کد مطلب: 52615 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
7 آوریل ، روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا)

7 آوریل ، روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا)

در سال 1994 تنها در صد روز ، حدود هشتصد هزار نفر در رواندا توسط تندروهای قوم هوتو قتل عام شدند. هوتوها جمیعت اقلیت توتسی را هدف گرفته بودند و همین طور مخالفان سیاسی خود را، فارغ از اینکه از چه قومی بو
زمان مطالعه: 1 دقیقه

7 آوریل ، روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا) است.

روز جهانی بازتاب نسل کشی - International Day of Reflection on the 1994 Genocide Against the Tutsi in Rwanda
روز جهانی بازتاب نسل کشی - International Day of Reflection on the 1994 Genocide Against the Tutsi in Rwanda

آسمونی : از نسل کشی در رواندا 27 سال می گذرد. امروز این کشور کوچک افریقای شرقی به عنوان الگو برای ثبات مورد تمجید قرار می گیرد: قبل از همه وضعیت اقتصادی این کشور در 25 سال اخیر بهبودی خوبی داشته است.

اما نسل کشی توسط اکثریت افراطی هوتو تبارها علیه توتسی ها و میانه رو های هوتوها در سال 1994، کشور را عمیقاً وحشتزده کرده است. جمعیت دوازه ملیونی مردم در صلح باهم زندگی می کنند، اما خاطره های کشتار ها در یاد ها باقی است: میان ماه اپریل و جولای 1994، حدود 800 هزار انسان جان باختند و زیرساخت ها به کلی ویران شدند.

این موفقیت ها و دستاوردهای کشور در قدم اول به رئیس جمهور پل کاگامه نسبت داده می شود. پاتریک هجایاندی کارمند انستیتوت افریقایی برای عدالت و آشتی (IJR) در باره کاگامه گفت: "او موفق به انجام کار های درخشانی شده است. او رشد و انکشاف کشورش را به پیش برده است و سرمایه گزاران بین المللی را به کشور راه داده است، کشوری که بعد از نسل کشی ویران شده بود، حالا به خوبی اداره می شود و سرمایه گزاران خارجی را جلب می کند."

"حامی توتسی ها"

رواندا نیز کشوری است که از نگاه سیاست داخلی و خارجی قویاً متاثراز تاریخ گذشته اخیرش می باشد. نسل کشی تاثیرات آشکاری به جا گذاشته است. فیل کلارک استاد دانشگاه مطالعات شرقی لندن در مصاحبه دویچه وله دراین باره توضیح داد:

"مبالغه نخواهد بود اگر ما ادعا کنیم که  نسل کشی 1994 در حق توتسی ها، در فکر رئیس جمهور کاگامه اهمیت زیادی دارد. رواندا نخستین حکومتی است که تلاش می کند نابرابری های اقتصادی و اجتماعی میان دو گروه قومی توتسی و هوتو ها را از میان بردارد."

از دید این استاد، شیوه رهبری رئیس جمهور قدرتمدار، براساس همین سیاست قرار دارد. از دید کاگامه مقاومت های سیاسی فقط باعث ایجاد ناآرامی ها می شود. به این دلیل مساله حقوق بشر برای رئیس جمهور رواندا در دستور سیاست روز قرار ندارد. هدف اساسی او این است تا از شعله ورشدن خشونت به هر قیمتی جلوگیری کند.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «7 آوریل ، روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?