زمان مطالعه: 2 دقیقه
المعز علی؛ بهترین گلزن جام ملتهای آسیا 2019

المعز علی؛ بهترین گلزن جام ملتهای آسیا 2019

المعز علی رکورددار با زدن 9 گل در سال 2019 رکورد بیشترین گل زده در یک دوره جام ملتهای آسیا را از آن خود کرده است. او دهمین گل خود را نیز در رقابتهای 2023 زد.

یک بازیکن تا چه اندازه می تواند گلهای متنوع به ثمر برساند؟ برای بهترین گلزن یک دوره جام ملتهای آسیا، این تنوع گلها شامل شوت با پای چپ، شوت کات دار با پای راست، ریباند توپ دفع شده، ضربه سر و حتی برگردان می شود. بله! برگردان؛ آن هم در فینال جام ملتهای آسیا. المعز علی با این شگردها در 7 مسابقه 9 گل به ثمر رساند و بعد از 27 سال، اولین و تنها بازیکنی شد که از رکورد 8 گل علی دایی در سال 1996 پیشی گرفته است؛ البته المعز علی پنالتی زن اول قطر نبود؛ در این صورت او حداقل می توانست دو گل دیگر هم در جام ملتهای 2019 به ثمر برساند و آمار گلزنی خود را دست نیافتنی تر سازد.

وقتی عنابی های قطری در روز 9 ژانویه 2019 در اولین دیدار خود، به آسانی و  با نتیجه(2-0) لبنان را شکست دادند، کسی از این نتیجه متعجب نشد و کسی هم توجهی به ریباند المعز علی و گل این بازیکن 22 ساله نکرد. اما از آنجایی که در روز نخست، عربستان هم 4 گل به کره شمالی زده بود، دیدار دوم قطر مقابل کره شمالی می توانست عیار تیم قطر را نسبت به عربستان به خوبی نشان دهد. در این دیدار ، فقط 11 دقیقه از مسابقه گذشته بود که قطر با دو گل المعز علی از حریف خود پیش افتاد. عنابی ها در نیمه دوم، بهتر از نیمه اول ظاهر شدند. المعز علی در دقایق 55 و 60 دو گل دیگر به ثمر رساند تا سومین بازیکن تاریخ مسابقات شود که در یک دیدار پوکر می کند؛ آن هم تنها طی 60 دقیقه. از طرفی حالا آمار گلهای علی به 5 گل طی دو مسابقه رسیده بود که آماری کم نظیر به شمار می آمد.  سرانجام نتیجه این مسابقه (6-0) شد و قطر به صدر جدول صعود کرد.

در روز آخر دور گروهی، قطر حتی در برابر عربستان هم یک سر و گردن بالاتر بود و باز هم ماشین گلزنی این تیم با دو گل خود، برد(2-0) قطری ها را رقم زد. المعز علی به لطف ضربه سری که به گل بدل کرد، حالا به آمار هفت گل طی سه بازی جام ملتها رسیده بود؛ سریع تر از تمام بازیکنان تاریخ این رقابتها...

قطر به عنوان صدرنشین گروه پنجم مسابقات، حریف عراق شد که تیم دوم گروه چهار مسابقات شده بود. باز هم قطر تیم مقتدر میدان بود و عنابی ها با برتری(1-0) به یکچهارم نهایی رسیدند و حریف کره جنوبی نامدار شدند. این بار هم عنابی ها (1-0) به پیروزی رسیده و راهی  نیمه نهایی شدند.

نبرد بعدی قطر با امارات بود؛ اما میزبان رقابتها بیشتر از 22 دقیقه در برابر قطری ها دوام نیاورد و این بار ماشین جنگی قطر 4 بار دروازه حریف خود را باز کرد. خوخی، معز علی، حسن الهَیدوس و حمید اسماعیل چنان خشم تماشاگران میزبان را برانگیختند که آنها حتی دمپایی های خودشان را به سمت قطری ها پرتاب کردند. اما مهم این بود که قطر برای اولین بار فینالیست شد.

شاکردان فلیکس سانچز در فینال 3 گل به ژاپن زدن که اولین آنها با برگردان علی وارد دروازه حریف شد. مطابق انتظارات، عنابی ها با برد(3-1) قهرمان آسیا شدند. کسب هفت برد پیاپی اتفاقی بود که هیچ تیمی در تاریخ مسابقات به آن، نزدیک هم نشده بود و بدون المعز علی، رسیدن به این رکورد قطعا غیرممکن بود.

در پایان جام المعز علی با 9 گل زده سلطان گلزنان تاریخ جام لقب گرفت و جایزه بهترین بازیکن جام را نیز از آن خود کرد. به این ترتیب بهترین تیم تاریخ رقابتها، تمامی جوایز جام را به خود اختصاص داد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «المعز علی؛ بهترین گلزن جام ملتهای آسیا 2019» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.