کد مطلب:  16491 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
"بنزین" چقدر گران می شود؟

"بنزین" چقدر گران می شود؟

1395/04/29هنوز تکلیف قیمت بنزین در بودجه 95 مشخص نیست و احتمال زیادی دارد که دولت در اصلاحیه بودجه 95، درخواست...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

1395/04/29

هنوز تکلیف قیمت بنزین در بودجه 95 مشخص نیست و احتمال زیادی دارد که دولت در اصلاحیه بودجه 95، درخواست افزایش قیمت بنزین را ارایه دهد.

Gasoline is how expensive
Gasoline is how expensive


  به گزارش آسمونی به نقل از شهرخبر، قیمت بنزین سرانجام گران می شود؟ این سوالی است که بسیاری از کارشناسان مطرح می کنند و هنوز پاسخ قطعی به آن داده نشده است اما بر اساس شواهد، دولت یازدهم سناریوی افزایش قیمت بنزین در اصلاحیه بودجه 95 را دنبال می کند.

 بودجه 95 در روزهای پایانی مجلس نهم با تغییراتی در موصبه بنزینی مواجه شد و قرار است تا دولت اصلاحیه مربوطه را به مجلس ارایه دهد.

 بسیاری از گمانه زنی ها از احتمال افزایش قیمت بنزین در این اصلاحیه حکایت دارد و کارشناسان معتقدند سناریوی افزایش قیمت بنزین به طور جدی از سوی دولت یازدهم دنبال می شود.

 در پاسخ به این احتمال، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، پاسخ دقیق و روشنی به خبرنگاران نمی دهد و تصمیم برای افزایش قیمت بنزین را بر عهده دولت می داند.

 با این پاسخ زنگنه می توان دریافت که سناریوی افزایش قیمت بنزین به طور جدی از سوی دولت دنبال می شود و فقط بحث بر سر چند و چون و سنجش شرایط دارد.

 افزایش قیمت بنزین به دلیل ارتباط مستقیم با زندگی روزمره مردم و مصرف فراوان این محصول، تاثیر بسیاری در اقتصادی کشور می گذارد و در کنار تاثیرات اقتصادی، بار روانی سنگینی به اقتصاد وارد می کند.

 حال دولت در پی سنجش شرایط است که آیا در شرایط فعلی نسبت که افزایش قیمت بنزین اقدام کند؟ و اگر قرار است چنین اقدامی صورت بگیرد چطور و چگونه انجام شود تا کمترین هزینه به دولت وارد شود.

 از سوی دیگر هزینه ها دولت افزایش یافته و با توجه به نوسانات قیمت نفت خام و کاهش آن به کمتر از 50 دلار، قیمت تمام شده هر لیتر بنزین را برای دولت افزایش داده است و به طور میانگین در حال حاضر هر لیتر بنزین برای دولت با احتساب هزینه های جانبی، نزدیک هر لیتری 1500 تومان آب می خورد.

 در صورتی که دولت قیمت بنزین را افزایش ندهد باید مابه تفاوت قیمت تمام شده و قیمت فروش در بازار را از جیب خودش پرداخت کند و بعید به نظر می رسد که توان و اراده چنین کاری وجود داشته باشد بنابراین یکی از سناریوهای قیمت جدید، افزایش تا سقف هر لیتر 1500 تومان است.

 به نطر می رسد که با این تفاسیر باید منتظر افزایش قیمت بنزین در اصلاحیه بودجه 95 باشیم، افزایشی که ممکن است تا سقف 50 درصد باشد و هر لیتر به 1500 تومان برسد و شاید هم دولت قیمتی کمتر از 500 تومان را برای افزایش هر لیتر در نظر بگیرد و باید منتظر ماند و دید که دولت یازدهم در سال پایانی خود با مهمترین و استراتژیک ترین کالای مصرفی در کشور چه خواهد کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره "بنزین" چقدر گران می شود؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «"بنزین" چقدر گران می شود؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید