زمان مطالعه: 4 دقیقه
دیدارهای خاطره انگیر؛ بارسلونا – پاری سن ژرمن

دیدارهای خاطره انگیر؛ بارسلونا – پاری سن ژرمن

در روزهایی که فوتبال هنوز از VAR بهره نمی گرفت، گاهی اوقات اشتباهات داور موجب خلق حماسه های عجیب می شد.

مارس 2017؛  بزرگ ترین بازگشت در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

در فصل 17-2016 لیگ قهرمانان اروپا بود که دو تیم بارسلونا و پاری سن ژرمن در ورزشگاه نیوکمپ به مصاف هم رفتند. روز 18 اسفند 1395 بود و  دو تیم در حالی بازی برگشت خود را در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا برگزار می کردند که در مسابقه رفت، پاری سن ژرمن اونای امری در دیداری درخشان شاگردان لوییس انریکه را (4-0) در هم کوبید تا بارسلونا کم امیدتر از همیشه راهی مسابقه برگشت شود.

حوادث مسابقه برگشت هم به گونه ای بود که بارسلونا هرگز نتوانست به خلق یک شگفتی نزدیک شود. به خصوص با تک گلی که پاری سن ژرمن به ثمر رساند، بارسلونا نیازمند به ثمر رساندن 6 گل در این مسابقه شد. آن هم در شرایطی که آبی اناری ها تا واپسین دقایق مسابقه(3-1) پیش بودند و برای خلق یک بازگشت رویایی مجبور بودند 3 گل دیگر به ثمر برسانند! در این شرایط نیمار بدل به ستاره اصلی بارسا شد...

بهترین شب زندگی نیمار

در شبی که اسطوره هایی مانند لیونل مسی و آندرس اینیستا در ترکیب بارسلونا بودند، این نیمار بود که شرایط خلق شگفتی در نوکمپ برابر پاری سن ژرمن را فراهم کرد. بدون شک نیمار ستاره بی چون و چرای بارسا در دیداری تاریخی برابر پاری‌سن‌ژرمن بود. ستاره برزیلی آبی و اناری‌ها یکی از بهترین بازی‌هایش را به نماش گذاشت و نقش کلیدی‌ای در پیروزی ۶ بر یک تیمش برابر پاریسی‌ها ایفا کرد. تاثیرگذاری نیمار تا حدی بود که برخی کارشناسان پیش بینی کردند او به زودی مسی و کریس رونالدو را پشت سر می‌گذارد و فراتر از آن‌ها خواهد رفت.

نیمار شاید تنها بازیکن بارسلونا بود که در بازی رفت برابر پاری سن ژرمن و در شکست 4 گله، عملکرد نسبتا قابل قبولی داشت و با انگیزه ظاهر شده بود. او در بازی برگشت هم نه تنها بهترین بازیکن بارسلونا بود بلکه فراتر از آن یکی از بهترین بازی های دوران ورزشی اش را ارائه داد. خود این بازیکن بعد از پیروزی 6 -1 بارسلونا برابر پاری سن ژرمن تاکید کرد که این بازی بهترین عملکرد دوران ورزشی اش بود و نمی شد این صحبت های نیمار را خیلی مبالغه آمیز دانست.

درخشش در 5 دقیقه

 نیمار جونیور در این بازی همه کار کرد و نقشی بی بدیل در پیروزی بارسلونا داشت. او ابتدا یک پنالتی برای بارسلونا گرفت تا با ضربه مسی بارسلونا با سه گل جلو بیافتد و تا آستانه جبران شکست 4-0 بازی رفت پیش برود. اما تک گل پاری سن ژرمن با شوت سرکش ادیسون کاوانی، مانند آبی بر آتش نوکمپ بود و باعث شد همه از بازیکنان تا هواداران ناامید شوند. شاید در این میان تنها بارسایی که همچنان با تمام وجود و با انگیزه کامل به جبران نتیجه فکر می کرد، نیمار بود. او در دقیقه 88 روی یک ضربه ایستگاهی خارق العاده امیدها را برای بارسلونا زنده کرد. سپس در حضور لیونل مسی، پشت ضربه پنالتی ایستاد تا بارسلونا 5 گله شود. پاس گل نیمار در لحظات پایانی بازی هم کم نظیر بود تا شرایط برای بازگشت معجزه آسای بارسلونا فراهم شود.

گل ششم بارسا با پاس نیمار

در دقیقه 95 بازی و در شرایطی که پاریسی ها برای سوت پایان بازی ثانیه شماری می کردند، نیمار با خونسردی و تیزهوشی بدون اینکه مانند خیلی از بازیکنان معمولی بخواهد بدون هدف توپ را به امید شانس سانتر کند، ابتدا وراتی را دور زد و بعد پشت سر مدافعان پر تعداد پاری سن ژرمن یک پاس عالی فرستاد که تنها منتظر یک اشاره بود تا وارد دروازه شود و سرجی روبرتو هم قدر این پاس نیمار را دانست.

جانشین مسی

مدتها بود که نیمار به عنوان جانشین لیونل مسی در بارسلونا معرفی می شد و این بازی نشان داد که نیمار در حال رسیدن به چنین جایگاهی است. در دقایق پایان بازی با پاری سن ژرمن لیونل مسی محو بازی شده بود و کلا در این بازی آنقدر در اوج نبود که بخواهد مانند بسیاری از مواقع دیگر، برای بارسلونا سرنوشت ساز عمل کند. در چنین شرایطی، نیمار جای مسی را پر کرد. او ابتدا یک ضربه ایستگاهی دیدنی زد و بعد در شرایطی که مسی به عنوان پنالتی زن اول بارسلونا در زمین بود، خود ماموریت زدن پنالتی فوق حساس دقیقه 90 را برعهده گرفت تا نشان دهد که به پختگی لازم رسیده است و دیگر آن بازیکن جوانی نیست که نمی شد کاملا به او اعتماد کرد.

یک مدعی برای کسب توپ طلا

عملکرد نیمار در این بازی بسیاری را بر این گمان برد که بعد از نزدیک به یک دهه، بالاخره یک بازیکن جدید در دنیای فوتبال به اوج رسیده که می تواند همچون لیونل مسی و کریستیانو رونالدو سرنوشت یک بازی را یک تنه تعیین کند. فارغ از همه فصل، عملکرد نیمار در بازی برابر پاری سن ژرمن آنقدر خارق العاده بود که از این بازیکن به عنوان یک مدعی جدی برای کسب توپ طلا نام برده شد!

مدتها بود که از وابستگی بیش از حد بارسلونا به لیونل مسی انتقاد می شد اما نیمار در مقاطعی نشان داد که می تواند جا پای اسطوره آرژانتینی گذاشته و برای بارسلونا سرنوشت ساز عمل کند. اوج اینگونه عملکردها هم در بازی برابر پاری سن ژرمن بود که در واقع یک نوع بیانیه از سوی نیمار بود؛ بیانیه ای در مورد تولد یک ابرستاره جدید در دنیای فوتبال که می خواست دو قطبی مسی – رونالدو را شکسته و این دو بازیکن را به چالش بکشد.

خسروی: هر دو پنالتی بارسا اشتباه بود

با این وجود، اگر اشتباهات داوری نبود، هرگز چنین حماسه ای خلق نمی شد. در همان زمان علی خسروی کارشناس داوری درباره پنالتی های بارسلونا در بازی مقابل پاری سن ژرمن در اینستاگرام خود نوشت:

هر دو پنالتی بارسا در بازی دیشب اشتباه بود. پنالتی اول براساس اشتباه جاگیری و تشخیص ناصحیح و پنالتی دوم در نتیجه فشار بیش از حد بازی و جو سنگین نوکمپ اعلام شد. هر چند گزارشگر بازی با حرارت و لرزش تن و جسمش گفت که چقدر این فوتبال زیباست؟؟؟!!! اما پیشنهاد میدهم به جهت روشن شدن اذهان عمومی در یکی از برنامه های شبهای فوتبالی شبکه ورزش، آنسوی لیگ شبکه خبر، ورزش و مردم شبکه اول یا  نود شبکه سوم هر دو پنالتی کارشناسی شود تا ثابت شود این زیبایی فوتبال با اشتباه سهوی داوری حاصل نشد نه اجرای دقیق قانون و در ضمن اسلوموشن حرکت تک به گل دی ماریا داخل محوطه جریمه بارسا هرگز نشان داده نشد و متوجه نشدیم که خطا بود یا اشتباه دی ماریا

 

 

 

نظر خود را درباره «دیدارهای خاطره انگیر؛ بارسلونا – پاری سن ژرمن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره دیدارهای خاطره انگیر؛ بارسلونا – پاری سن ژرمن فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.