درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
لحظه های ماندگار یورو؛ فینال 1972

لحظه های ماندگار یورو؛ فینال 1972

تیم ملی فوتبال آلمان برای نخستین بار در سال 1972 به مرحله نهایی یورو صعود کرد.

ژرمن ها در 2 دوره نخست برگزاری یورو تمایلی به شرکت در مسابقات نشان ندادند و تنها دو سال پس از نایب قهرمانی در جام جهانی 1966 بود که آماده حضور در سومین دوره مسابقات شدند. حضوری که با حذف ناباورانه آن ها در مرحله گروهی همراه شد. به این ترتیب عقاب ها برای شرکت در یورو تا سال 1972 انتظار کشیدند. در این سال ژرمن ها در گروه هشتم و در برابر تیم های لهستان، ترکیه و آلبانی صاحب 4 برد و 2 تساوی شدند و در مرحله یک چهارم نهایی موفق شدند انگلستان را در ومبلی شکست دهند. از سوی دیگر در گروه چهار مسابقات شوروی در برابر اسپانیا، ایرلند شمالی و قبرس صاحب 4 برد و 2 مساوی شد و پس از برد(3-0) مقابل یوگسلاوی راهی نیمه نهایی شد. در روز 14 ژوئن 1972 این دو تیم در نیمه نهایی یورو به مصاف رقبا رفتند. آلمان در حضور 55669 تماشاگر و از ساعت 20 مقابل بلژیک میزبان قرار گرفت. در این مسابقه دو گل گرد مولر بمب افکن ژرمن ها برد(2-1) عقاب ها را رقم زد. در همان زمان شوروی با تک گل آنتونی کونکوف مجارستان را شکست داد تا دو تیم در روز 18 ژوئن برگزار کننده فینال یورو باشند.

43437 تماشاگر به استادیوم هیسل آمدند تا شاهد تقابل دو تیم با سیستم 3-3-4 باشند. تا آن زمان شوروی صاحب یک قهرمانی، یک نایب قهرمانی و یک عنوان چهارمی در یورو شده بود اما ژرمن ها در فوتبال اروپا هیچ افتخاری نداشتند. از سوی دیگر آلمان صاحب یک قهرمانی، یک نایب قهرمانی، یک عنوان سوم و یک مقام چهارم جام جهانی شده بود ولی روس ها در این بخش هیچ افتخاری نداشتند.

هلموت شون مربی آلمان ها در این مسابقه ترکیب زیر را به مصاف شاگردان آلکساندر پونومارف فرستاد. سپ مایر، فرانتس بکن باوئر، هورست دیتر هوگست، هانس گئورگ شوارتسنبک، پل برایتنر، هربرت ویمر،اولی هوینس، گونتر نتزر، یوپ هاینکس، گرد مولر و اروین کرمرز.

 مولر در دقیقه 27 یک گل دیگر برای ژرمن ها به ثمر رساند تا اولین بازیکن تاریخ یورو باشد که در مرحله نهایی بیش از 2 گل وارد دروازه رقبا کرده است. او در دقیقه 58 گل دیگری نیز وارد دروازه شوروی کرد. شش دقیقه قبل از آن هم ویمر دومین گل ژرمن ها را به ثمر رساند تا آلمان به پیروزی(3-0) دست یابد. نتیجه ای که تا قبل از سال 2012 مقتدرانه ترین نتیجه یک تیم در فینال های یورو محسوب می شد.

مولر با 4 گل آقای گل بازی ها شد و ژرمن ها به قله فوتبال اروپا صعود کردند. این اولین فینال از فینال های شش گانه آلمانی ها و نخستین قهرمانی از قهرمانی های سه گانه آلمان در یورو بود. روس ها نیز کم کم در مسیر زوال وارد می شدند. آن ها پس از این فینال تنها یک بار در دهه 80 به فینال یورو صعود کردند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «لحظه های ماندگار یورو؛ فینال 1972» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.