کد مطلب:  30410 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سازمان ملی استاندارد ایران

سازمان ملی استاندارد ایران

سازمان ملی استاندارد ایران تدوین‌کننده قوانین و قواعد مرتبط با استاندارد و اجراکننده و نظارت‌کننده بر...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سازمان ملی استاندارد ایران
سازمان ملی استاندارد ایران


سازمان ملی استاندارد ایران تدوین‌کننده قوانین و قواعد مرتبط با استاندارد و اجراکننده و نظارت‌کننده بر آن‌ها می‌باشد. سازمان استاندارد ایران دارای ساختار دولتی بصورت زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری است و ریاست فعلی سازمان را نیره پیروزبخت بر عهده دارد. اگر می خواهید با سازمان ملی استاندارد ایران بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که به معرفی سازمان ملی استاندارد ایران می پردازیم.

تاریخچه سازمان ملی استاندارد ایران

در سال 1304 شمسی اولین حرکت مدون در ارتباط با استاندارد و استاندارد نویسی در ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاس ها آغاز گردید. در سال 1332 بصورت یک اداره آزمایشگاهی زیر نظر اداره بازرگانی تأسیس گردید که در زمینه کنترل کالاهای وارداتی، صادراتی و تولیدات داخل کشور فعالیت نماید. در سال 1339 قانون " اجازه تاُسیس موسسه‌استاندارد ایران " در شش ماده به تصویب مجلس وقت رسید. در این سال ایران رسماً به عضویت سازمان بین‌المللی استاندارد پذیرفته شد.

در سال 1349 قانون مواد الحاقی به قانون موسسه‌استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شامل هفده ماده و دو تبصره به تصویب مجلسین وقت رسید. در سالهای 1353تا 1371تنها مورد بااهمیت انتقال موسسه‌استاندارد از وزارت اقتصاد و دارایی به وزارت صنایع و معادن می‌باشد. در سال 1371 قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه‌استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شامل 30 ماده و 22 تبصره ازتصویب مجلس شورای اسلامی‌گذشت که جایگزین کلیه قوانین و مقررات قبلی مؤسسه شد و در حال حاضر نیز قانون اصلی این سازمان می‌باشد. در سال 1396 طرح ارتقای سازمان ملی استاندارد پس از شش سال بحث و بررسی در مجلس شورای اسلامی و تصویب آن توسط رئیس جمهور ابلاغ گردید. مؤسسهٔ استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تنها سازمانی در ایران است که بر طبق قانون می‌تواند استاندارد رسمی فراورده‌ها را تعیین و تدوین و اجرای آنها را با کسب موافقت شورای عالی استاندارد اجباری اعلام نماید.

وظایف سازمان ملی استاندارد ایران

تدوین و نشر استانداردهای ملی (رسمی) به عنوان تنها مرجع رسمی این وظیفه در کشور انجام تحقیقات به منظور تدوین استاندارد، بالا بردن کیفیت کالاهای تولید داخلی، کمک به بهبود روشهای تولید و کارایی صنایع

ترویج استانداردهای ملی سازمان ملی استاندارد ایران

نظارت بر اجرای استانداردهای اجباری

کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم نمودن امکانات رقابت با *کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین‌المللی کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور *حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی به عنوان سیستم رسمی اوزان و ب(SI) ترویج سیستم بین‌المللی یکاهامقیاس‌ها در کشور و کالیبره کردن وسایل سنجش آزمایش و تطبیق نمونه کالا با استانداردهای مربوط، اعلام مشخصات و اظهارنظر مقایسه‌ای و صدور گواهینامه‌های لازم آموزش مستمر مسوولین کنترل کیفیت واحدهای تولیدی

مرجعیت قانونی سازمان ملی استاندارد ایران
  • تعیین، تدوین و انتشاراستانداردهای ملی (رسمی) به استثنای مواد دارویی
  • تعیین ویژگی کالاها و مقایسه آن با استانداردهای مربوط به استثنای مواد دارویی
  • اجرای سیستم بین‌المللی یکاها و کالیبره کردن وسایل سنجش
  • انگ گذاری و تعیین عیار فلزات گرانبها
  • مرجعیت صنعت جوش
اعطای جایزه ملی کیفیت ایران

تاًیید صلاحیت شرکت‌ها و موسسات بازرسی کننده داخلی و خارجی (سورویانس)، آزمایشگاه‌ها، کارشناسان استاندارد و گواهی دهندگان نظامهای سیستمهای مدیریت کیفیت و مدیریت زیست محیطی توضیح: آزمایشگاه‌های مؤسسه در سطح کشور به‌عنوان آزمایشگاه‌های مرجع شناخته شده‌است. لازم است ذکر شود که مرجعیت قانونی به مفهوم این است که انجام آنها ازوظایف موسسه‌استاندارد می‌باشند که هر گونه فعالیت سایر سازمانها و شرکتها در این زمینه‌ها مشروط به موافقت موسسه‌استاندارد ودارا بودن مجوزفعالیت از طرف آن سازمان است.

=== موازی‌کاری بخشی از وزارت بهداشت با مؤسسه ملی استاندارد ایران === محوریت سازمان ملی استاندارد بر اساس چهار نهاد مستقل،اندازه شناسی،استاندارد سازی،تایید صلاحیت وارزیابی انطباق میباشد. نظارت‌بر کلیهٔ کالاها، به‌جز «داروها» بر عهدهٔ مؤسسه ملی استاندارد ایران است، دراین‌بین از نظرات کارشناسان وزارت بهداشت نیز، کمک گرفته می‌شود.

ارکان سازمان ملی استاندارد ایران

مطابق ماده هجده قانون مؤسسه، مؤسسه دارای دو رکن می‌باشد که شامل رئیس مؤسسه و شورای عالی استاندارد است. مطابق ماده 21 قانون مؤسسه، رئیس مؤسسه به پیشنهاد وزیر صنایع و معادن و تصویب شورای عالی و حکم رئیس جمهور برای مدت سه سال انتخاب می‌شود. در ماده 28 قانون مؤسسه آمده‌است که رئیس مؤسسه حکم معاون وزیرصنایع را خواهد داشت واز نظر حقوقی و استخدامی تابع مقررات مربوطه خواهد بود.

اعضای شورای عالی سازمان ملی استاندارد ایران

رئیس جمهور که ریاست شورای عالی رابر عهده دارد. معاون رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وزرای صنایع و معادن، بازرگانی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهاد کشاورزی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فناوری، کار و امور اجتماعی، مسکن و شهرسازی، نفت و نیرو

دادستان کل کشور

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران رئیس سازمان به عنوان دبیر شورای عالی استاندارد دو نفر کارشناس در امور استاندارد که به پیشنهاد رئیس مؤسسه و به حکم رئیس جمهور برای مدت سه سال به این سمت انتخاب می‌شوند.

مدیران سازمان ملی استاندارد ایران از ابتدا تاکنون

سازمان ملی استاندارد ایران از سال 1358 تاکنون عبارت‌اند از:

هوشنگ مقبلی 1358 احمد لواسانی 62–1358 علی حکیم عطار 67 – 1362 علی‌اصغر توفیق 69 – 1367 میر احمد سادات 77 – 1369 احمد دوست حسینی 79 – 1377 سید محمدعلی ابریشمی 83 – 1379 علی‌اصغر توفیق 85 – 1383 محمد ناظمی اردکانی 87 – 1385 نظام‌الدین برزگری 1392 – 1387 نیره پیروز بخت 1392 – تاکنون
: برای دریافت مشاوره درباره سازمان ملی استاندارد ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سازمان ملی استاندارد ایران» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید