اگر در خانه و در کنار یک سگ نگهداری شود می‌تواند صدای بلندتری هم از خودش تولید کند. عموما، این گربه‌ها آرام هستند و حتی ممکن است خجالتی به نظر برسند. رابطه‌ی خوبی با انسان‌ها دارند، اما انرژی‌شان خیلی زیاد است، و ممکن است به توجه بسیار زیادی نیاز داشته باشند. بسیاری از گربه‌های جنگلی نروژی ترجیح می‌دهند بیرون از خانه سر کنند، چون شکارچیانی سریع و ماهر هستند، اما این نژاد با زندگی اندرونی نیز خو گرفته است.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

18. اوسی کت اوسی کت‌ها شبیه پلنگچه هستند، اما تا آنجا که می‌توانند بازیگوش و خانگی هستند. این نژاد از این لحاظ که شبیه گربه‌ی وحشی خال خالی است غیر عادی محسوب می‌شود. به خاطر شباهتش به پلنگچه (اوسلات) نامگذاری شده است، اما در خزانه‌ی ژنی اوسی کت هیچ دی‌ان‌ای «وحشی» وجود ندارد. این گونه در واقع ترکیبی از گربه‌های سیامی و حبشی است. بعدا مو کوتاه‌های امریکایی نیز به این ترکیب اضافه شدند و رنگ نقره‌ای، ساختار استخوانی، و لکه‌ها و نشانه‌های مشخصی را به این نژاد بخشیدند.

اوسی کت‌ها نژادی بسیار خونگرم هستند. اغلب می‌گویند که آنها روحیه و خصلت سگ‌ها را دارند. بیشتر آنها را می‌توان تمرین داد تا چیزی را که می‌خواهید برای شما بیاورد، روی طناب و ریسمان راه برود، موقع صدا زدن بیاید، حرف بزند، بنشیند، و طبق دستور شما دراز بکشد. بعضی‌ از آنها حتی از سر و کول غریبه‌ها بالا می‌روند و به نحوی به آنها اعلام می‌کنند که دلشان نوازش می‌خواهد. این ویژگی آنها را به حیوانات خانگی بی‌نظیری تبدیل می‌کند، و بیشتر آنها می‌توانند با حیواناتی از گونه‌های دیگر به خوبی کنار بیایند. اما، نهایتا، آنها سلطه‌ی خود را بر تمام حیوانات دیگر دیکته خواهند کرد. اوسی کت‌ها برای کسانی که می‌خواهند زمان زیادی را با گربه‌شان سر کنند حیوان خانگی بی‌نظیری هستند.

انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات
انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات

19. گربه مو کوتاه شرقی گربه‌های مو کوتاه شرقی که تحت عنوان «گربه‌ی رنگین‌کمانی» شناخته می‌شوند حیوانات باهوش و اجتماعی هستند که با انسان‌ها رابطه‌ی بسیار نزدیکی برقرار می‌کنند. آنها کنجکاو، صمیمی، عاطفی، طالب، و اغلب کلی پر سر و صدا هستند. صدای خر خر آنها موقعی که شاد هستند ممکن است بسیار بلند باشد.

مو کوتاه شرقی عضوی از خانواده‌ی سیامی است. آنها به رنگ‌های خالص (سفید، قرمز، شکلاتی، کرمی، آبنوسی، آبی، ارغوانی، قهوه‌ای مایل به زرد، یا حنائی)، سایه‌روشن (فقط نوک موها رنگی است)، نسبتا رنگی (لکه‌های قرمز یا کرمی بر روی هر یک از رنگ‌های خالص فوق)، طرح‌دار (راه راه، لکه لکه، کلاسیک و…)، و دو رنگه (هر یک از رنگ‌های فوق‌الذکر همراه با رنگ سفید) وجود دارند. در کل، بیش از 300 ترکیب طرح و رنگ ممکن برای این نژاد وجود دارد.

breeds-of-cats
breeds-of-cats

20. گربه پرشین یکی از محبوب‌ترین انواع نژاد گربه در جهان، گربه‌ی پرشین لاکچری‌ترین حیوان خانگی محسوب می‌شود. گربه‌ی پرشین کلاسیک، که با عنوان گربه‌ی صورت عروسکی ایرانی نیز شناخته می‌شود، از نژاد پرشین اصیل به حساب می‌آید. محبوب‌ترین گونه‌های آن عبارتند از سیل پوینت، بلو پوینت، فلیم پوینت، و هیمالیایی تورتی پوینت، و بعد از آنها سیاه سفید، سایه نقره‌ای، و پرشین کالیکو قرار دارند.

 

منبع: تحریریه سایت بازده
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «انواع نژاد گربه ها + عکس و مشخصات» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.