زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیمها و بازیکنان رکورددار در جام ملتهای آسیا

تیمها و بازیکنان رکورددار در جام ملتهای آسیا

جام ملتهای آسیا هم مثل هر تورنمنت دیگری، مملو از ورزشکاران و تیمهایی است که رکوردهایی جالب توجه ثبت کرده اند.

بعضی از رکوردهای تیم ملی ایران قطعا در این دوره مسابقات شکسته نخواهد شد؛ مثل 131 گلی که تا قبل از این دوره ایران در جام ملتها به ثمر رساند و به این ترتیب ایران بهترین خط حمله تاریخ رقابتها شده است. کسب 41 برد و 19 تساوی هم در ادوار قبلی رقابتها، ایران را صاحب بیشترین برد و بیشترین تساوی درجام ملتهای آسیا کرد؛ اعدادی که فعلا فاصله مطمئنی با رقبا ایجاد نموده است. به این ترتیب ایران تا قبل از این رقابتها 142 امتیاز در تاریخ جام کسب کرده است؛ 20 امتیاز بیشتر از نزدیک ترین رقیب کشورمان؛ کره جنوبی.

البته بعضی رکوردها هم ممکن است در ادامه همین دوره شکسته شود. مثلا ایران که تا پایان رقابتهای 2019 با 68 مسابقه، بیشترین تعداد مسابقه را در تاریخ بازیها کرده و این آمار برای کره جنوبی 67 است. بسته به مراحلی که این دو تیم در جام ملتهای 2023 به آن برسند یا حذف شوند، این تعداد تغییر می کند و این احتمال وجود دارد که کره به ایران برسد. البته با این شرط که کره در برابر اردن پیروز شود و ایران از قطر ببازد.

از طرف دیگر کره ای ها تا قبل از مسابقات امسال، 10 بار به جمع چهار تیم برتر جام رسیده اند که این آمار برای ایران 9 حضور در مرحله نیمه نهایی است. در این دوره جام ملتهای آسیا، ایران به کره نرسید  و البته اختلاف کره در صدر بیشتر نشد. زیرا هر دو تیم به نیمه نهایی صعود کردند.

The man surpassed by C.Ronaldo, who is Ali Daei?| All Football

یکی دیگر از رکوردهایی که در این دوره شکسته نشد، آمار بهترین گلزن تاریخ بازیهاست که متعلق به علی دایی مهاجم اسبق کشورمان می باشد. دایی با 8 گل طی جام ملتهای 1996، 3 گل در سال 2000 و 3 گل دیگر در سال 2004 به آمار 14 گل در جام ملتهای رسید. در بین رقیبان دایی که هنوز بازی می کنند، می توان از علی مبخوت اماراتی و المعز علی قطری یاد کرد که هر دو نفر تا قبل از مسابقات امسال 9 گل در جام ملتهای آسیا زدند و برای پیش افتادن از دایی باید 6 گل در این دوره می زدند. اما مبخوت گلی نزد و المعز علی هم تنها یک گل به ثمر رساند.

یک رکورد منحصربفرد دیگر متعلق به ایگناتی نِستِروف دروازه بان اسبق ازبکستان است. نستروف سال 2004 برای اولین بار حضور در این تورنمنت را تجربه کرد و آخرین حضور او در جام ملتها به سال 2019 برمی گردد؛ یعنی او توانست 5 بار در جام ملتها به میدان برود و به آماری برسد که برای خیلی ها دست نیافتنی است و در این دوره هم کسی به آن نرسید.

Ignatiy Nesterov can miss new season

علی مبخوت اماراتی هم رکوردی خاص خودش دارد که در این دوره شکسته نشد و شاید هم هرگز شکسته نشود. مبخوت در سال 2015 تنها بعد از 14 ثانیه از شروع مسابقه، دروازه بحرین را باز کرد و سریع ترین گل تاریخ بازیها را به نام خودش ثبت نمود. پیش از آن، رکورد سریع ترین گل بازیها متعلق به فتحی کَمیل مهاجم کویتی بود که سال 1976 در ثانیه 20 به چین گل زده بود و به مدت 39 سال این رکورد را از آن خودش ساخته بود. شاید همین مقدار زمان لازم باشد برای پاک کردن نام مبخوت از لیست رکورددارها.

UAE score record-breaking goal in 14 seconds

رکورد پرافتخارترین بازیکن تاریخ جام هم متعلق به یک ستاره ایرانی است. پرویزقلیچ خانی تنها بازیکنی است که سه بار قهرمان آسیا شده و بعید است کسی هرگز به این رکورد برسد.

بعضی آمارها متعلق به هیچ بازیکن و تیمی نیست و توسط هواداران خلق می شود؛ مثل فینال مسابقات 1976 که با حضور حدود 100 هزار تماشاگر در بازی ایران و کویت در تهران، رکورد بیشترین تماشاگر یک مسابقه را از آن خود کرد. البته بعضی رکوردها هم کاش هرگز شکسته نشود. مثل مسابقه سال 2019 دو تیم قطر و کره شمالی که فقط 452 تماشاگر داشت و رکورد کم تماشاگرترین دیدار تاریخ بازیها را به نام خود کرد. البته گفته می شود که سال 1980 در بازی کره شمالی و بنگلادش فقط حدود 300 تماشاگر از بازی دیدن کردند؛ اما آن زمان آمار تماشاگران دقیق محاسبه نمی شد و فقط می توان با قاطعیت گفت: هر جا کره شمالی هست، می توان منتظر یک بازی کم تماشاگر بود.

سرانجام می رسیم به جذاب ترین رکورد: ژاپنی ها با 4 قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ بازیها هستند و فقط ایران و عربستان با 3 قهرمانی می توانند به فکر رسیدن به رکورد سامورایی ها باشند.

: برای دریافت مشاوره درباره تیمها و بازیکنان رکورددار در جام ملتهای آسیا فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تیمها و بازیکنان رکورددار در جام ملتهای آسیا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.