کد مطلب: 52615 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
7 آوریل؛ روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا)

7 آوریل؛ روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا)

در سال 1994 تنها در صد روز ، حدود هشتصد هزار نفر در رواندا توسط تندروهای قوم هوتو قتل عام شدند. از این روز به عنوان روز جهانی بازتاب نسل کشی یاد می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

7 آوریل ، روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا) 

از نسل کشی در رواندا سال ها می گذرد. امروز این کشور کوچک افریقای شرقی به عنوان الگو برای ثبات مورد تمجید قرار می گیرد: قبل از همه وضعیت اقتصادی این کشور در 25 سال اخیر بهبودی خوبی داشته است.

اما نسل کشی توسط اکثریت افراطی هوتو تبارها علیه توتسی ها و میانه رو های هوتوها در سال 1994، کشور را عمیقاً وحشت زده کرده بود. جمعیت دوازه میلیونی مردم در صلح باهم زندگی می کنند، اما خاطره های کشتار های صورت گرفته در این سرزمین در یاد ها باقی خواهد ماند: از ماه آوریل تا جولای 1994، حدود 800 هزار انسان جان خود را از دست دادند و زیرساخت های این کشور آفریقایی به کلی نابود شدند.

اما در حال جاضر این کشور نسبت به قبل پیشرفت های زیادی کرده است و این موفقیت ها و دستاوردهای کشور در قدم اول به رئیس جمهور پل کاگامه نسبت داده می شود. پاتریک هجایاندی کارمند انستیتوی افریقایی برای عدالت و آشتی (IJR) در باره کاگامه گفت: "او موفق به انجام کار های درخشانی شده است. او رشد و انکشاف کشورش را به پیش برده است و سرمایه گزاران بین المللی را به کشور راه داده است، کشوری که بعد از نسل کشی ویران شده بود، حالا به خوبی اداره می شود و سرمایه گزاران خارجی را جلب می کند."

رواندا نیز کشوری است که از نگاه سیاست داخلی و خارجی قویاً متاثراز تاریخ گذشته اخیرش می باشد. نسل کشی تاثیرات آشکاری به جا گذاشته است. فیل کلارک استاد دانشگاه مطالعات شرقی لندن در مصاحبه دویچه وله دراین باره توضیح داد:

"مبالغه نخواهد بود اگر ما ادعا کنیم که  نسل کشی 1994 در حق توتسی ها، در فکر رئیس جمهور کاگامه اهمیت زیادی دارد. رواندا نخستین حکومتی است که تلاش می کند نابرابری های اقتصادی و اجتماعی میان دو گروه قومی توتسی و هوتو ها را از میان بردارد."

از دید این استاد، شیوه رهبری رئیس جمهور قدرتمدار، براساس همین سیاست قرار دارد. از دید کاگامه مقاومت های سیاسی فقط باعث ایجاد ناآرامی ها می شود. به این دلیل مساله حقوق بشر برای رئیس جمهور رواندا در دستور سیاست روز قرار ندارد. هدف اساسی او این است تا از شعله ورشدن خشونت به هر قیمتی جلوگیری کند.

: برای دریافت مشاوره درباره 7 آوریل؛ روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا) فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

نظر خود را درباره «7 آوریل؛ روز جهانی بازتاب نسل کشی (یادآوری نسل کشی توتسی در رواندا)» در کادر زیر بنویسید :

5 * 9 = ?