علیرضا منصوریان از زمانی که فوتبال را کنار گذاشت به سرعت وارد دنیای مربیگری شد. منصوریان یکی از مربیان جوانی بود که فدراسیون برای وی حساب ویژه ای باز کرده بود. حضور او در کادر فنی تیم ملی در کنار افشین قطبی، مربیگری تیم ملی امید و همچنین حضور در تیم ملی به عنوان سرمربی در بازی دوستانه ایران و روسیه نشان دهنده نگاه ویژه ای بود که فدراسیونی ها از همان ابتدا به منصوریان و هم نسلان وی داشتند. به عبارت دیگر، به زور این افراد را وارد دنیای مربیگری کردند.

منصوریان به عنوان سرمربی خیلی زود کار خود را در پاس همدان شروع کرد که با توجه به حضور مسئولان استقلالی این باشگاه، امر غریبی به نظر نمی رسید. البته منصوریان در همدان کارنامه قبولی نگرفت. پس از آنکه داستان علی منصور با تیم ملی امید به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی (کمال کامیابی نیا) خیلی زود به پایان رسید، منصوریان این فرصت را یافت که بهترین دوران مربیگری خود را در تیم نفت تهران آغاز کند.

در نیمه نخست دهه 90 نفت تهران بهترین فصول تاریخ خود را سپری کرد. این تیم تا روز پایانی لیگ 94-93 یکی از مدعیان قهرمانی بود و حتی در بازی آخر و در لحظاتی که از تراکتورسازی پیش افتاده بود روی کاغذ قهرمان لیگ برتر بود. اما تساوی سه بر سه مقابل تراکتورسازی این تیم را به مقام سوم لیگ رساند. در جام حذفی هم نفت تا فینال مسابقات صعود کرد اما باز هم در روز پایانی ناکام شد و این بار عنوان قهرمانی را به ذوب آهن اصفهان داد. همچنین در جام باشگاه های آسیا شاگردان منصوریان به جمع هشت تیم برتر آسیا صعود کردند که این نتیجه با توجه به اولین حضور زردپوشان در آسیا، نتیجه ای قابل قبول محسوب می شد.

علیرضا منصوریان
علیرضا منصوریان

البته باید در نظر داشت که نفتی ها در آن سال ها همیشه روندی رو به رشد داشتند و ثبات این باشگاه سبب شده بود تا تمام مردانی که سرمربی این تیم بودند کارنامه موفق به جا گذارند. مردانی چون حسین فرکی، منصور ابراهیم زاده و یحیی گل محمدی. به همین علت منتقدان منصوریان معتقد بودند که وی نسبت به مدیریت و ساختار باشگاه نقشی کمرنگ تر در جمع باشگاه نفت داشته است. در فصل 95-94 منصوریان با جدی ترین چالش مربیگری خود رو به رو شد.

پیش از آغاز فصل باشگاه استقلال به صورت رسمی خواستار به خدمت گرفتن منصوریان شد. اما باشگاه نفت به دلیل در پیش بودن جام باشگاه های آسیا و یک سال باقیمانده از قرارداد وی با زردپوشان حاضر به فسخ قرارداد نشد و منصوریان ناچار شد علی رغم میل باطنی خود همچنان سرمربی نفت بماند. آغاز کار با این تیم در فصل 95-94 ناامیدکننده بود. اما به مرور شرایط کار بهبود یافت. جالب اینجاست که بهترین نتایج منصوریان و نفت زمانی رقم خورد که این تیم در تنگنای مالی قرار گرفت و در شرایطی که انتظارات روز به روز از نفت کمتر می شد نتایج این تیم بهتر از قبل می گشت. هرچند که این تیم دیگر موفق نشد عنوان سومی خود را تکرار کند. 

علیرضا منصوریان
علیرضا منصوریان

به هر حال مشخص بود که علی منصور هنوز در کارنامه خود حضور در یک باشگاه پرطرفدار و پرحاشیه را کم داشت. بهترین روزهای مربیگری منصوریان در نفت زمانی بود که کسی از او و تیمش انتظار خاصی نداشته است. در حالی که در ابتدای فصل 96-95 و زمانی که از نفت به عنوان یک مدعی یاد می شد این تیم نزولی چشمگیر داشت.

بعد از آن و با یک سال تاخیر، منصوریان سرمربی استقلال شد. جایی که او تنها یک نایب قهرمانی در لیگ به دست آورد اما هرگز موفق نشد پرسپولیس برانکو را از صدر جدول به زیر بکشد. در همان روزها بود که باخت تحقیرآمیز(1-6) استقلال مقابل العین امارات در لیگ قهرمانان آسیا با هدایت منصوریان رقم خورد.

حضور در ذوب آهن و تراکتورسازی هم دو ماموریت بعدی علی منصور بود که نیمه کاره ماند. در ذوب آهن او یک عنوان ششمی لیگ کسب کرد اما در لیگ قهرمانان موفق شد این تیم را بعد از نفت و استقلال به سومین تیمی بدل سازد که با مربیگری علی منصور مرحله گروهی را پشت سر می گذارد. او در تراکتور به سرنوشت مربیانی چون مجید جلالی دچار شد که جز حاشیه، خاطره ای برای تراکتور باقی نگذاشتند.

علیرضا منصوریان
علیرضا منصوریان

با هم مروری داریم بر لحظات خاص زندگی منصوریان تا قبل از درگیری های اخیر او با تراکتوری ها!

10

منصوریان در بهترین فصل مربیگری خود( فصل 94-93) با تیم نفت 16 برد، 10 مساوی و 4 شکست و 58 امتیاز کسب کرد. در این مسابقات نفت 45 گل زد و 28 گل خورد اما در فصل 95-94 منصوریان و نفت 13 برد، 10 مساوی و 7 شکست کسب کردند و با 49 امتیاز دو پله نسبت به سال قبل سقوط کند. این تیم 30 گل زد و 21 گل خورد و دومین دفاع برتر لیگ را از آن خود کرد.

9

نام علی منصور در یکی از بازی های تیم ملی به عنوان سرمربی آمده است. این مسابقه پس از جام ملت های آسیای 2011 و رفتن افشین قطبی از تیم ملی با روسیه برگزار شد و منصوریان که پیش از آن دستیار افشین قطبی بود، در دورانی که تیم ملی سرمربی نداشت، سمت سرمربی را بر عهده گرفت.

8

اولین تجربه مربیگری منصوریان در پاس همدان بود که وی در 10 بازی هدایت این تیم را برعهده گرفت. در این مسابقات او تنها یک برد به دست آورد و با سه مساوی و شش شکست معدل 10 درصد امتیاز از هر بازی را به دست آورد.

7

آخرین باری که منصوریان پیراهن استقلال را به تن کرد مربوط به فینال جام حذفی فصل 87-86 است. در این بازی دو تیم استقلال تهران و پگاه گیلان در استادیوم آزادی به مصاف هم رفتند و تیم استقلال در وقت اضافی به برتری دست یافت. پس از این قهرمانی منصوریان از فوتبال خداحافظی کرد. از نکات جالب اینکه پس از قهرمانی، منصوریان جام را به خانه خود برد و به همراه پسرش در کنار جام عکس یادگاری انداخت.

6

دو گل از گل های منصوریان در تیم ملی جنجالی تر از همه گل هایش بود. یکی از آنها در سال 76 در دیدار مقدماتی جام جهانی 98 مقابل قرقیزستان به ثمر رسید. این گل حاصل حرکت خداداد عزیزی بود که در موقعیت تک به تک توپ را به سمت دروازه فرستاد. توپ نزدیک خط دروازه رسیده بود که منصوریان با یک تکل در جلو دروازه خالی آخرین ضربه را به توپ زد و گل را به نام خود ثبت کرد. همچنین در زمان مربیگری تومیسلاو ایویچ در تیم ملی منصوریان یک ضربه پنالتی به تیر دروازه کویت کوباند. توپ روی خط فرود آمد اما احمد ابهران داور مسابقه اعلام گل کرد و کار به جایی رسید که کویتی ها می خواستند به نشانه اعتراض زمین بازی را ترک کنند.

5

در سال 1377 و زمانی که مسئولان باشگاه بایرلورکوزن به تهران آمده بودند تا با مهدی پاشازاده قرارداد امضا کنند، منصوریان در استادیوم آزادی پس از گلزنی به صنعت نفت آبادان یک شادی گل ویژه کرد تا شماره 8 وی در ذهن تمام حاضران در استادیوم از جمله مسئولان لورکوزن ثبت شود. او پس از گل پشت خود را به جایگاه کرد و با دو دست خود شماره اش را نشان داد.

4

منصوریان به عنوان بازیکن در 221 بازی برای استقلال به میدان رفت و 24 گل نیز برای این تیم به ثمر رساند. وی اولین بار در دیدار دوستانه استقلال مقابل تیم ملی عمان بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو بست.

3

در نیمه دهه 70 و زمانی محمد مایلی کهن مربی تیم ملی بود منصوریان در لیگ سنگاپور به ایران بازگشته بود تنها استقلالی تیم ملی بود. اولین بازی ملی او در سال 1375 در تساوی دو بر دو مقابل کویت برگزار شد. محل این بازی تبریز بود. همچنین گلی که او در برابر سریلانکا در همان سال به ثمر رساند اولین گل ملی وی بود.

2

وی در اسفند 75 راهی تیم بالیستر سنترال سنگاپور شد و عنوان چهارم لیگ سنگاپور را با این تیم کسب کرد. وی پس از جام جهانی و بازی های آسیایی 98 راهی تیم اشکودا زانتی یونان شد و پس از آن راهی آپولون شد. منصوریان در یونان 31 بازی در لیگ انجام داد و یک گل نیز به ثمر رساند. وی در فصل 2002-2001 به تیم سن پائولی آلمان پیوست و یک سال بعد حضور در بوندسلیگا را با این تیم تجربه کرد اما تنها چهار بار در بوندسلیگا به میدان رفت و سن پائولی نیز در همان فصل به جایی بازگشت که از آن آمده بود؛ یعنی لیگ 2.

1

اولین باری که علیرضا منصوریان برای استقلال بازی کرد مربوط به سال 74 و زمانی بود که نصرالله عبداللهی سرمربی استقلال بود. پس از سه هفته عبداللهی از مربیگری استقلال برکنار شد و پورحیدی به عنوان سرمربی استقلال منصوب شد. منصوریان یکی از اولین لژیونرهای دهه 70 تیم استقلال بود.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «همه پیروزی ها و شکست های علیرضا منصوریان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.