کد مطلب:  52518 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
4 آوریل؛ روز جهانی آگاهی از خطر مین

4 آوریل؛ روز جهانی آگاهی از خطر مین

سازمان ملل متحد، روز چهارم آوریل را "روز جهانی روشنگری درباره خطرات مین" نام گذاشته است. در این روز پیمانی یادآوری می‌شود که برای حفظ جان صدها هزار نفر در سراس
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز جهانی آگاهی از مخاطرات مین و اقدام علیه مین – International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action

 در این روز سازمان ملل متحد از همه کشورها می‌خواهد که از برنامه مبارزه با مین‌گذاری حمایت کنند. تا به حال 40 میلیون مین در جهان خنثی شده ‌است. شمار قربانیان مین از 26 هزار نفر در سال 1997 به 4 هزار نفر در سال گذشته رسیده است.

مین‌های بجا مانده و مین‌گذاری‌های جدید

بنا بر گزارش سازمان ملل مین‌های بسیاری باید در کشورهایی همچون سومالی، کنگو، لائوس، کامبوج ،عراق و افغانستان خنثی شوند.

سازمان ملل متحد و برخی نهادهای دیگر برای مبارزه با مین از سال 1994 تاکنون بیش از 600 میلیون دلار هزینه مین‌روبی کرده‌اند. با این حال تنها در افغانستان سالانه نزدیک به 3 هزار نفر زخمی می‌شوند.

در گزارشی که سازمان جهانی مبارزه علیه مین‌گذاری زمینی در نوامبر سال 2011 منتشر کرده، آمده است که پس از سال 2004 شمار مین‌های زمینی کار گذاشته شده در جهان افزایش یافته است. کشورهای اسرائیل، میانمار (برمه)، سوریه و لیبی در دوران معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی، بیشترین مین گذاری‌ها را در سراسر جهان انجام داده‌اند.

مین‌گذاری بلای جان مردم و مانع رشد اقتصادی

از سال 1991 تا 1995 در فاصله جنگ چهارساله در کرواسی بیش از 90 هزار مین در گوشه و کنار این سرزمین کار گذاشته شد. در کرواسی اکثریت مردم هنوز در مزارع کار می‌کنند و صنعت توریسم، مهم‌ترین منبع درآمد این کشور است.

مین‌هایی که از دوره جنگ چهار ساله باقی‌مانده‌اند، مانع رشد اقتصادی در نزدیک به 100 منطقه و شهر شده‌اند. در 15 سال اخیر در کرواسی بیش از 500 نفر کشته شده‌اند. در پایان جنگ بیش از 2500 کیلومتر مربع بر اثر مین‌گذاری آلوده شده بود. اکنون این مساحت به 680 کیلومتر مربع کاهش یافته است.

استفاده از انرژی باد برای خنثی کردن مین

مسعود حسنی، طراح افغانی ساکن هلند برای خنثی کردن مین‌های زمینی دستگاهی اختراع کرده و امیدوار است که بتواند به مردم کشورش کمک کند. این دستگاه با انرژی بادی حرکت می‌کند و شبیه به گل قاصدک غول‌پیکر است. این دستگاه 170 پایه از چوب بامبوس دارد که همگی در مرکز بهم متصل شده‌اند.

این دستگاه با باد حرکت می‌کند و وزنی دارد که می‌تواند مین را منفجر کند. این قاصدک مجهز به یک رادار برای هدایت است.

نظر خود را درباره «4 آوریل؛ روز جهانی آگاهی از خطر مین» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید