کد مطلب:  4586 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نگاهی بر تاریخچه گوگل

نگاهی بر تاریخچه گوگل

گوگل به عنوان یک موتور جستجوی غول پیکر در سراسر جهان شناخته شده است و یکی از مشخصه های بارز این شرکت است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

تاریخچه گوگل

گوگل کار خود را به عنوان یک پروژه تحقیقات در اوایل سال 1996 به وسیله "لاری پیج" و "سرجی برین" که دو دانشجو PHD از دانشگاه "استنفورد" بودند شروع کرد. آنها می خواستند فرضیه خود را در مورد اینکه "اگر موتورهای جستجو پایه و اساسشان بر روی تحلیل رابطه بین وب سایت ها باشد نتیجه بهتری نسبت به روش های رایج و کلی آن زمان داشت" را گسترش دهند. این روش را در اول نامیدند "BackRub " به خاطر اینکه سیستم لینک های قبلی و داد شده را چک می کرد و اهمیت یک سایت را تخمین می زد. (در آن زمان یک موتور جستجو کوچکی به نام "RankDex"ُ با همین استراتژی کار می کرد. آنان متقاعد شدند که صفحاتی که لینکهای بیشتری به آنها از طرف صفحات معتبر دیگر داده شده دارای اهمیت و ارتباط بیشتری میباشند."پیچ" و "برین" تصمیم گرفتند ایده و فرضیه و یافته خود را بعنوان قسمتی از تحصیلات دانشگاهی برای موتور جستجوی خودشان انجام دهند.

دامین" www.google.com "را در پانزدهم سبتامبر سال 1997 ثبت شد.

سپس رسما کمپانی گوگل را در هفتم سال 1998 در گاراژ یکی از دوستانشان در "Melno Park " در کالیفرنیا ایجاد کردند. سپس در فبریه سال 1999 کمپانی منتقل شد به دفتری در "165 University Avenue" در "پالوآلتو" به خانه شماری از "Silicon Valley Technology" و ادامه کار داد.گوگل در سال 1999 شکست بسیار بزرگی خورد، زمانی "altavista" مشهورترین موتور جستجو نزد کاربران مطلع بود.پس از این شکست گوگل دوباره به صورت دریچه ای جدید بازگشت و آن کاربران را منحرف کرد.سپس مکان گوگل به سرعت هر چه تمام تر در "University Avenue"گسترش یافت.

در 15 سپتامبر 1997، سایت Google.com روی کار آمد. گوگل از کلمه “googol” گرفته شده است که در ریاضی برای توصیف اعداد 1 و 100 استفاده می شود.

خدمات شرکت گوگل


خدمات گوگل
خدمات گوگل

1- تبلیغات
موتور جستجو گوگل به خاطر سادگی و تمیزی طراحی(تقلید شده از "altavista" اولیه) و نتایج جستجو مرتبط آن در میان کاربران اینترنت جای بخصوصی برای خود باز کرد.در سال 2000 گوگل شروع کرده بود به فروش تبلیغات به وسیله فروش کلمات کلیدی که مرتبط و آشنا تر برای کاربران بود.تبلیغات بر اساس متون بودند تا صفحات دارای طراحی ساده و سبک و به اصطلاح "Fastloading" باشند. مفهوم و ایده فروش کلمات کلیدی (Keywords) برای تبلیغات به وسیله "Overtrue" برای اولین بار بنیان گذاشته شده بود. در فبریه سال 2003 ، "پیرا لبز" را که الان صاحب "Blogger" و مبتکر و هدایت کننده وب سایت فضا دهنده گوگل برای وبلاگ می باشد را بدست آورد . این دستاورد به نظر می آمد که هم طراز با ماموریت ها و موقعیت های کلی گوگل نباشد. هرچند که این حرکت توانایی کمپانی را برای بدست آوردن اطلاعات از این سو و آنسو از پستهای بلاگ ها تامین می کرد تاسرعت و روابط بین موضوعهایی که شامل "اخبار گوگل" می شود را بهتر کند.

در اوج موفقیت گوگل در اوایل سال 2004 ، او دارای بیشترین درخواست جستجو نسبت به "Yahoo! " و "AOL" و "CNN " که حدود 80 درصد می باشد را داشت. بخشی از مردم گوگل را در فبریه سال 2004 زمانی یاهو! تکنولوژی جستجو گوگل را به کنار گذاشت کنار گذاشتند تا نتایج مستلی بدست آورند. به خاطر افزایش جمعیت مدارک و استفاده کنندگان گوگل واژه "Google " در آمریکای شمالی به عنوان فعل و اسم دخیل به معنی "انجام دادن جستجو (مخصوصا در موتور گوگل)" وارد زبان آنان (فکر کنم انگلیسی) شد. حدس زده می شود که واکنش و پاسخ گوگل به جستجوها یاهو! شخصی می شود. از اطلاعات شخصی مانند "Orkut , Gmail , Froogle " برای دادن نتایج بر اساس چیزهای شخصی استفاده می شود. در حقیقت، یک قسمت برای جستجوهای شخصی گوگل "beta" و "Google Labs" قرار دادند که به صورت آزمایشی در حال فعالیت می باشند.

2- موتور جستجو
در سال 2002 گوگل به عنوان مفیدترین کلمه سال انتخاب شد. دو سال بعد گوگل توانست 8 میلیارد سایت اینترنتی را تحت کنترل درآورد و به بازار بورس راه پیدا کند و به یک‌ باره شرکت و کارمندان آن همگی ثروتمند شدند. به‌علاوه شرکت از همان سال همکاری خود در فعالیت‌های انسان ‌دوستانه بسیاری را آغاز کرد. در سال 2006 ساختمان اصلی گوگل معروف به GooglePlex به محیطی بالغ بر 47 هزار مترمربع و با امکاناتی فوق‌العاده برای کارکنان که آرزوی هر کسی برای کار کردن در آن است، با بیش از 12000 کارمند منتقل شد. در همان زمان گوگل آنقدر مورد توجه قرار گرفته بود که به فرهنگ لغات آکسفورد افزوده شد.  موتور جستجو گوگل، محبوب ترین سرویس این شرکت است که در سال 2009 ، 65 درصد از سهم بازار موتور جستجوی برتر آمریکا را در اختیار داشت. گوگل از این طریق روزانه صدها میلیون دلار درآمدزایی دارد.

3- ابزار جیمیل
یکی از ابزار تولیداتی گوگل، سرویس جیمیل در سال 2004 بود. در ابتدا هر کاربر می توانست با دریافت دعوت نامه از کاربری دیگر که حساب جی میل داشت صاحب جی میل شود و از خدمات آن استفاده کند. در سال 2007 استفاده از این سرویس برای عموم آزاد اعلام شد.

4- گوگل کروم
در سال 2008 گوگل مرورگر اختصاصیش به نام گوگل کروم را به بازار عرضه کرد. مجموعه‌ی عظیم گوگل تاکنون سرویس‌های بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار داده است که در حال حاضر تعداد سرویس‌های ارایه شده به بیش از 150 هزار مورد رسیده است.یکی از افتخارات گوگل الگوریتم‌های محاسباتی بسیار قوی برای جست‌وجو است که بیشترین نتایج موجود را در کمترین زمان ممکن در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

5- کارمندان شرکت گوگل
شرکت بر این باور است که باید تمام توجه خود را روی کاربران خود معطوف کرده‌ و هر روز سعی کند تا آن‌ها را برای رسیدن به خواسته‌ها و پاسخ‌هایشان در کمترین زمان در دنیای وب نزدیک و نزدیکتر کنند. از سال 2001 تاکنون اریک اشمیت نقش مدیرعامل گوگل را به عهده داشته و قرار است این مسئولیت به عهده یکی از بنیانگذاران گوگل، لری پیج گذاشته شود. البته اشمیت همچنان در راس هیات مدیره قرار خواهد داشت و مشاور لری پیج خواهد بود. آن‌ها بر این باورند که این تغییر به رشد بیشتر شرکت کمک خواهد کرد. موسسین این شرکت با سرمایه‌ای بالای 9 میلیارد دلار و بیش از 24000 کارمند، همواره هدف اصلی خود را از راه‌اندازی گوگل «ساماندهی تمامی اطلاعات دنیا» اعلام کرده‌اند.

 شعار رسمی و همیشگی گوگل «شرارت ممنوع» بوده است.

البته گوگل تحریم‌هایی را بر اساس مسایل سیاسی بین کشورها اعمال می‌کند که این موضوع می‌تواند از محبوبیت این موتور جست‌وجوی دوست داشتنی بکاهد و موجب نارضایتی کاربران گردد. گوگل شرکتی است که توقف برای آن معنایی ندارد و هر روز خلاقیت‌های منحصربه‌فردی را ارایه می‌کند.

: برای دریافت مشاوره درباره نگاهی بر تاریخچه گوگل فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نگاهی بر تاریخچه گوگل» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید