زمان مطالعه: 2 دقیقه
آمار گلها در فینال های جام ملت های آسیا

آمار گلها در فینال های جام ملت های آسیا

اولین بار که دوره ای از جام ملت های آسیا به شکل دوره ای برگزار نشد و دو تیم برتر به فینال تورنمنت رسیدند، مربوط به سال 1972 و دیدار تیم های ایران و کره جنوبی است.

در اولین فینال مسابقات دو تیم ایران و کره جنوبی در وقت قانونی مقابل هم به تساوی(1-1) دست یافتند. علی جباری در دقیقه 48 برای ایران گلزنی کرد و لی- چون پارک(65) بازی را به تساوی کشاند.  در وقت اضافی حسین کلانی( 108) گل دوم ایران را به ثمر رساند تا در اولین فینال جام ملت ها سه گل از خط دروازه ها عبور کند.

چهار سال بعد، تعداد گل های فینال کاهش یافت و تنها ضربه کاشته علی پروین( 71) بر تور دروازه نشست تا ایران با برتری(1-0) قهرمان تورنمنت شود.

در سال 1980 یک طرفه ترین فینال جام ملت ها بین دو تیم کویت و کره جنوبی برگزار شد و کویت با گل های سعد الحوطی(8) و فیصل الدخیل( 34 و 69) کره جنوبی را در هم کوبید. اما در ادوار بعد مسابقات هم آمار گل های فینال از سه گل فراتر نرفت.

در سال 1984 عربستان دو بار در فینال به گل رسید و (2-0) چین را شکست داد. شیع النفیسه(10) و ماجد عبدالله(46) زننده دو گل شاهین های سبز بودند. چهار سال بعد عربستان باز هم قهرمان شد؛ اما عربستان 1988 در دیار نهایی مقابل کره جنوبی به تساوی(0-0) دست یافت و در ضربات پنالتی موفق شد(4-3) حریف خود را شکست دهد.

فینال جام ملت های 1992 هم تنها یک گل داشت که سهم تاکویا تاکاگی بود. با این گل ژاپن(1-0) عربستان را شکست داد و اولین قهرمانی خود در تورنمنت را جشن گرفت.

چهار سال بعد هم عربستان سومین قهرمانی خود در این رقابت ها را به لطف ضربات پنالتی کسب کرد. در رقابت های 1996 مسابقه امارات و عربستان در وقت قانونی(0-0) خاتمه یافت و عربستان با برتری(4-2) عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

در سال 2000 هم دیدار فینال تنها یک گل داشت که باز هم در دیدار ژاپن و عربستان به ثمر رسید و باز هم سهم ژاپنی ها بود؛ این بار شیگه یوشی موچی زوکی( 30) تک گل بازی را به ثمر رساند.

سال 2004 تنها دوره ای بود که فینال مسابقات بیش از سه گل داشت. در نیمه اول این بازی تاکاشی فوکونیشی(22) برای چین گل زد و مینگ لی(31) بازی را به تساوی کشاند. اما ژاپن در نیمه دوم دو بار دیگر دروازه چین را گشود و قهرمان جام ملت ها شد.

در سال 2007 هم تنها یک گل در فینال عربستان و عراق به ثمر رسید و در رقابتهای قطر-2011 هم دیدار دو تیم استرالیا و ژاپن بدون گل خاتمه یافت اما این بار کار به پنالتی کشیده نشد و گل تاداناری لی( 109) برتری(1-0) ژاپن را رقم زد.

به این ترتیب تساوی(1-1) کره جنوبی و استرالیا در سال 2015 سبب شد که برای پنجمین بار شاهد کشیده شدن فینال جام ملت ها به وقت اضافی باشیم، این دیدار سرانجام(2-1) خاتمه یافت تا یک بار دیگر آمار گلهای فینال فراتر از سه نرود.

تیم قطر هم با دو برد(3-1) فینال رقابتهای 2019 و 2023 را از آن خود ساخت. در رقابتهای 2019( امارات) این تیم با نتیجه سه بر یک مقابل ژاپن به پیروزی رسید و چهار سال بعد، این نتیجه را در برابر اردن تکرار کرد تا آماری عجیب در فینالهای جام ملتهای آسیا رقم بخورد؛ به جز سه دوره که در فینالها 4 گل به ثمر رسیده است، هرگز آمار گلهای فینال ها حتی به 4 هم نرسیده و بدیهی است که هیچ کاه در فینال جام ملتهای آسیا آمار گلهای دو تیم حتی به عدد 5 هم نرسیده است!

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آمار گلها در فینال های جام ملت های آسیا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.