زمان مطالعه: 6 دقیقه
چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

صبحانه خوردن به عنوان عاملی برای تجدید قوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمانی که خواب هستید، بدن به غذا، سوخت و انرژی برای تپش منظم قلب و غذا رسانی به مغز احتیاج دارد که بیشتر این سوخت از گلوکز های خون، ماهیچه ها و شش ها که اکسیژن را به خون می رسانند، تأمین می شود.

با آغاز صبح، بدن از حالت استراحت بیرون می آید و به انرژی و غذا احتیاج دارد و این سوخت را باید از خوردن وعده های غذایی تامین کند.

همیشه صبحانه مهم ترین بخش از وعده های غذایی روزانه عنوان شده است. در تمام رژیم های عذایی دنیا هم متخصصان تغذیه تاکید زیادی در خوردن صبحانه دارند. ما در این مطلب مفید و کوتاه به شما مواد غذایی مفید و مضر را در وعده صبحانه بررسی می کنیم.

افرادی که به طور مرتب صبحانه می خورند اگر قصد کاهش وزن را داشته باشند دستیابی به وزن ایده آل برای آن ها راحت تر خواهد بود. چرا که مصرف صبحانه، مخصوصاً صبحانه ای که درست انتخاب شود، با کنترل کالری دریافتی از پرخوری فرد در طول روز جلوگیری خواهد کرد و البته لازم است بدانید که قدرت صبحانه سلامت در تأثیر گذاری بر زنان بیشتر از مردان است.

حتماً دقت کرده اید، افرادی که به بهانه های مختلف از وعده صبحانه رد می شوند، انتخاب های ناسالم‌ تر برای وعده ناهار دارند.

این افراد در طول روز بیشتر غذا می خورند و البته به مواد غذایی چرب و شیرین علاقه پیدا می کنند. شاید این به خاطر باور غلط خیلی از مردم باشد که فکر می کنند چون صبحانه نخورده اند یا مثلاً از صبح گرسنه بوده اند می توانند در وعده ناهار یا شام هر چه می خواهند بخورند.

البته این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که خوردن یا نخوردن صبحانه و حتی نوع انتخاب های غذایی وعده صبحانه در وضعیت قند خون فرد و تمایل او به مصرف مواد قندی و شیرینی ها در طول روز بسیار تأثیر گذار خواهد بود. خب، با این شرایط، چه صبحانه ای را باید انتخاب کرد؟

اول از همه باید این را بگوییم که بهترین صبحانه برای هر شخصی متفاوت است و شما باید صبحانه مطلوب بدن خود را با انجام آزمون و خطاهای متوالی انتخاب کنید؛ اما به هر حال باید توجه داشته باشید که در این انتخاب ها توصیه های زیر که آسمونی برای شما آورده است رعایت شود.

1- صبحانه خود را بزرگ تر انتخاب کنید!

چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟
چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

بله درست است. صبحانه بزرگ تر به معنی کالری بیشتر است. زمانی که در رژیم کاهش وزن هستید بهتر است صبحانه بخش قابل توجهی از کالری دریافتی شما را در بر گیرد.

افرادی که کالری دریافتی آن ها به صورت 700 کیلو کالری در صبحانه، 500 کیلو کالری در ناهار و 200 کیلو کالری در شام تقسیم بندی شده بود نسبت به کسانی که تقسیم کالری آن ها به صورت 200 کیلو کالری در صبحانه، 500 کیلو کالری در ناهار و 700 کیلو کالری در شام بود کاهش وزن بیشتری را به دست آوردند.

دقت داشته باشید! هر دو این گروه ها دریافت کالری در حد 1400 کیلو کالری داشتند و تنها تفاوت آن ها در تقسیم کالری صبحانه و شام بوده است.

2- صبحانه‌تان را پروتئینه انتخاب کنید.

breakfast
breakfast

یکی دیگر از روش ها برای کنترل اشتها در طول روز مصرف مواد غذایی پر پروتئین در صبحانه است. مصرف غذاهای پروتئینی با تحریک ترشح هورمونی به نام پپتید YY باعث کاهش قابل‌توجهی در اشتهای فرد در طول روز و موفقیت بیشتر در رژیم کاهش وزن می شود.

3- غلات کامل را از یاد نبرید.

چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟
چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

غلات کامل از بهترین انتخاب ها در یک صبحانه لاغرکننده هستند چرا که تأثیر قابل‌توجهی در سیری و پر کردن شکم دارند. حتماً می دانید غلات کامل دارای مقادیر قابل‌توجهی فیبر و سبوس‌اند.

میزان ویتامین های گروه B این غلات از آرد سفید و نان سفید بیشتر است و وجود این ویتامین ها برای رژیم کاهش وزن حائز اهمیت.

4- تخم‌مرغ یکی از بهترین انتخاب ها برای صبحانه است.

breakfast
breakfast

تخم‌مرغ، مخصوصاً تخم‌مرغ آب‌پز یکی از بهترین انتخاب ها برای صبحانه است. محتوای بالای پروتئین آن را به یک غذای سیرکننده تبدیل می کند و تحمل رژیم غذایی کاهش وزن برای فرد آسان می شود.

با این حال کلسترول بالای تخم مرغ را هم نباید فراموش کرد؛ بنابراین توصیه می کنیم افرادی که مبتلا به چربی خون بالا هستند در این خصوص حتماً با پزشک خود مشورت کنند.

5- گذر از چای سیاه به چای سبز را فراموش نکنید!

چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟
چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

علاوه بر تأثیرات مثبتی که برای بیماران قلبی به همراه دارد، چای سبز همچنین تأثیر قابل توجهی در افزایش سوخت و ساز و کمک به کاهش وزن افراد خواهد داشت. اگرچه میزان این تأثیرات چای سبز از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما به هر حال انتخاب آن در برنامه کاهش وزن خالی از لطف نخواهد بود.

6- سعی کنید صبحانه شما حداقل 5 گرم فیبر داشته باشد.

breakfast
breakfast

فیبر شکم را پر می کند. سیری قابل توجهی به فرد القا می کند و به ازای آن هیچ کالری هم ندارد.

پس به راحتی می توان گفت فیبر بهترین ترکیب در رژیم کاهش وزن است. قرار دادن این 5 گرم فیبر در رژیم صبحانه هم کار سختی نیست. کافی است نصف یک سیب بزرگ و کامل، یک دوم لیوان غلات کامل یا دو تکه نان سیاه کامل را انتخاب کنید. هر کدام از این انتخاب ها به خودی خود 5 گرم فیبر دارند. اگر آن ها را با هم همراه کنید هم که دیگر چه بهتر. شک نکنید مثل آب خوردن وزن کم خواهید کرد.

7- ماست ساده را به دوستی بپذیرید.

چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟
چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

ماست یکی از بهترین و سالم ترین غذاهای تمام دنیاست و می تواند ارزش بسیاری به صبحانه شما بدهد. آن را به دوستی بپذیرید و از فواید آن برای کاهش وزن بهره مند شوید. فقط دقت داشته باشید صحبت ما درباره ماست ساده است نه ماست های میوه ای و طعم دار. محتوای بالای پروتئین و کلسیم آن را به یک ماده غذایی ارزشمند در کاهش وزن تبدیل کرده است.

8- سوسیس و کالباس را از صبحانه خود مطلقاً حذف کنید.

breakfast
breakfast

واقعاً این ایده مصرف سوسیس و کالباس در صبحانه از کجا آمد؟! این مواد غذایی فراوری شده و صنعتی دارای مقادیر بالایی نیترات هستند؛ یعنی همان ترکیب خطرناکی که با سرطان های کولون و رکتوم در ارتباط مستقیم است. از محتوای بالای چربی و کالری آن ها که بگذریم سوسیس و کالباس همچنین دارای مقادیر بالایی سدیم، نمک و ادویه اند و زخم های گوارشی یکی از شایع ترین عوارض مصرف طولانی مدت سوسیس و کالباس خواهد بود.

9- شیرینی ها و قندهای مصنوعی را محدود کنید.

چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟
چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟

مصرف قند های ساده در مقادیر بالا، برای مثال محدود کردن صبحانه به یک کیک یا شیرینی و یک لیوان چای بدترین کار ممکن است.

ورود یک دفعه ای این حجم قند ساده به بدن باعث افزایش یک دفعه ای قند خون خواهد شد. اتفاقی که در ادامه این امر روی می دهد افزایش یک باره سطح انسولین در بدن و کاهش قند خون است و فرد خیلی سریع احساس گرسنگی مجدد را خواهد داشت. در این شرایط است که فرد شدیداً مستعد ابتلا به دیابت، افزایش چربی خون و البته چاقی خواهد شد.

پیشنهادهای آسان برای یک صبحانه سالم و سریع:

  • یک کاسه عدسی کم چرب میل کنید.
  • نان سبوس دار با یک قاشق کره بادام زمینی: کره بادام زمینی مقوی، سالم و سرشار از پروتئین و املاح ضروری بدن است و چربی های «خوب» اشباع نشده دارد.
  • یک تا 2 عدد تخم مرغ عسلی: تخم مرغ به ویژه در قسمت سفیده، سرشار از پروتئین است. یعنی همان چیزی که شما برای یک روز پرانرژی و سالم نیاز دارید!
  • یک لیوان شیر کم چرب همراه خرما: شیر کم چرب پروتئین و کلسیم روزانه شما را تأمین می کند و خرما هم دارای آهن و قند مفید است. همچنین کالری این صبحانه شما را تا زمان ناهار سیر نگه می دارد.
  • املت بسیار کم چرب همراه با نان سبوس دار
  • پنیر کم چرب و کم نمک همراه نان سبوس دار
  • یک لیوان آب پرتقال همراه یک عددتخم مرغ

به همین راحتی می توانید مهمترین وعده غذایی تان را با این ها میل کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.