زمان مطالعه: 4 دقیقه
پرورش گیاه آلوئه ورا (صبر زرد)

پرورش گیاه آلوئه ورا (صبر زرد)

آلوئه ورا یک گیاه مفید است که با رعایت چند نکته می‌توانید آن‌را به تعداد کم یا زیاد پرورش دهید.

آلوئه ورا یا صبر زرد یک گیاه رایج آپارتمانی است و بطور سنتی در منازل برای خواص دارویی عالی آن پرورش داده می‌شود. ژل گیاه آلوئه‌ورا برای تولید داروهای موضعی جهت ترمیم زخم‌ها، ترک‌های پوستی و خشکی پوست مورد استفاده است. در ادامه با آسمونی باشید.

درباره آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه چندساله است و به خانواده سوسن (lily family) تعلق دارد. آلوئه ورا بومی افریقا و مناطق مدیترانه ای است. ۲۵۰ گونه مختلف از آلوئه ورا وجود دارد. گیاه آلوئه ورا بواسطه برگهای کلفت آبدار و کوزه مانند خود مشخص می‌شود. اندازه گیاه ممکن است از چند سانتیمتر تا چند دسیمتر که بستگی به گونه آن دارد، متغیر است. مراقبت از گیاه آلوئه شبیه مراقبت‌های گیاه کاکتوس است.

گیاه آلوئه ورا

دستورالعمل مراقبت از گیاه آلوئه ورا

در حالی که گیاه آلوئه ورا در آپارتمان در حال رشد است، چند نکته مهم وجود دارد که نیاز به توجه دارد. بسته به شرایط رشد، آبیاری کافی و کود مورد نیاز باید به گیاه داده شود.

شرایط خاک پرورش آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا در هر نوع خاکی قابل رشد است. شرایط ایده آل خاک برای پرورش آلوئه ورا، خاکی شل، با حاصلخیزی متوسط و زهکشی بالا مورد نیاز است. شما می‌توانید هر مخلوط با کیفیت تجاری را با اضافه کردن ماسه دانه درشت، پرلیت، یا سنگریزه های گرانیت را در گلدان قرار دهید. از گلدان خیلی بزرگ برای کاشت آلوئه ورا استفاده نکنید. یک گلدان ۱۵ سانتیمتری کافی است.

دمای مورد نیاز

گیاه آلوئه ورا نور زیاد خورشید را ترجیح می‌دهد. اگر در جایی زندگی می‌کنید که باران زیادی نمی بارد، می‌توانید گلدان را در شرایط آب و هوایی گرم، در خارج از خانه، بطوری که نور کامل خورشید بر روی سایبان پلاستیکی بتابد، قرار دهید. هنگام نگهداری در داخل خانه، گلدانها باید در بخش شرقی و یا غربی کنار پنجره ای قرار داده شود. چون تقریبا ۹۵% گیاه آلوئه ورا، آب است، به شدت در مقابل سرما، آسیب پذیر است. دمای ایده آل برای نگهداری گیاه آلوئه ورا، ۱۵ تا ۲۵ درجه سلسیوس است. بنابراین، اگر آلوئه ورا را در بیرون از منزل پرورش می دهید، باید گلدان‌ها را براساس شرایط محیط بیرون و قبل از آغاز شبهای سرد پاییزی، جابجا کنید.

آب دادن به آلوئه ورا

مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار، گیاه آلوئه ورا نیازمند آبیاری زیادی نیست. به گیاه باید بگونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخهای زهکش گلدان نماید. یک زیرگلدانی در زیر گلدان قرار دهید تا آب خروجی را جمع کند. معمولا یک فاصله ده تا چهارده روزه باید در بین دو آبیاری وجود داشته باشد. فاصله بین دو آبیاری بر اساس شرایط خاک متنوع است. آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک تماما خشک شده باشد. در ماه‌های فصل زمستان، گیاه در شرایط  خواب است و نیاز آبی آن خیلی کم است. لذا می توان در فصل زمستان، فاصله آبیاری را به سه تا چهار هفته افزایش داد. بسیاری از باغداران، آبیاری آلوئه ورا را در فصل زمستان قطع می‌کنند. البته این مورد برای سلامت گیاه خوب نیست و باید از انجام اینکار خودداری کرد.

کوددهی به آلوئه ورا

وقتی که از خاک کود داده شده برای کاشت آلوئه ورا استفاده می شود، فقط لازم است که یکبار و در فصل بهار به آن کود داده شود. فقط از کود رقیق (آبکی) و یا از نوع نیمه قوی (10-40-10) برای این کار استفاده کنید. چنانچه، خاک حاصلخیز نیست، باید کود نیمه قوی را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان، به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون می توان استفاده کرد.

تغییر گلدان‌ها

گیاه آلوئه ورا دارای رشد سریعی است و ریشه های آن، مایل به گسترش هستند. بنابراین تغییر گلدان‌ها، پس از هر یک یا دو سال انجام گیرد تا از انبوه شدن ریشه ها جلوگیری شود. با این کار می توان مجددا خاک را پر کرد. ظرف و یا گلدانی را که برای بازکاشت انتخاب می شود، باید دارای سطح پهنی باشد. حتی اگر گلدان خیلی عمیق نیست، این موضوع مشکل مهمی محسوب نمی‌شود. در قسمت پایین گلدان یک لایه شن بریزید تا از زهکشی مناسب آن مطمئن شوید و سپس خاک تازه بریزید (خاک گلدان قبلی را استفاده نکنید). گیاه را با دقت زیاد بطوری که به ریشه های آلوئه ورا آسیب نرسد، از داخل گلدان قبلی خارج کنید و آن را در داخل گلدان جدید قرار دهید. زمانی گلدان را آبیاری کنید که ریشه گیاه در خاک جدید کاملا استقرار یافته باشد.

بعضی از خواص آلوئه ورا

شیره آلوئه ورا برای درمان بریدگی‌های خفیف، سوختگی‌ها، گزش حشرات، آفتاب سوختگی و غیره موثر است. در اقلیم گرم، گیاهان آلوئه ورای تحت کشت بیرون، گلهای زیبایی تولید می‌کنند که دارای ساقه بلندی هستند که در رنگ‌های متنوعی وجود دارند. اگر که آلوئه ورا بعنوان گیاه آپارتمانی کاشته شود شکوفه نخواهد داد.

 تکثیر آلوئه ورا

به سه روش تکثیر می‌شود که به شرح ذیل می‌باشد:

1-‌ تکثیر به روش پا جوش (تقسیم بوته):

حدودا هر شش ماه ۱۰ پاجوش بر روی ریشه‌ها و لابه‌لای برگ‌های خشکیده بوته‌ها بوجود می‌آید که در این روش تغییر ژنتیکی و خواص آن خیلی کم است و گیاهان همسانی تولید می‌شوند.

2-‌ تکثیر به روش بذر:

در این روش سرعت تولید گیاه پایین است و گیاهان همسانی تولید نمی‌شود به دلیل پدیده نر عقیمی و دگرکشتی افزایش تفرق ژنتیکی قابل توجهی در نتایج ظاهر خواهد شد.

3-‌ تکثیر به روش کشت بافت:

در این روش کشت بافت با به دست آوردن سلول‌های بنیادی گیاه و تمایز آنها امکان تولید یک گیاه کامل به وجود می‌آید به این صورت که در روش کشت بافت گیاه آلوئه‌ورا  ( آلوورا ) یک بخش کوچکی از سلول‌های انتهایی در حال تکثیر گیاه کشت داده می‌شود و گیاه کامل بدست می‌آید از بارزترین مزیت‌های روش کشت بافت به شرح ذیل می‌باشد:

سرعت بخشیدن به تکثیر (در حدود ۵۰ الی ۲۰۰ برابر) کنترل ژنتیکی گیاه. تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و تغییر نکردن خواص آن کنترل آلودگی‌ها و بیماری‌ها، بازدهی اقتصادی بالا.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «پرورش گیاه آلوئه ورا (صبر زرد)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.