کد مطلب:  23019 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مرقد حضرت زینب کجاست؟

مرقد حضرت زینب کجاست؟

یکى از موضوعات مورد پرسش تعیین محل دقیق قبر مطهر حضرت زینب کبرى علیها السلام است. این سؤال به خاطر انتساب...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

یکی از موضوعات مورد پرسش تعیین محل دقیق قبر مطهر حضرت زینب کبری علیها السلام است. این سؤال به خاطر انتساب مکان‏های مختلفی به آن بانوی بزرگوار در کشورهای مختلف است. آسمونی در این بخش اطلاعات کامل و جامعی در مورد مرقحضرت زینب (س) برای شما عزیزان گردآوری کرده است که از دعوت می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

از قدیم الایام سه مکان به عنوان قبر مطهر این بانوی بزرگوار مطرح است و هرکدام نیز طرفدارانی دارد.

مرقد حضرت زینب کجاست؟
مرقد حضرت زینب کجاست؟

  1. قبری که در شهرک زینبیه امروز در نزدیکی دمشق، پایتخت فعلی کشور سوریه وجود دارد. علمای قدیم از این مکان (شهرک زینبیه) به «غوطه‏» یا «راویه‏» تعبیر آورده‏اند. زائران ایرانی که جهت زیارت به سوریه می ‏روند، این مکان را زیارت می‏ کنند.
  2. محلی که در شهر قاهره پایتخت مصر به نام «زینبیه‏» مشهور است.
  3. شهر مدینه نیز به عنوان محل دفن حضرت زینب علیها السلام معرفی شده است، گرچه در مدینة النبی محلی به این نام مثل دمشق و قاهره وجود ندارد.

مرحوم حاج شیخ عباس قمی به نقل از استاد خودش مرحوم محدث نوری 1، و دیگران احتمال شام را تقویت کرده‏اند. محقق اخیر با روشی عالمانه احتمال مصر را رد کرده و با قرائن و شواهدی اثبات کرده است که حضرت زینب کبری علیها السلام در شام دفن شده است.

برای هر یک از این سه احتمال دلائلی ذکر شده است که به بیان هر یک و نقد آن‏ خواهیم پرداخت.

الف: احتمال مصر

برای این احتمال دلایلی بیان شده است که مهمترین آنها دلیل روایی است: نسابه عبیدلی در کتاب «اخبار الزینبات‏»  روایت نقل کرده است که بر اساس مضمون آن‏ها باید حضرت زینب (علیهاالسلام) درمصر دفن شده باشد.

نقد و بررسی:

اما این روایات از نظر سند و محتوا قابل اعتماد نیست. محمد حسنین سابقی نویسنده کتاب مرقد العقیله زینب علیها السلام اشکالاتی را براین احادیث وارد کرده و می‌گوید اکثر راویانی که عبیدلی این روایات را از آنان نقل کرده است، مجهول هستند و پس از بررسی و تتبع فراوان در کتب رجال وتراجم و نسب هیچ اثری از آنان به دست نیامد. مفاد این روایات نیز خالی از تناقض و اشکال تاریخی نیست.

زینب مدفون در مصر کیست؟

اکنون این پرسش پیش می ‏آید که اگر حضرت زینب علیها السلام دختر علی علیه السلام در مصر دفن نشده است پس قبری که در محله «قناطر السباع‏» قاهره است متعلق به کیست؟ در پاسخ به این پرسش باید یادآوری کنیم که از بررسی و تتبع در تاریخ روشن می ‏گردد که زینبی که در مصر (قاهره) دفن شده است، زینب بنت ‏یحیی المتوج بن الحسن الانور بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب است. ولی از آنجا که ذهن انسان با شنیدن نام مشترک بین چند نفر، متوجه مشهورترین آنها می‏ گردد، بسیاری از مردم تصور کرده‏ اند که این همان زینب مشهور یعنی زینب دختر علی بن ابی‏طالب علیهما السلام است، در حالی که این تصور کاملا بی‏ اساس است. البته نسبت دادن افراد به جد بزرگ آنان معمول است، چنانکه امامان ما را پسر پیغمبر می‏ خوانند. بنابراین اگر زینب بنت‏ یحیی را زینب بنت علی علیهما السلام بخوانند، هیچ اشکالی نخواهد داشت.

hazrat-zainab-shrine
hazrat-zainab-shrine
گرچه دفن حضرت زینب علیها السلام در مدینه (بقیع) یک امر ممکن و کاملا طبیعی است زیرا قبر برادرش امام حسن علیه السلام و بسیاری از بزرگان بنی هاشم در این قبرستان قراردارد که خصوصیات و تفصیل آن‏ها در کتب مربوط بیان شده است، اما باید توجه داشت که اگر او در این قبرستان دفن شده بود، طبعا قبرش با توجه به شخصیت و عظمت مقامش مشخص می‏ شد

ب: احتمال مدینه

علامه فقید سید محسن امین معتقد است که حضرت زینب علیها السلام در مدینه دفن شده است و برای این مطلب دلیل می‏ آورد که: بازگشت ‏حضرت زینب علیها السلام پس از فاجعه کربلا به مدینه، قطعی و مسلم است اما خروج مجدد او از این شهر ثابت نشده است، بنابراین باید گفت: در مدینه وفات یافته و در همانجا دفن شده است، گرچه تاریخ وفات و محل دفنش دقیقا روشن نباشد. این دلیل در واقع نوعی استصحاب است که مرحوم امین به آن استناد کرده است.

نقد و بررسی

ویژه نامه ولادت حضرت زینب علیها السلام

گرچه دفن حضرت زینب علیها السلام در مدینه (بقیع) یک امر ممکن و کاملا طبیعی است زیرا قبر برادرش امام حسن علیه السلام و بسیاری از بزرگان بنی هاشم در این قبرستان قراردارد که خصوصیات و تفصیل آن‏ها در کتب مربوط بیان شده است، اما باید توجه داشت که اگر او در این قبرستان دفن شده بود، طبعا قبرش با توجه به شخصیت و عظمت مقامش مشخص می‏ شد. در حالی که در هیچ یک از کتب مربوط به تاریخ مدینه و مزارات این شهر نامی از محل قبر او به میان نیامده است، با این که نام زنانی همچون «ام البنین‏» که در بقیع دفن شده‏ اند در کتاب‏هایی مانند وفاء الوفاء منعکس شده است.

مسعودی در شرح حال امام حسن مجتبی علیه السلام می ‏نویسد: «حسن بن علی در کنار قبر مادرش فاطمه علیها السلام به خاک سپرده شدو در این قبرستان تا این ‏زمان سنگی است که روی آن چنین نوشته شده است.

«الحمدلله مبید الامم ومحیی الرمم هذا فاطمة بنت رسول‏الله صلی الله علیه و آله سیدة نساء العالمین و الحسن بن علی بن ابی‏طالب و علی بن الحسین بن علی و محمد بن علی و جعفر بن محمد رضوان الله علیهم اجمعین.»

و این نشان می ‏دهد که قبر آن بزرگواران در قرن چهارم یعنی تا زمان مسعودی مشخص بوده است، و اگر قبر حضرت زینب علیها السلام در این قبرستان قرار داشت، نام او هم حداقل تا زمان مسعودی روی قبر نوشته می‏ شد. چنانکه قبر همسرش عبدالله بن جعفر در همان قبرستان مشخص است، بنابراین چگونه ممکن است قبر حضرت زینب در بقیع باشد، اما هیچ نشانی از آن نباشد، و در هیچ تاریخی یاد نشده باشد؟

از طرف دیگر موضوعات تاریخی جای اعمال استصحاب نیست که بگوییم: بازگشت‏حضرت زینب علیها السلام به مدینه قطعی است، اما خروج او از این شهر ثابت نشده است، پس در همان شهر و همانجا به خاک سپرده شده است.

ج: احتمال شام

طرفداران این نظریه می‏ گویند: در مدینه قحطی و دست تنگی شدیدی به وجود آمد. عبدالله جعفر تصمیم گرفت‏ با همسر خود ; حضرت زینب علیها السلام به شام که مقداری زمین زراعتی داشت ‏سفرکند. پس از مسافرت به شام حضرت زینب علیها السلام در همانجا درگذشت.

آری مزار زینب علیها السلام در واقع دل‏های مردم عارف است و در هر نقطه‏ ای که مدفون باشد تمام زیارتگاه‏ های منسوب به او مورد احترام است و محل استجابت دعا

نقد و بررسی

  1. اینکه گفته شده است که عبدالله بن جعفر در حومه دمشق مزرعه و قریه داشته و همراه همسرش جهت ‏سرکشی یا بهره برداری از آن‏ها رفته بوده و در این سفر حضرت زینب علیها السلام درگذشته است مطلب بی ‏اساسی است. در هیچ یک از کتب تاریخی از چنین مزرعه‏ ای اسمی به میان نیامده و اصولا چون عبدالله فرد بخشنده ‏ای بوده هرگز مال و ثروت در دست او دوام نمی‏ آورده است، بنابراین چگونه ممکن است دارای چنین مزرعه و قریه‏ ای بوده باشد؟

  2. اگر فرضا عبدالله بن جعفر چنین مزرعه ‏ای داشته، ممکن بود شخصا برای رسیدگی به وضع آن به شام برود و دیگر نیازی به بردن همسر و دیگر اعضای خانواده خود که مستلزم هزینه زیادی بود، نداشت.

  3. مدینه از شهرهای مهمی است که مثل بسیاری از شهرهای مهم دنیا برای آن تاریخ‏ های متعددی نوشته ‏اند. بعضی از این کتاب‏ها به حوادث مهمی که در مدینه اتفاق افتاده مثل زلزله، آتش گرفتن حرم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، وزیدن باد سرخ و… پرداخته ‏اند. اگر چنان قحطی و گرسنگی در آن سال در مدینه اتفاق افتاده بود، قطعا در این کتاب‏های تاریخی درباره آن بحث می ‏شد، در حالی که چنین چیزی مطرح نشده است.

مرقد حضرت زینب کجاست؟
مرقد حضرت زینب کجاست؟
نتیجه بحث

پس از بررسی سه احتمال در مورد محل دفن حضرت زینب کبری علیها السلام می‏ توان چنین نتیجه گرفت که:

احتمال مصر اشکالات فراوان دارد، احتمال مدینه بدون دلیل است، و احتمال شام به نظر استوارتر می‏ آید گرچه دو اشکال باقی می ‏ماند:

یکی اینکه به چه دلیل عبدالله جعفر حضرت زینب علیها السلام را به شام برده است ‏با اینکه حضرت زینب علیها السلام دل خوشی از شام نداشت، و اشکال دیگر اینکه بسیاری از مورخین نوشته‏ اند: آنکه در شام دفن است «ام‌کلثوم‏» فرزند علی علیه السلام است.

اشکال دوم را بدین صورت می ‏توان حل کرد که منظور از «ام کلثوم‏» همان زینب کبری علیها السلام است ولی مشکل اینجاست که کسانی مثل ابن جبیر از این ام کلثوم به «زینب صغری‏» و نه «زینب کبری‏» تعبیر آورده ‏اند و در سنگ نوشته‏ای که از خاک مقبره در شام استخراج شده است، چنین نگاشته شده است که: «هذا قبر زینب الصغری المکناة بام کلثوم ابنت علی بن ابوطالب امها فاطمة البتول سیدة نساء العالمین ابنت‏سید المرسلین محمد خاتم النبیین صلی الله علیه و سلم.»

گرچه نتوان به یقین مشخص کرد که قبر حضرت زینب علیها السلام در کجا واقع است ولی می‏ توان گفت: زیارتگاه‏ ها و اماکنی که به این دودمان منسوبند همه از مصادیق آیه شریفه «فِی بُیُوتٍ أَذنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ»8 می‏ باشند. این خانه ‏ها و زیارتگاه‏ ها ولو منسوب به آن‏ها باشد – جای ذکر و توجه به خدا و انسان‏سازی و پیوند با شهیدان و اهل بیت است. محل دفن اهل بیت هر کجا که باشد یاد و خاطره‏شان زنده است و در سینه‏ های مردم عاشق جای دارند. چه زیبا سروده‏ اند که:

بعد از وفات ، تـربـت مـا در زمیـن مجـوی در سینه‏ های مردم عارف مزار ماست

آری مزار زینب علیها السلام در واقع دل‏های مردم عارف است و در هر نقطه‏ ای که مدفون باشد تمام زیارتگاه‏ های منسوب به او مورد احترام است و محل استجابت دعا.

نظر خود را درباره «مرقد حضرت زینب کجاست؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید