درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
جاذبه های اطراف شیراز را بهتر از همیشه بشناسید

جاذبه های اطراف شیراز را بهتر از همیشه بشناسید

شیراز یکی از بهترین و اصیل‌ترین شهرهای ایران است و برای اثبات رسالتش تخت جمشید و آرامگاه کوروش کافی است.

شیراز یکی از بهترین و اصیل‌ترین شهرهای ایران است و برای اثبات رسالتش تخت جمشید و آرامگاه کوروش کافی است. اما جاذبه‌های گردشگری شیراز فقط به آثار تاریخی باقی مانده از ادوار مختلف پادشاهان ایرانی خلاصه نمی‌شود و تعداد مختلفی جاذبه طبیعی در اطراف شیراز وجود دارند. با وجود هزینه‌های بالای سفرهای هوایی بسیاری ترجیح می‌دهند تا سفری امن و سریع به شیراز داشته باشند؛ که در نتیجه آن بسیاری به سراغ خرید بلیط هواپیما شیراز می روند تا از وقت خود نهایت استفاده را کنند و خستگی راه مانع از گردش و تفریح آنان نشود. اما در ادامه اگر قصد سفر به شیراز را دارید با ما همراه باشید با لیستی از بهترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری اطراف شیراز که برای شما آماده کرده‌ایم.

جاهای دیدنی شیراز را بهتر بشناسید

تخت جمشید

شاید بتوان بهترین و مهم‌ترین آثار تاریخی باقی مانده از تاریخ 2500 ساله ایران را تخت جمشید دانست. این بنای تاریخی که پس از یورش اسکندر به ایران دچار خسارت‌های فراوانی شد، خرابه‌اش هم ارزش بسیاری دارد و نشانگر اوج مهارت معماران ایرانی است. تخت جمشید که به پرسپولیس نیز معروف است، در فاصله 10 کیلومتری شمال شرقی مرودشت واقع در استان فارس قرار دارد. برای رفتن از شیراز به تخت جمشید باید از سمت شمال شرقی حدود 60 کیلومتر حرکت کرد. تخت جمشید که نماد اصالت ایرانیان است، اثری از دوره هخامنشیان است و محل برگزاری بسیاری از مراسمات تاریخی، سنتی و دیپلماتیک بوده است. در تخت جمشید، اثراتی از مجموعه‌ای از کاخ‌های زیبا وجود دارند که از معروف‌ترین این کاخ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاخ آپادانا (تالار بزرگ بارعام)
 • کاخ صد ستون (100 ستون 14 متری)
 • کاخ تچر یا تچرا
 • کاخ هدیش
 • کاخ ه یا اچ
 • کاخ ملکه
 • سه‌دری (تالار شورا)
 • کاخ جی (G)

هر کدام از این کاخ‌ها معماری خاص خود را دارند و برای منظور خاصی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

آبشار مارگون

اما آخرین جاذبه طبیعی اطراف شیراز که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم، آبشار مارگون است که در شهرستان سپیدان و دهستان مارگون قرار دارد. سرچشمه آبشار مارگون از ارتفاعات آغاز می‌شود و چشمه‌هایی را در قلب صخره پدید آورده است. فصل‌های بهار و تابستان این آبشار لذت‌بخش هستند و آب و هوا در فصل تابستان نیز خنک و مطبوع است. این آبشار سالانه در فصل بهار مورد استقبال بسیاری از مسافران نوروزی قرار می‌گیرد و شلوغی بی حد و حصر آن ممکن است، برای بعضی از افراد آزاردهنده باشد. امکانات رفاهی مناسبی در این محل برای مسافران در نظر گرفته شده است و مسافران دغدغه‌ای بابت محل اسکان و سرویس بهداشتی نخواهند داشت.

جاذبه های دیدنی اطراف شیراز
جاذبه های دیدنی اطراف شیراز

نقش رستم

مرودشت دومین شهر بزرگ استان شیراز است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی را در خود جای داده است. نقش رستم یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران است و در روستای زنگی‌آباد قرار دارد. این مجموعه آثار تاریخی در شمال شرقی مرودشت و شیراز قرار دارد و فاصله‌ای 15 کیلومتری با مرودشت و 68 کیلومتری با شیراز دارد. نقش رستم از طرفی فاصله کمی با تخت جمشید دارد و فاصله 9 کیلومتری آن با تخت جمشید باعث شده است تا بسیاری از بازدیدکنندگان تخت جمشید از این آثار تاریخی نیز بازدید کنند. نقش رستم در سه دوره تاریخی ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان نقش مهمی داشته است و براساس نظریه مورخان گوردخمه‌های سنگ‌تراش، آرامگاه پادشاهان بزرگی چون داریوش، خشایار شاه، اردشیر یکم و اردشیر دوم هستند. از دیگر جاذبه‌های نقش رستم می‌توان به سنگ‌نگاره‌های حکاکی شده اهورامزدا و اردشیر بابکانی، پیروزی شاپور بر امپراتوران روم، بهرام دوم و آناهیتان اشاره کرد.

نقش رجب

نقش رجب دیگر نقش برجسته تاریخ پرشکوه ایران است که فاصله چندانی با تخت جمشید و نقش رستم ندارد. این نقش شامل 4 سنگ‌نگاره حکاکی شده خیره‌کننده می‌شود. تعدادی از آثار حجاری نقش رجب به قدری خوش‌تراش و زیبا هستند که از سنگ‌نگاره‌های نقش رستم نیز مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرند. نقش رجب در فاصله 13 کیلومتری شمال شهر مرودشت و 67 کیلومتری شمال شهر شیراز قرار دارد. نقش رجب بیشتر مربوط به سلسله ساسانیان است و کتیبه‌ها و سنگ‌نگاره‌های نقش رستم نیز به منظور برجا ماندن تاریخ ساسانیان طراحی شده‌اند. ترتیب کتبیه‌های نقش رجب از چب به راست است و عبارتند از:

 1. مجلس اول
 2. مجلس دوم
 3. کتیبه کرتیر
 4. مجلس سوم

البته به غیر از این 4 کتیبه، دو سنگ‌نگاره دیگر مربوط به شاپور یکم و معراج کرتیر بر سخره‌های این محل نقش بسته‌اند. از نقش رجب تا تخت جمشید حدود 9.4 کیلومتر فاصله وجود دارد.

پاسارگاد و آرامگاه کوروش

شهرستان پاسارگاد، یکی دیگر از شهرهای مهم استان فارس است که به‌دلیل وجود مجموعه سلطنتی و آرامگاه کوروش مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. مقبره کوروش کبیر که دیگر هر ایرانی آن را می‌شناسد در پاسارگاد قرار دارد. سنگ‌های بزرگ آهکی و سفید رنگ آن با طراحی پلکانی و ساختمان کوچک مکعبی بی‌نظیر است. از دیگر بناهای تاریخی و دیدنی پاسارگاد می‌توان به مسجد پاسارگاد، آرامگاه کمبوجیه، کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، کاروان‌سرای مظفری اشاره کرد. پاسارگاد در شمال شرقی شیراز و در فاصله 125 کیلومتری قرار دارد.

دریاچه مهارلو

اما از آثار تاریخی و دیدنی اطراف شهر شیراز که بگذریم، استان فارس جاذبه‌های گردشگری طبیعی مختلفی دارد که ارزش حداقل یک بار تماشا را دارند. دریاچه مهارلو یکی این این جاذبه‌های طبیعی است که به‌دلیل رنگ صورتی آب دریاچه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این دریاچه در شهرستان سروستان قرار دارد و دریاچه‌ای غرق در نمک است. نمک زیاد این دریاچه علاوه‌بر کاربردهای اقتصادی و غذایی، سبب زیبایی این دریاچه نیز شده است. دریاچه مهارلو مساحتی 25 هزار هکتاری دارد و در نزدیکی این دریاچه روستای مهارلو قرار دارد که نام این دریاچه از همین روستا گرفته شده است. رنگ صورتی دریاچه مهارلو به‌دلیل وجود جلبک‌های دونالیلا سالینا است که در کنار فلامینگوهای صورتی منظره زیبایی پدید آورده‌اند.

جاهای دیدنی اطراف شیراز
جاهای دیدنی اطراف شیراز

دشت ارژن

دشت ارژن یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری اطراف شیراز است که در مسیر شیراز به‌سمت کازرون و در زاگرس جنوبی قرار دارد. دشت ارژن را می‌توان بهشت استان فارس نامید؛ وجود درختان سرسبز، دریاچه آبی، پرندگان مهاجر و گونه‌های جانوری مختلف این دشت را به بهشتی بر روی زمین تبدیل کرده است. گونه‌های جانوری مختلفی در انی دشت زندگی می‌کنند و می‌توانید حیواناتی چون آهو، گوزن، گاو و گوسفند را در این دشت مشاهده کنید. زمستان‌های دشت ارژن نیز با اینکه سرد هستند و آبشار چرونیز آن در زمستان یخ می‌زند و منظره‌ای از یخ‌های کریستالی پدید می‌آورد.

آیا شما هم تجربه شیرازگردی داشته اید؟ به نظر شما بهترین جاهای دیدنی اطراف شیراز کدامند؟ نظرات و تجربیات خود را پیرامون جاهای دیدنی اطراف شیراز با ما و سایر همراه هان سایت به اشتراک بگذارید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «جاذبه های اطراف شیراز را بهتر از همیشه بشناسید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.