درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک انتورپ- 1920( بخش پنجم)

خواندنی های المپیک انتورپ- 1920( بخش پنجم)

پادشاه آلبرت اول در المپیک 1920 حضوری فعال داشت و بسیاری از جوایز توسط او اهدا شد. پایان زندگی او نیز در ارتباط با ورزش بود.

در المپیك 1920 تنیس هم یكی از مسابقات المپیك بود و چیزی كه در این رشته فراموش نشدنی بود، بازی قدرتمندانه «سوزانه لنگلن» تنیسور  فرانسوی بود كه مدال طلای انفرادی زنان را كسب كرد و همراه با «ماكس دسوگوآ» برنده دو نفره مختلط نیز شد. لنگلن بزرگ‌ترین و بهترین بازیكنی بود كه تا آن روز تنیس به خود دیده بود. وی علاوه بر قدرت و چالاكی فوق‌العاده كه نشان می‌داد، با حركات موزون در داخل میدان، تماشاگران را به یاد رقص باله می‌انداخت. دیگر قهرمانان بزرگ را در زیر مشاهده می کنید.

«جیمزمك ایچرن» در حال پرتاب چكش 56 پوندی. در این رقابت كه وزن چكش در آن با دیگر مسابقه پرتاب چكش تفاوت داشت. «پاتریك مك دونالد» با ركورد 11.26 متر اول شد. پت ریان (10.96 متر) و «لینار» سوئدی (10.25) دوم و سوم شدند. از مقایسه ركورد دو مسابقه می‌توان متوجه شد كه پرتاب چكش 56 پوندی تا چه میزان دشوار بوده است.

یكی دیگر از قهرمانی‌های مقتدرانه المپیك هفتم متعلق به «فرانك. ك. فوس» قهرمان پرش بایزه بود. او را پس از عبور از مانع 4.09 متر مشاهده می‌كنید. این در حالی بود كه «هنری پترس» نایب قهرمان دانماركی مسابقه تنها 3.70 متر پرید! مشاهده می‌كنید كه هم روش فرود آمدن نسبت به امروز تفاوت داشت و هم در محل فرود آمدن به جای تشك نرم، خاك وجود داشت.

با مشاهده تصاویر قبلی از مسابقات دوو میدانی آنتورپ، آیا متوجه تغییری در پیست‌ دوو میدانی شده‌اید. بله! بالاخره پیست‌ها خط‌كشی شدند. تصویر لحظه‌ای از رقابت 400 متر سرعت را نشان می‌دهد. مسابقه‌ای كه «بویل رود» از آفریقای جنوبی با زمان 49.6 ثانیه آن را فتح كرد. بویل را با پیراهن تیز در سمت راست پیست دوو میدانی مشاهده می‌كنید.

«سوزانه لنگلن» اسطوره تنیس فرانسه با لباس‌های تنیس آن روزگار. لنگلن در تنیس انفرادی المپیك آنتورپ در فینال (6ـ3) و (6ـ0) «دوروتی هولمن» بریتانیایی را شكست داد و قهرمان شد. در بخش مختلط همراه، «ماكس دسوگیس» مدال طلا گرفت و در بخش دو نفره نیز همراه با «الیزابت دی آین» برنده مدال برنز شد تا پرافتخارترین تنیسور این المپیك لقب گیرد قهرمان بزرگ فرانسه در طول زندگی حرفه‌ای خود تنها چهار بار طعم شكست را چشید!

این هم مدال المپیك آنتورپ. در المپیك آنتورپ 154 مسابقه برگزار شد و با احتساب رشته‌های تیمی تعداد مدالهای طلا، نقره و برنز از دویست هم فزونی یافت.

«ادی ایگان» یكی دیگر از طلایی‌های كاروان آمریكا در هنگام بازگشت از المپیك در كشتی «اس.اس كرونلند» دیده می شود. مجسمه‌ای كه در دست راست ایگان دیده می‌شود. نشان یاد بود المپیك آنتورپ است نشانی كه همراه با مدال به تمامی قهرمانان المپیك اهدا گردید.

پس از جنگ جهانی كوله ماینن در بروكلین نیویورك زندگی می‌كرد. اما ذرّه‌ای از عشقش به فنلاند كاسته نشد و او در آنتورپ با نام فنلاند در ماراتن شركت كرد. مسابقه در هوایی بارانی برگزار شد و مرد وطن‌پرست با اختلاف 13 ثانیه نسبت به «یوری لاسمن»  استودیایی (شماره 680) طلای المپیك را به دست آورد. اما این بار پرچم فنلاند به پاس قهرمانی كوله ماینن برافراشته شد و این یعنی تحقق رؤیای دونده بزرگ فنلاندی.

«آلبرت اول» پادشاه بلژیك از علاقه‌مندان به ورزش بود و در بسیاری از مسابقات از جایگاه ویژه شاهد رقابت ورزشكاران بود. او در اینجا جایزه «آیلین ریگین» را اهدا كرده است. شاه آلبرت تا آخرین لحظه زندگی خود اینچنین عاشق ورزش باقی ماند. او سرانجام حین كوهنوردی و در سقوط از كوه كشته شد.

اسواهن هم به پایان خط رسید. پیرمرد قهرمان سوئدی كه از المپیك 1908 درخشش در المپیك را آغاز كرد، در المپیك آنتورپ موفق به كسب مدال نقره در تیراندازی به آهوی وحشی گردید تا ركورد پیرترین مدال‌آور بازی‌های المپیك را به 72 سال ترقی دهد! این ركورد هرگز شكسته نشد.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک انتورپ- 1920( بخش پنجم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.