ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  40202 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خورشید ایران در برابر آفتاب تابان ؛ همه در انتظار گل شماره 38

خورشید ایران در برابر آفتاب تابان ؛ همه در انتظار گل شماره 38

خورشید ایران در برابر آفتاب تابانهمه در انتظار گل شماره 38 / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی تیم‌های فوتبال...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

خورشید ایران در برابر آفتاب تابان

همه در انتظار گل شماره 38 / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

تیم‌های فوتبال ایران و ژاین در حالی در نیمه‌نهایی مسابقات جام ملت‌های آسیا در برابر هم قرار می‌گیرند که سابقه مسابقات این دو تیم به 68 سال پیش بازمی‌گردد . ایران و ژاپن اولین بار در بازی‌های آسیایی 1951 دهلی‌نو مقابل هم قرار گرفتند . رقابت دو تیم طبق قوانین آن بازی‌ها در دو نیمه 30 دقیقه ای برگزار شد و نتیجه ای عاید هیچ یک از دو تیم نشد . به این ترتیب اولین مسابقه این دو تیم با تساوی بدون گل خاتمه یافت تا یک روز بعد، دیدار دو تیم تکرار شود . در این مسابقه ایران با نتیجه (3 - 2) به برتری دست یافت . مصاف بعدی این دو تیم باز هم به بازی‌های آسیایی بازمی‌گردد . زمانی که ایران در مرحله گروهی بازی‌های آسیایی 1966 در دیداری جنجالی با نتیجه (3 - 1) از ژاپن شکست خورد . در این مسابقه محمد رنجبر کاپیتان ایران توسط داور مسابقه اخراج شد تا نخستین اخراجی تاریخ رقابت‌های دو تیم لقب گیرد . بعد از مسابقه هم داور مسابقه با مشت به صورت حسین مبشر ، رئیس فدراسیون فوتبال ایران کوبید و آن گاه درگیری ها چنان به اوج رسید که چند تن از بازیکنان ایران به شدت مضروب شدند و حتی چیزی نمانده بود که همایون بهزادی با برخورد سنگی که از طرف تماشاگران تایلندی پرتاب شده بود به سرش ، از پای درآید .

iran-shines-in-asia
iran-shines-in-asia

تیم ملی در نیمه‌نهایی همین مسابقات با تگ گل فریبرز اسماعیلی از ژاپن انتقام گرفت تا از تیتر « خورشید ایران ، درخشان‌تر از آفتاب تابان » درباره این مسابقه استفاده شود . آسمونی ، پس از آن هم بیش از یک دهه در رقابت‌های دو تیم وقفه افتاد تا این‌که باز هم ایران و ژاپن در بازی‌های آسیایی به‌مصاف هم رفتند و این بار ژاپنی‌ها با برد (1 - 0) به روند یکی در میان بردهای خود مقابل ایران ادامه دادند . ایران در آن دوره با طرح عجیب 27 ساله ها نیمی از نیروهای خود را کنار گذاشته بود و همین امر سبب شد تا شکستی قابل پیش بینی برای ایران حاصل شود . اما چهار سال بعد در بازی‌های آسیایی 1986 نوبت به ایران رسید که با گل‌های ناصر محمدخانی و مهدی ابطحی برنده شود . دو سال بعد در نخستین تقابل دو تیم در جام ملت‌های آسیا دو تیم به تساوی (0 - 0) رضایت دادند . یک ماه بعد و در روز 30 دی 1367 دو تیم در دیداری دوستانه مقابل هم ایستادند که این دیدار با یک گل به‌خودی و گلی دیگر از فرشاد پیوس (2 - 2) خاتمه یافت . در این دیدار بود که تماشاگران با گلوله برفی به پرویز دهداری مربی وقت تیم ملی ضربه زدند و او هم بعد از این مسابقه هرگز روی نیمکت تیم ملی دیده نشد . تیم ملی کشورمان در دیدار بعدی خود با ژاپن موفق شد ، این تیم را در بازی‌های آسیایی پکن (1 - 0) شکست دهد . اما دو سال بعد در جام ملت‌های آسیا ، ژاپن پس از یک دهه موفق به شکست (1 - 0) ایران شد ، بردی که در پایان مسابقات زمینه‌ساز قهرمانی ژاپن شد و حذف شاگردان علی پروین را در مرحله گروهی رقابت‌ها رقم زد .

خورشید ایران در برابر آفتاب تابان ؛ همه در انتظار گل شماره 38
خورشید ایران در برابر آفتاب تابان ؛ همه در انتظار گل شماره 38

ایران یک سال بعد ، این شکست را جبران کرد . باخت (1 - 2) ژاپن در برابر ایران در مقدماتی جام جهانی 1994 ، تنها شکست ژاپن در این مسابقات بود و همین باخت سبب شد تا ژاپن به جام جهانی صعود نکند . به گزارش آسمونی ، در ادامه نبردهای دو تیم، ایران و ژاپن یک‌بار دیگر در مقدماتی جام جهانی مقابل هم قرار گرفتند . مسابقه دو تیم در مرحله پلی‌آف انتخابی جام جهانی 1998 برگزار شد و پس از تساوی (2 - 2) دو تیم در وقت قانونی ، سامورایی‌ها سرانجام با گل طلایی ایران را شکست دادند و برای نخستین بار به جام جهانی رسیدند . از آن زمان به بعد، نبردهای دو تیم به پنج مسابقه محدود شد . دو تساوی (1 - 1) در دیدارهای دوستانه ؛ دیدارهایی که یکی از آنها در سال 1378 برگزار شد و تک گل تیم ملی کشورمان ، توسط علی دایی به ثمر رسید و دیگر دیدار که در سال 1393 انجام شد و این بار با گل مهدی ترابی با تساوی خاتمه یافت .

iran-shines-in-asia
iran-shines-in-asia

یک تساوی بدون گل در جام ملت‌های آسیا و سرانجام یک برد (2 - 1) برای هریک از طرفین . برد ایران در عید 1384 با دو گل وحید هاشمیان به دست آمد و در پایان با کشته شدن هفت نفر از تماشاگران در اثر ازدحام ، طعمی تلخ پیدا کرد . اما برد ژاپن در دیداری تشریفاتی حاصل شد که نتیجه آن ، در روند صعود دو تیم به جام تاثیری نداشت . به این ترتیب تیم ملی در مصاف با ژاپن صاحب 6 برد ، 6 تساوی و 5 شکست شده است ، 19 گل زده و 18 بار نیز دروازه‌اش گشوده شده است . ناگفته نماند که  13 سال از آخرین برد هر یک از این دو تیم در برابر رقیب می‌گذرد و باید دید طلسم 13 ساله توسط کدام تیم شکسته خواهد شد .   اختصاصی آسمونی 

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره خورشید ایران در برابر آفتاب تابان ؛ همه در انتظار گل شماره 38 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خورشید ایران در برابر آفتاب تابان ؛ همه در انتظار گل شماره 38» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید