مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  6630 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
1 رمضان؛ وفات حضرت نفیسه نواده امام علی (ع) 208 ق

1 رمضان؛ وفات حضرت نفیسه نواده امام علی (ع) 208 ق

اول رمضان مصادف است با وفات سیده نفیسه (س) دخترحسن انورفرزند زید یکی از نوادگان حضرت علی(ع) که در شهر قاره به خاک سپرده شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 سیده نفیسه (س) دخترحسن انورفرزند زید بن حسن بن علی (ع) یکی از زنان عارف و صاحب کمال و حافظ قران بود که در عبادت بسیار می کوشید . روزها روزه می گرفت و شب ها به عبادت و راز و نیاز می پرداخت. از آنجا که ثروت فراوانی داشت به بیماران و نیازمندان کمک می کرد تا به آن حد که برای خود هیچ باقی نماند. وی سی بار به حج و زیارت خانه خدا مشرف شد که بیشتر این سفرها با پای پیاده بود.

سیده نفیسه (س) سالی با همسرش اسحاق مؤتمن (پسرامام صادق علیه السلام) از مدینه منوره به زیارت حضرت ابراهیم خلیل (ع) در بیت المقدس مشرف شد و در برگشت از مدینه به مصر آمد ودر منزلی سکنی گزید . در همسایگی آنها دختری نابینا و یهودی زندگی می کرد.

روزی به آب وضوی سیده نفیسه (س) تبرک جست و بینایی چشم هایش را باز یافت. از این رو بسیاری از یهودیان اسلام آوردند واهل مصر به او اعتقاد عجیبی پیدا کردند و از او خواستند که در مصر بماند. وی تقاضای مردم را پذیرفت و مردم نیزاز محضرش برکات فراوانی را مشاهده نموده و استفاده های بسیاری از آن بردند .

بعد از رحلتش ، همسرش بر آن شد تا جنازه او را از مصر به مدینه منتقل کند اما مردم مصر تقاضا کردند تا او را در سرزمین آنان دفن کند تا از قبرش برکت جویند. اسحاق امتناع ورزید ولی شب هنگام رسول اکرم(ص) را در خواب دید که به او فرمودند: ای اسحاق ! نفیسه را نزد مردم مصر بگذارتا برکت بر آنان نازل شود.

از این رو جنازه آن بانوی متقی درمصر در همان قبری که خود تدارک دیده بود و بسیار در آن ختم قران کرده بود وبسیار نماز به پا داشته بود به خاک سپرده شد .(به برخی نقل‏ها هزار و نهصد بار قرآن را ختم کرد)

به بانو نفیسه تعدادی از کرامات و برکات نسبت داده می شود . او بانوی پاک و پاکیزه ای بود که به بیماران شفا می داد. او دارای مقام و مزاری است که هم اکنون در بخش دارالسباع بین قاهره و فسطاط مورد زیارت مردم قرار دارد.

او در سال 145 ه.ق در مکه مکرمه متولد گردیده و در مدینه منوره پرورش یافت، با زهد ، تقوی، ورع و پارسائی موصوف گردیده و همراه والد خویش به حجره نبوی وارد می گشت . سیده نفیسه بانویی بود که حافظ قرآن ، قاری قرآن و مفسر قرآن بود . در طول عمر همیشه روزه دار بود و فقط در ایام دو عید افطار می نمود. به علت کراماتی که داشت فشار و اصرار مردم برای زیارت او بسیار گشت به طوری که عرصه به او تنگ شد واز پی گیری عبادات و رسیدگی به نیازهای شخصی متعذر گردید.

بنابراین تصمیم گرفت به مدینه بازگردد. مردم مصر به او توسل جستند و التماس نمودند تا در آنجا بماند و حاکم مصر در این مورد مداخله نمود و مقرر شد که خانه ای در خارج از شهر در محل دارالسباع به بانو نفیسه اختصاص دهند و زیارت و دیدار مردم فقط در دو روز شنبه و چهار شنبه صورت پذیرد تا او بتواند به عبادات و راز و نیازهای خود برسد .آن بانوی مکرمه قبری را با دست خویش ساخته و پیوسته به داخل آن می رفت .

نماز می خواند و قرآن تلاوت می کرد تا اینکه در ماه مبارک رمضان سال 208 ه.ق به دیدار دوست شتافت.وی هنگام احتضار روزه بود . از او خواستند که روزه اش را افطار کند. فرمود:

«عجبا ! سی سال تمام از خدا خواسته ام که در حال روزه از دنیا بروم حال که نزدیک است از دنیا بروم و به آرزوی خود برسم افطار کنم؟ » آن گاه شروع به تلاوت سوره انعام نمود و همین که به آیه شریفه « لهم دارالسلام عند ربهم» رسید از دنیا رفت .

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 1 رمضان؛ وفات حضرت نفیسه نواده امام علی (ع) 208 ق فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «1 رمضان؛ وفات حضرت نفیسه نواده امام علی (ع) 208 ق» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید