کد مطلب:  4045 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زندگینامه غلامعلی حدادعادل

زندگینامه غلامعلی حدادعادل

  نام : غلامعلی نام خانوادگی : حدادعادل تولد : 1324/2/19 تحصیلات : فوق‌لیسانس فیزیک – دکترای فلسفه محل تولد :...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

نام : غلامعلی

نام خانوادگی : حدادعادل

تولد : 1324/2/19

تحصیلات : فوق‌لیسانس فیزیک – دکترای فلسفه

محل تولد : تهران

 

غلامعلی حدادعادل از رجال سیاسی ایران در 19 اردیبهشت 1324 در تهران متولد شد.او در سال 1342 از دبیرستان علوی فارغ التحصیل شد. در سالهای 1345و 1347 لیسانس و فوق لیسانس خود را در فیزیک از دانشگاههای تهران و پهلوی دریافت کرد. بین سالهای 1345 تا 1347 او در دانشگاه پهلوی و از 1347 تا 1350 در دانشگاه ملی ایران فیزیک درس می‌داد. در سال 1351، کارشناسی ارشد فلسفه را از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دریافت کرد. دروس دوره دکتری فلسفه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران را در سال 1353 به پایان برد. بین 1351 تا 1357 در دانشگاه صنعتی آریامهر به تدریس فلسفه، تاریخ علم و تاریخ فلسفه غرب و تاریخ فلسفه اسلامی پرداخت. در سال 1364 از پایان نامه دکتری فلسفه تحت عنوان «نظر کانت درباره مابعدالطبیعه» دفاع کرد. او از 1364 تاکنون به تدریس فلسفه غرب در دانشگاه تهران اشتغال دارد.

 

همسر او طیبه ماهروزاده دارای دکترای فلسفه تعلیم و تربیت، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دانشیار دانشگاه الزهرا است. او دبیرستان دخترانه فرهنگ مخصوص علوم انسانی را تاسیس کرد و تا چند سال این موسسات با نظر او اداره می‌شد. دبیرستان دخترانه فرهنگ در سال (1382) از طرف وزارت آموزش و پرورش به عنوان 4 مدرسه عالی ایران معرفی شد. وی در کنار سایر فعالیتهای علمی واجرائی خود از آغاز تأسیس، مدیریت این دبیرستان را خود بر عهده داشته‌است. او عضو شورای عالی آموزش و پرورش است.

 

این دو چهار فرزند دارند، فریدالدین، متولد 1352، دانشجوی دکترای علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق، آزاده، متولد 1354، دکترای فناوری نانو از دانشگاه کانازاوای ژاپن، زهرا، متولد 1358، کارشناسی ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناسی ارشد مدیریت خبر از دانشکده صدا و سیما، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی و بنت الهدی، متولد 1364، کارشناسی فلسفه از دانشگاه تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دین هستند. ژاپن به شوهر آزاده حداد عادل بورس تحصیلی در رشته ژنتیک مولکولی داد و او که از جایی بورسیه نبود بخاطر همسرش راهی آنجا شد. آزاده هم در ژاپن دکترا گرفت و هرازگاهی نیز برای گذراندن دوره‌های تخصصی به ایالات متحده آمریکا می‌رفت. بعدها به سبب تحقیقاتی که همسر او در یک دانشگاه امریکایی انجام داد، به همراه دو فرزندشان راهی آمریکا شدند ولی او پس از دو سال زندگی در آن کشور موفق به اخذ پذیرش برای دوره پسادکتری نشد. وی دلیل عدم پذیرش خود را اعلام آزمایشگاه‌های ایالات متحده مبنی بر کاربرد نظامی گرایش او (الکترونیک) می‌داند. غلامعلی می‌گوید، در امریکا نوه‌هایش در مدرسه اسلامی درس می‌خواندند اما شرایط زندگی برای ان‌ها راحت نبود و در نهایت دخترش و خانواده او به ایران برگشتند. دخترش در ایران کار نانوتکنولوژی را دنبال نکرد و با مادرش همراه شد و شبکه زنان دانشمند جهان اسلام را راه اندازی کردند تا زنان دانشمند را به زنان جهان اسلام و خارج از جهان اسلام معرفی کنند.

 

 

او در اول شهریور 1350 زمانی که مدرس فیزیک دانشگاه ملی بود جزو 44 نفر وابسته به نهضت آزادی بود که به همراه برادر اش مجید حداد عادل به جرم تلاش برای خرابکاری در جشنهای دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی دستگیر شد و 66 روز زندانی بود. این گروه اولین بیانیه خود را در زندان به عنوان بیانیه نهضت مجاهدین خلق ایران منتشر می‌کنند و پس از خروج از زندان، در آذر ماه همان ماه، بنای اولیه تشکیل سازمان مجاهدین خلق ایران را می‌گذارند.

مجتبی خامنه‌ای (پسر آیت ا.. سیدعلی خامنه‌ای) داماد وی می‌باشد.

حداد عادل به زبان‌های انگلیسی و عربی تسلط کامل دارد و از وی 17 کتاب درسی و 5 کتاب علمی و تحلیلی در موضوعات دین، فلسفه و علوم اجتماعی و بیش از 190 مقاله به چاپ رسیده است.
وی همچنین نظارت علمی بر شش جلد از دانشنامه جهان اسلام را عهده‌دار بوده است و در سال 1368 جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، در سال 1374 نشان درجه دوم تعلیم و تربیت و در سال 1376 جایزه بهترین مقاله سال را در زمینه علوم انسانی دریافت کرد.
حداد عادل عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده مردم تهران در دوره ششم مجلس شورای اسلامی، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست و عضویت در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضویت در شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین ده سال معاونت وزارت آموزش و پرورش را در سابقه خود دارد.
حداد عادل در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان منتخب نخست مردم تهران برگزیده شد و از سوی نمایندگان نیز به عنوان ریاست مجلس انتخاب شد.

 

سمتها :

عضو هیات‌امنای بنیاد دایرةالمعارف اسلامی و مدیرعامل بنیاد دانشنامه جهان اسلام از 74 تاکنون
معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش
عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما
نمایندهٔ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دورهٔ ششم، هفتم و هشتم و نهم
عضو هیئت‌علمی گروه فلسفهٔ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران،
دریافت‌کنندهٔ نشان درجه دو تعلیم و تربیت 2/4/1374.
دانشیار فلسفهٔ دانشگاه تهران
ریاست مجلس شورای اسلامی در دورهٔ هفتم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دورهٔ هشتم.
مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای(مقام معظم رهبری)

 

 

آثار :

تمهیدات: مقدمه‌ای برای هر مابعدالطبیعه آینده که به عنوان یک علم عرضه شود، ایمانوئل کانت، غلامعلی حدادعادل (مترجم)، تهران: مرکز نشر دانشگاهی
فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی، غلامعلی حدادعادل، ناشر: سروش
تاریخ و تاریخ نگاری، غلامعلی حدادعادل، ستار عودی، محمدرضا ناجی، فرهاد دفتری، مهین فهیمی، میثم ربیعی، شهناز رازپوش، اطهر علی، ناشر: کتاب مرجع
خدامحوری، اکازیونالیزم، در تفکر اسلامی و فلسفه مالبرانش، پایان نامه برگزیده سال در علوم انسانی، غلامعلی حدادعادل، قاسم کاکایی (مترجم)، ناشر: حکمت، 1383
حزب در ایران، پدیدآورنده: مسعود عرفانیان، جمال خسروی، عبدالحسین آذرنگ، غلامعلی حدادعادل، بهروز طیرانی، پروین قدسی زاد، محمدحسین خسروپناه، محمدابراهیم بلوکی، محمد چگینی، مریم جواهری، ناشر: کتاب مرجع
آنچه درباره کودکان و نوجوانان باید بدانیم، رضا فرهادیان، غلامعلی حدادعادل، فرخنده مفیدی، ناشر: بوستان کتاب قم
استاد سخن، غلامعلی حدادعادل، ناشر: همشهری
با احترام: مجموعه مقالات اهدا شده به استادان، غلامعلی حدادعادل، سیدمصطفی شهرآیینی (ویراستار)، ناشر: هرمس
دانشنامه جهان اسلام، غلامعلی حدادعادل (زیرنظر)، ناشر: بنیاد دائره المعارف اسلامی
آسیب شناسی تربیت دینی، گفت وگو با دکتر حداد عادل، تهران: مدرسه، 1383
آخرین منبر: آخرین سخنرانی حجت الاسلام فلسفی با یادداشتی از غلامعلی حداد عادل، غلامعلی حدادعادل (گردآورنده)، ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
پروین اعتصامی، حداد عادل (به اهتمام)، ناشر: خانه کتاب
درسهایی از قرآن، غلامعلی حدادعادل، ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی 24.
حج نماز بزرگ، غلامعلی حدادعادل، ناشر: مشعر
ترجمه قرآن، 1388
آشنایی با جامعه‌شناسی آموزش و پرورش، 1360ـ1370
دانش اجتماعی (سال اول و دوم دبیرستان)، 1360ـ1371
تعلیمات مدنی در تعلیمات اجتماعی سال سوم تا پنجم دبستان، 1361
دین و سیاست در دانش اجتماعی (سال اول دبیرستان)، 1362ـ1369
نگاهی به بینش اجتماعی اسلام، در دانش اجتماعی، 1362ـ1364
تعلیمات اجتماعی (سال سوم دورهٔ راهنمایی)، 1363؛
درس‌هایی از قرآن (سال اول تا چهارم دبیرستان)، 1372
صلاحیت غلامعلی حدادعادل از سوی شورای نگهبان برای نامزدی یازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری تایید شد.

نظر خود را درباره «زندگینامه غلامعلی حدادعادل» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید