زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی مارتین شریدان

بیوگرافی مارتین شریدان

مارتین جان شریدان پرتابگر مهاجر ایرلندی در ایالات متحده به یکی از بزرگ ترین ورزشکاران قرن بیستم تبدیل شد.

سال‌های انتهایی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، سال‌های مهاجرت به كشور آمریكا بود. بسیاری از ایرلندی‌ها كه زندگی در امپراتوری بریتانیای كبیر برای آنها سخت و طاقت‌فرسا بود، با كشتی اقیانوس اطلس را می‌پیمودند تا شاید در كشور جدید خود زندگی بهتری به دست آورند. مارتین جان شریدان هم كه در 28 مارس 1881 در باهولا به دنیا آمده بود، تنها شانزده سال داشت كه برای همیشه موطن خود را ترك گفت و به آمریكا رفت. در ایالات متحده ورزش دوومیدانی همواره رشته‌ای پراهمیت بوده است و مسابقات دوومیدانی همه ساله به شكل منظم برگزار می‌شده است. شریدان نخستین ركورد خود را در مسابقات پرتاب دیسك در سال 1902 به جای نهاد و پس از آن نیز این رویه ادامه یافت. او تا سال 1911 پانزده ركورد جهانی در پرتاب دیسك به جای نهاد و بین سال‌های 1904 تا 1911 نیز صاحب یازده عنوان قهرمانی در مسابقات AAU (دوومیدانی آماتوری ایالات متحده) شد. مارتین شریدان در مسابقات المپیك 1904 سن‌یولی، المپیك 1908 لندن و المپیك غیررسمی 1906 (آتن) قهرمان پرتاب دیسك شد. وی همچنین در سال 1906 قهرمان مسابقات پرتاب وزنه و نایب قهرمان پرتاب سنگ!، پرش طول بدون دورخیز (پرش جفت) و پرش ارتفاع بدون دورخیز شد.

undefined

در سال 1907، شریدان در مسابقات قهرمانی دیسک اتحادیه آماتوری ملی و رقابتهای قهرمانی کانادا و در سال 1908 در رقابتهای قهرمانی متروپولیتن، ملی و کانادا مقتدرانه قهرمان شد تا در اوج آمادگی راهی المپیک 1908 شود. در روز آغازین مسابقه ها زمانی که پرچمدار رالف رُز حاضر نشد پرچم آمریکا را در برابر پادشاه ادوارد هفتم خم کرده و روی زمین بکشد، همه چیز آماده یک جنجال بزرگ شد. گفته شده که شریدان هم در حمایت از هم تیمی خود گفت:

 

این پرچم برای هیچ پادشاه زمینی فرود نمی‌آید

 

سرپیچی ایرلندی ها و آمریکایی ها از سلطنت بریتانیا را به رخ کشید. با این حال تحقیقات اخیر نشان می دهد که چنین داستانی اولین بار در سال 1952 منتشر شد و شریدان شخصا در هیچ جا چنین ماجرایی را برای کسی تعریف نکرد. حتی در هنگام مراسم ترحیم او نیز هیچ کس این خاطره را درباره شریدان نگفت تا اصل ماجرا به کل زیر سوال برود.

این قهرمان ایرلندی ـ آمریكایی در آخرین حضور خود در المپیك لندن علاوه بر پرتاب دیسك، در مسابقه پرتاب دیسك به سبك یونانی نیز قهرمان شد و با كسب رتبه سوم در پرش ارتفاع بدون دورخیز، با 3 طلا و 1 برنز در المپیك و 2 طلا و 3 نقره در المپیك غیررسمی آتن بدل به بهترین پرتابگر دیسك نیمه اول قرن بیستم شد. از مارتین شریدان تا قبل از ظهور جیم تورپ به عنوان برترین دونده دنیا نیز نام برده می‌شد. این قهرمان بزرگ كه از 1906 همچون بسیاری از هم تیمهای خود به استخدام  پلیس نیویورك درآمده بود، به لطف قامت 191 سانتی متری و وزن 88 کیلوگرمی خود چنان جایگاهی در پلیس کسب کرده بود که به عنوان محافظ شخصی فرماندار نیویورک خدمت می کرد.

شریدان در 27 مارس 1918 و در شب تولد سی و هفت سالگی‌اش بر اثر ذات‌الریه درگذشت. در کتیبه روی بنای یادبود مارتین شریدان در گورستان کالواری، کوئینز، نیویورک صلیبی گرانیتی به چشم می خورد. روی کتیبه درباره شریدان نوشته شده:

 

متعهد به کشورش، و متعهد به آرمان ها و آرزوهای نژادش. یک ورزشکار میهن پرست.

 

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی مارتین شریدان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.