کد مطلب: 12068 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زندگی نامه سردار شهید، حسین همدانی

زندگی نامه سردار شهید، حسین همدانی

مشخصات حسین همدانی:نام اصلی: حسین همدانیزمینه فعالیت: بنیانگذاران سپاه همدان و کردستانمتولد: 1329محل تولد:...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

commander-brigadier-general-hossein-hamadani-was-killed-in-syria

مشخصات حسین همدانی:

نام اصلی: حسین همدانی

زمینه فعالیت: بنیانگذاران سپاه همدان و کردستان

متولد: 1329

محل تولد: آبادان

ملیت: ایرانی

بیوگرافی حسین همدانی:

حسین همدانی درسال 1339 از پدر و مادری همدانی‌الاصل در شهر آبادان متولد شد. پدر او از کارکنان شرکت نفت آبادان بود که در سال 1342 در بیمارستان شرکت نفت درگذشت. بدین‌ترتیب حسین در 3سالگی پدرش را از دست داد و به اتفاق خانواده به همدان مراجعت کرد و دوران کودکی و تحصیل را در این شهر با کار کردن در مغازه عطاری و کارگاه بخاری سپری کرد.

شرکت در هیئت‌های مذهبی او را با منش و خط فکر گروه‌های انقلابی آشنا کرد و مسیر زندگی‌اش را تغییر داد. بعد از ترک‌تحصیل راهی تهران و آنجا مشغول به‌کار شد و با اوج گرفتن انقلاب به صف انقلابیون پیوست. با آغاز جنگ ایران و عراق، وی راهی کردستان شد و فرماندهی عملیات‌های مطلع‌الفجر و جبهه میانی سرپل‌ذهاب را بر عهده گرفت.

وی از فرماندهان منطقه عملیاتی «بازی دراز» در جبهه غرب بود و خاطرات خود را از این نبرد در کتابی تحت عنوان «تکلیف است برادر» تدوین کرد. وی نخستین فرمانده «لشکر 32 انصارالحسین سپاه» و فرمانده «لشکر 16 قدس گیلان» در دوران جنگ بود. وی علاوه بر همدان در شهرهای پاوه و مریوان نیز خدمت کرده

است. وی همچنین به‌همراه احمد متوسلیان و محمدابراهیم همت و محمود شهبازی در تشکیل و سازماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله نقش بسزایی داشت لشگری که بعدها فرماندهی آنرا نیز در جریان فتنه سال 88 عهده دار شد. حسین همدانی هم‌چنین جانشین قرارگاه امام حسین و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران بوده است.

hossein-hamadani(5)

حسین همدانی، از امضا کنندگان نامه‌ای بود که تعدادی از فرماندهان سپاه در روزهای پس از وقایع 18 تیر 1378 خطاب به محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران نوشتند و گفتند که کاسه صبرشان به پایان رسیده است و تحمل بیش از آن را در صورت عدم رسیدگی(کنترل نا آرامی‌ها)، بر خود جایز نمی‌بینند و وارد عمل خواهند شد.

همدانی زمانی که جانشین فرماندهٔ نیروی مقاومت بسیج بود طی یکی سخنرانی در آبان ماه 1387 در شهر همدان اظهار داشت که جمهوری اسلامی تأمین کنندهٔ بخشی از تسلیحات ارتش‌های آزادی‌بخش منطقه است.این سخنان یک جنجال بین‌المللی را به وجود آورد.

وی هم‌چنین در مورد رهبران جنبش سبز معتقد بود که موسوی و کروبی متهمان اصلی این ماجرا هستند و حداقل مجازات برای اینها اعدام است. مردم ما و ما رزمنده‌ها به کمتر از این حکم راضی نیستیم ولی تابع حکم قضایی و ولی امر هستیم.

او هم‌چنین از مخالفان سیاست خارجی دولت حسن روحانی بود و پس از پیاده‌روی محمد جواد ظریف با جان کری در ژنو در حاشیه مذاکرات اتمی، ضمن اشتباه دانستن این اقدام، اعلام کرد که شهدا کسانی که چنین کاری کرده‌اند را محاکمه خواهند کرد.
همدانی با پروانه چراغ‌نوروزی ازدواج کرده بودو 4 فرزند به نام‌های وهب، مهدی، زهرا و سارا داشت.

شهادت:

سردار حسین همدانی در عصر 16 مهر 1394 در حین انجام ماموریت‌های مستشاری در حومهٔ شهر حلب در سوریه به دست تروریست‌های داعشی به شهادت رسید.
به گزارش برخی رسانه‌ها واژگونی خودروی او در جاده خناصر – إثریة در جنوب شرق حلب در مسیر استان حما اتفاق افتاد. وی در سوریه به نام ابو وهب مشهور بود. وی پیش‌تر دلیل حضور و حمایت نظامی ایران از دولت بشار اسد را جنگ برای منافع جمهوری اسلامی عنوان کرده و اهمیت آن را برابر دفاع مقدس خوانده بود.

hossein-hamadani(3)

hossein-hamadani

hossein-hamadani(8)

hossein-hamadani(6)

hossein-hamadani(7)

hossein-hamadani(2)

hossein-hamadani(4)

 

همچنین مطلب زیر را ببینید:

زندگینامه وحید دستجردی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «زندگی نامه سردار شهید، حسین همدانی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 3 = ?