زمان مطالعه: 5 دقیقه
لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپولیز یک روش برای از بین بردن چربی‌های موضعی است که با استفاده از انرژی لیزر انجام می‌شود. این روش با ایجاد گرما باعث شکسته‌شدن سلول‌های چربی و جذب آنها توسط بدن می‌شود.

لیزر لیپولیز چیست؟ آیا یک عمل بی‌خطر است؟

در گذشته تنها راه کاهش وزن و رسیدن به اندام دلخواه، رژیم و ورزش بود. اما امروزه، به لطف پیشرفت‌های مکرر در علم، روش‌های لاغری مختلفی پدید آمدند. برخی از این روش‌های لاغری، تهاجمی و پرخطر هستند و برخی کم خطر؛ ولی برخلاف تصور عموم مردم، همه‌ی روش‌های نوین به راحتی قابل انجام نخواهند بود و هر عمل جراحی سختی‌هایی دارد. روش لیپولیز نیز یکی از روش‌های نوین است که به جای روش لیپوماتیک و لیپوساکشن آمده تا از خطرات آن‌ها بکاهد و دوران نقاهت را کوتاه کند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد همه جوانب عمل لیپولیز صحبت کنیم و در ادامه پرخطر یا بی‌خطربودن آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.  

لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپولیز

لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL) که به عنوان لیزر لیپولیز شناخته می‌شود، یک روش کم تهاجم، برای حذف چربی اضافی از بدن، تغییر شکل بدن و کاهش سلولیت است. در این روش جدید از انرژی لیزر برای تخریب چربی استفاده می‌شود؛ به این صورت که لیزر از طریق پوست به چربی نفوذ کرده و آن را تخریب می‌کند. سپس چربی ذوب شده و از بدن خارج می‌شود. خروج چربی مایع از ناحیه مورد نظر از طریق یک مکنده (لوله کانولا) انجام می‌شود به این صورت که پزشک یک برش کوچک در پوست ایجاد کرده و لوله کانولا را وارد ناحیه مورد نظر می‌کند. سپس مکنده شروع به مکش چربی می‌کند.

مشاوره قبل از عمل لیپولیز

قبل از انجام لیزر لیپولیز، مراجعه به متخصصی که در این زمینه تجربه داشته باشد بسیار مهم است. پزشک وضعیت فردی شما را ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا شما کاندید مناسبی برای درمان هستید یا خیر. او همچنین در مورد نحوه درمان، خطرات احتمالی و نتیجه مورد انتظار به شما اطلاع خواهد داد.در مرحله بعد، پزشک معالج برنامه درمانی و برنامه‌ریزی جلسه درمان را با شما هماهنگ خواهد کرد و نکاتی را متذکر می‌شود. حتماً دستورالعمل‌های قبل از عمل را به دقت انجام دهید. برای مثال ممکن است لازم باشد داروهای خاصی را در روزهای منتهی به عمل قطع کنید.

چه کسانی واجد شرایط لیزر لیپولیز هستند؟

کاندیدهای واجد شرایط برای لیزر لیپولیز باید بین 4.5 تا 9 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند یا شاخص توده بدنی (BMI) آن‌ها زیر 30 باشد.

مراقبت های قبل از عمل         

قبل از جلسه لیزر لیپولیز نیازی به انجام کارهای زیادی نیست؛ جز اینکه مطمئن شوید پوستتان تمیز است و کرم یا لوسیون غلیظ روی آن نباشد. قبل از عمل تا حد امکان در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) قرار نگیرید و پوست ناحیهای که میخواهید عمل کنید را در هفته های منتهی به جلسه از آفتاب دور نگه دارید.

چگونگی انجام عمل لیزر لیپولیز

لوله کانولا در لیزر لیپولیز

همان گونه که گفتیم عمل لیپولیز یک عمل کم تهاجم است؛ ولی نه به این معنا که نیاز به اتاق عمل و بی حسی ندارد. دستگاه لیپولیز دارای تعدادی محافظ است تا اطمینان حاصل شود که فقط رسوبات چربی مورد نظر را گرم می‌کند که گرم‎کردن و ذوب‌شدن چربی هر ناحیه نیز بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

در این عمل، پزشک معالج ابتدا محلول نمکی، ماده بی حس کننده موضعی نُوُکاین(Novocain) برای درد و اپی نفرین را برای انقباض عروق خونی تزریق می‌کند. پس از انجام بی حسی در ناحیه مورد نظر، یک برش در حدود 1 الی 2 سانتی متر ایجاد می‌شود. این برش به منظور قرار دادن لوله کانولا ایجاد می‌شود. پزشک به کمک فیبرنوری نواحی چربی زیر پوست را چک می‌کند و با تابش لیزر به آن نواحی حرارت می‌دهد. چربی‌ها در اثر گرم شدن ذوب می‌شوند و از طریق لوله کانولا خارج می‌شوند. لوله کانولا براساس تکنولوژی خلاء، چربی و مایعات اضافی از بدن را مکش می‌کند. استفاده می‌شود.  

عوارض جانبی بعد از عمل

انتظار داشته باشید که بعد از عمل، مقداری درد یا حساسیت در نواحی تحت درمان و اطراف آن احساس شود. همچنین ممکن است متوجه تورم و کبودی خفیف شوید. این عوارض جانبی در عرض چند روز کاهش می‌یابد که پس از آن می‌توانید فعالیت های عادی خود را شروع کنید.

مراقبت های بعد از عمل

مراقبت های بعد از عمل حداقل است. به طور کلی، بیماران 2-3 روز پس از جراحی می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند، اما باید از هرگونه فعالیت شدید برای چند روز خودداری شود. معمولاً کبودی و تورم بعد از جراحی پس از یک هفته به طور چشمگیری کاهش یابد. یک رژیم غذایی خوب و ورزش هنوز هم برای جلوگیری از تجمع چربی در سایر قسمت های بدن که درمان نشده اند ضروری است.

آیا لیزر لیپولیز بی خطر است؟

بی خطربودن لیزر لیپولیز

هر روشی با خطراتی همراه است. لیزر غیرتهاجمی لیپولیز ممکن است باعث ناراحتی و تورم بعد از عمل شود، اما به طور کلی از ایمنی بسیار خوبی برخوردار است و معمولاً عوارض جانبی آن به خوبی، قابل تحمل هستند. این نوع درمان، معمولاً عوارض جدی ندارد، اما بهبودی کامل ممکن است چند هفته طول بکشد.به طور کلی، لیزر لیپولیز یک روش غیرجراحی ایمن است و عوارض جانبی کمتری نسبت به لیپوساکشن سنتی دارد. برخلاف لیپوساکشنف این روش نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. همچنین در برخی موارد، درمان انتخابی برای اصلاح ناهنجاری های ناشی از لیپوساکشن (روش حذف چربی با استفاده از ساکشن) است.

از روش لیزر لیپولیز چه انتظاری باید داشت؟

داشتن انتظارات واقع بینانه از درمان لیزر لیپولیز بسیار مهم است. این درمان می‌تواند به بهبود ظاهر و حذف رسوبات چربی سرسخت کمک کند، اما نمی‌تواند باعث تغییرات قابل توجه در اندام شما شود. پزشکتان در طول مشاوره دقیقاً به شما خواهد گفت که انتظار چه نتایجی را داشته باشید؛ بنابراین، مهم است که اهداف خاص خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

فراموش نکنید مانند هر عمل زیبایی، لیزر لیپوایز بهتر است توسط یک متخصص انجام شود تا از نتایج با کیفیت اطمینان حاصل شود و خطر عوارض جانبی کاهش یابد.

آیا نتایج لیزر لیپولیز بلافاصله قابل مشاهده است؟

یک جلسه 25 دقیقه ای لیزر لیپولیز می تواند 24 درصد از سلول های چربی در ناحیه مورد نظر را از بین ببرد. اگرچه نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اکثر افراد معمولاً نتایج را حدود شش هفته پس از درمان مشاهده می‌کنند. تقریباً 76 درصد از بافت چربی در ناحیه مورد نظر پس از اولین جلسه 25 دقیقه‌ای شما باقی می‌ماند. گفته می‌شود، هنگامی که سلول‌های چربی در ناحیه تحت درمان از بین رفتند، بازسازی نخواهند شد.

تعداد جلسات لیزر لیپولیز

برای اکثر افراد، یک جلسه لیزر لیپولیز برای به دست آوردن نتایج مطلوب کافی است. اما، از آنجایی که یک جلسه 25 دقیقه ای تنها حدود 24 درصد از سلول های چربی را در ناحیه مورد نظر از بین می برد برخی افراد دو یا سه جلسه درمانی دیگر را نیز انتخاب می‌کنند.

سبک زندگی پس از لیزر لیپولیز

سبک زندگی مثبت به شما کمک می‌کند که یک بدن ایده آل ، پس از لیزر لیپولیز داشته باشد. از آنجایی که این درمان کانتورینگ بدن، چربی های سرسختی را هدف قرار می دهد که معمولاً به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند، پس از انجام این روش، ضروری است که فعال بمانید و خوب غذا بخورید تا از افزایش وزن جلوگیری کنید و درصد چربی بدن خود را در حد متعادل نگه دارید.

سخن پایانی

لیزر لیپولیز روشی ایمن و موثر برای برداشتن قسمت‌های کوچک چربی از نواحی سرسخت است. افراد لزوماً با این روش وزن کم نمی‌کنند زیرا مقدار چربی برداشته شده معمولاً زیاد نیست. این بیشتر یک روش کانتورینگ بدن است. کاندیدهای لیزر غیرتهاجمی لیپوساکشن باید به وزن ایده آل بدن خود نزدیک و BMI نسبتاً پایینی داشته باشند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «لیزر لیپولیز چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.