روز جهانی مناطق گرمسیری | آسمونی
کد مطلب: 54181 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
29 ژوئن ، روز جهانی مناطق گرمسیری

29 ژوئن ، روز جهانی مناطق گرمسیری

هرساله 29 ژوئن به عنوان روز جهانی مناطق گرمسیری به منظور تاکید بر شاخصه مهم آب و هوای گرمسیری یعنی شیوع باران در مناطق مرطوب در نزدیکی استوا و فصلی بودن بارندگ
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز جهانی مناطق استوایی - International Day of the Tropics
روز جهانی مناطق استوایی - International Day of the Tropics
روز جهانی مناطق استوایی - International Day of the Tropics

آسمونی : مناطق گرمسیری به مناطقی از زمین گفته می‌شود که در منطقه بین مدار رأس السرطان و مدار رأس الجدی قرار گرفته باشند.

اگرچه توپوگرافی و دیگر عوامل بر تفاوت‌های اقلیمی این نواحی تاثیرگذار است، اما مناطق گرمسیر به طور معمول گرم بود و تغییرات فصلی کمتری را در دمای روزانه تجربه می‌کنند.

مناطق گرمسیری 40 درصد از کل سطح زمین را تشکیل داده و تقریبا 80 درصد از کل تنوع زیستی و بیشتر زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف جهان را در بر گرفته است و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر مناطق گرمسیری با چالش‌هایی همچون تغییرات اقلیمی، جنگل زدایی، قطع بیرویه درختان، شهریسازی و تغییرات جمعیتی روبرو است.

این مناطق 95 درصد از جنگل‌های مانگرو (کرنا)ی جهان و 99 درصد از گونه‌های گیاهی مانگروی جهان را در بر گرفته‌اند.

مناطق جنگلی مانگرو از سال  1980 میلادی در تمامی مناطق گرمسیری جهان کاهش یافته است.

در حالی که مناطق گرمسیری بیش از نیمی از منابع آب تجدیدپذیر جهان را (54 درصد) در اختیار دارند، اما تقریبا نیمی از جمعیت آن به لحاظ تامین آب آسیبپذیر شناخته شده‌اند.

تنوع زیستی در مناطق گرمسیری بالا بوده و به همین نسبت نیز آمار گونه‌های در معرض تهدید در این اکوسیستم، زیاد است.

در میان گیاه و جانورانی که در مورد آنها اطلاعات کافی وجود دارد، از دست دادن تنوع زیستی در مناطق گرمسیری بیشتر از سایر نقاط جهان است.

همچنین مطابق با سطوح بالاتری از فقر، افراد بیشتری در این مناطق به نسبت دیگر مناطق جهان از سوء تغذیه رنج می‌برند و نسبت جمعیت شهری که در شرایط فقر و محلات پست زندگی می‌کنند، در مناطق گرمسیری بالاتر از دیگر مناطق جهان است.

برآوردها نشان می‌دهد تا سال 2050 میلادی این مناطق اکثر، جمعیت مردم جهان و دو سوم کودکان را در برخواهند گرفت.

به گزارش اردوپونیت، روز جهانی مناطق گرمسیری، تنوع زیست فوق العاده این مناطق را در کنار برجسته‌سازی چالش‌های منحصر به فرد و فرصت‌هایی که کشورهای مناطق گرمسیری با آن مواجه‌اند، تجلیل می‌کند. این روز هم چنین این فرصت را فرهم می‌کند تا کشورها پیشرفت، گزارش و خبرگی‌ها را در سراسر مناطق گرمسیری به اشتراک گذاشته و تنوع و قابلیت‌های منطقه را مشخص کنند.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره 29 ژوئن ، روز جهانی مناطق گرمسیری فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «29 ژوئن ، روز جهانی مناطق گرمسیری»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 6 = ?