مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  43692 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 3 خرداد 98

خطبه های نماز جمعه تهران 3 خرداد 98

به گزارش آسمونی:خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه آمریکا پس از پنج روز سکوت بعد از فتح...
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 3 خرداد 98
خطبه های نماز جمعه تهران 3 خرداد 98


به گزارش آسمونی:خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه آمریکا پس از پنج روز سکوت بعد از فتح خرمشهر اذعان داشت که ماشین نظامی ایران اعجاب آور است، گفت: حماسه فتح خرمشهر این پیام را در دل خود جای داده که وقتی ملتی بر داشته‌ها ی خود تکیه زند و ایمان را با عمل صالح در پیش گیرد در همه عرصه‌ها پیروز خواهد شد.

آیت‌الله محمد علی موحدی کرمانی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: هدف از روزه پیدایش تقوا است. اگر این سرمایه تقوا را در ماه رمضان به برکت روزه این ماه بدست آوردیم سعادتمند می شویم و اگر خدایی نکرده ماه رمضان بگذرد و ما به تقوای الهی نرسیم وای بر ما. خداوند می‌گوید گاهی انسان و جامعه خود را در بن بست می بیند اما قرآن می گوید اگر کسی تقوا داشته باشد برای آن بن بست معنا ندارد.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر کسی تقوا داشته باشد از جایی که انتظار ندارد به او کمک می شود. اگر جامعه با تقوا باشد از جایی که انتطار ندارد برایش رحمت و پیروزی و گشایش می آید.

موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن شهادت امام علی (ع) تصریح کرد: امام علی کسی بود که دشمنانش تا توانستند به او تهمت زدند و فضایل او را پنهان کردند و دوستان او نیز از ترس لب فرو بستند و چیزی از فضائل او نگفتند در حالی که عرش و زمین از فضائل او پر است. امام علی کسی است که نه تنها شیعیان بلکه اهل سنت و نصرانی ها نیز در برابر حضرت علی (ع) خضوع دارند.

موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به عهدنامه مالک اشتر و با اشاره به صفات امام علی بیان کرد: امام علی (ع) به مالک اشتر فرموده است که به خودت بفهمان که باید مردم را دوست بداری. امام علی تاکید دارد که به مردم احسان و نیکوکاری داشته باش. یتیم‌ها مادامی که امام علی (ع) زنده بود احساس نمی کردند که بی پدر هستند چرا که امام علی (ع) را داشتند.

وی افزود: امام علی به سراغ خرابه نشین می رفت و خرابه نشین نمی فهمید که او کیست که هر شب برای او غذا می برد. مسئولان باید به این دستورات توجه کنند. آقایان مسئول نسبت به مردم مهربان باشید و بار سنگین بر دوش آن‌ها نگذارید. مشکل گرانی را حل کنید. به داد مردم برسید.

وی در ادامه تاکید کرد: امام علی ع به انسان‌های فقیر و نیازمند که ما بی تفاوت از کنار آن‌ها می گذریم توجه ویژه داشت. تا کی باید بر سر بعضی از سفره‌ها فقط اعیان و اشراف باشند. مسئولان والامقام باید در کنار فقیران بنشینند و درد آن‌ها را بشنوند. به امام علی گزارش دادند که استاندارش در یک جلسه و ضیافت اشرافی حضور یافته است. حضرت به محض اینکه فهمید نامه نوشت و اعتراض کرد من فکر نمی کردم که تو بر سر سفره ای بروی که پولدار ها هستند و فقرا نیستند. موحدی کرمانی افزود: مسئولان توجه داشته باشند که مبادا از یک عنصر خدومی که در جبهه بوده و زحمت کشیده غافل شوند. این هاست که حکومت ما را می‌لرزاند. این‌ها نقطه‌های ضعفی است که باید به آن توجه کنیم. امام علی با زیاده خواهان از بیت المال برخورد می کرد. مگر عقیل چه می خواست فقط یک من گندم بیشتر می‌خواست اما حضرت توجه نکردند. حضرت دین و عدالت را از برادر بیشتر دوست می داشت.

وی در ادامه با اشاره به عدالت طلبی حضرت علی ع خاطر نشان کرد: امام علی به مالک حکم حکومت مصر را داده بود و به او گفت مالیات ها را جمع کن اما می فرماید بیش از انکه به گرفتن مالیات توجه کنی به اباد سازی و افزایش در آمد مردم توجه کن و بعد که مردم توانمند شدند مالیات بگیر. نگویید که از همه باید مالیات بگیریم. مالیات حق است اما گرفتن آن هم حساب دارد. از فردی که یک مغازه دارد و چند بچه یتیم و یک مغازه دارد نباید مالیات گرفت. باید از پولدار ها مالیات گرفت. اگر می خواهید مالیات حلال بدست بیاید اول باید به افراد امکانات داد و آن ها را توانمند ساخت.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حضرت علی (ع )به بحث اقتصاد و تولید بیان کرد: امام علی (ع) کلنگ می زدند و عرق می ریختند تا بالاخره به آب می رسیدند و آب که از زمین بیرون می آمد آن چاه را در اختیار نیازمندان قرار می داد. اینقدر باید به تولید توجه داشت. مسئله اسراف نیز حائز اهمیت است. غذاهایی که در عروسی‌ها و مجالس اضافه می آید چه می شود؟ خدا کند به فقرا دهند اما اگر به زباله ریخته شود بترسید که بر ما بلا نازل شود. حصرت می فرماید مالک تو با دشمنان مردم مسلمان باید بجنگی. چقدر نظام ما جهاد فرهنگی دارد؟ چقدر ما با آن‌ها که دشمن فرهنگ و دین ما هستند می جنگیم؟ نه تنها نمی جنگیم بلکه برای آن ها فرش قرمز هم پهن می‌کنیم که بیایید فرهنگ اسلام را از مردم و جوانان بگیرید. در فضا مجازی مگر چی هست. من که نگاه نمی کنم آن هایی که نگاه می کنند چیز های عجیب و غریب می گویند.

موحدی کرمانی در ادامه با طرح این سوال که آیا ما امروز جهاد فرهنگی داریم گفت: بعضی ها می گویند ما می توانیم فضای مجازی را پاکسازی کنیم اما من نمی دانم چه کسی طرفدار این فضا است. آیا صلاح است که یک طبیب غذای مسموم در اختیار مریض قرار دهد؟ نو جوانان و جوانان ما عمیقا از مسائل دینی باخبر نیستند. ما طرفدار مطالعه کتاب هستیم اما چه کتابی مهم این است. بنده زمانی که در سپاه بودم فرستادم بروند و ببینید در نمایشگاه کتاب چه کتاب هایی به مردم عرضه می‌کنند که گفتند در آن کتاب ها ضد دین، ضد انقلاب، ضد فرهنگ و ضد خدا به فروش می رسد در حالی که مراجع ما می گویند حفظ کتب ظاله حرام است باید با این موضوع برخورد شود.

وی در ادامه با خطاب قرار دادن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به ایشان پیشنهاد می دهم برای نمایشگاه کتاب سال آینده از همین حالا دست به کار شوند و با تعیین زمان برای کشورهایی که کتاب های خود را به کشور ما جاری می کنند کتاب ها آن ها را دریافت و نقطه انحرافی و گمراه کننده آن ها را شناسایی و پاسخ های آن را پیدا و به صورت پیوست به کتاب ها اضافه کنند. اگر می خواهید نمایشگاه کتاب خدا پسند باشد راهش این است اگر بنا است هر کتابی از هر کشوری با هرفرهنگی به کشور وارد شود حداقل این کار را انجام دهید.

موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به خصایص اخلاقی امام علی (ع) و تاکید بر توجه به درد و رنج دل مردم اظهار کرد: اگر امروز فردی می خواهد با وزیر ملاقات کند و درد دلش را بگوید به کجا باید برود. نامه هم که جواب داده نمی شود. این رویه غلط است. از درد دل مردم باخبر شوید. تمام این آقایان قوه قضاییه و دولت و شورای نگهبان هر یک نماینده ای تعیین که به درد مردم در زمانی معین و در مکانی عمومی گوش دهند. اجازه ندهید گلایه و انتقاد در دل مردم باقی بماند.

آیت الله موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: خداوند می فرماید اگر کسی تقوا داشته باشد کارش سخت نخواهد شد. کسی که تقوا داشته باشد خداوند نقطه های ضعفش را کم رنگ و اجرش را عظیم خواهد کرد. در آستانه لیالی قدر هستیم. در این شب ها باید از خداوند تقوا و توبه را بخواهیم. در شب قدر از خداوند بهترین حال که عبارت از توبه است را طلب کنید. ما باید به خود بیاییم که چه کردیم و به کجا می رویم. آیا برای شب اول قبر فکری کردیم یا نکردیم.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به حال توبه در لیالی قدر اظهار کرد: ما از ذلت می گریزیم اما آیا خود ما گرفتار ذلت هستیم یا نه؟ نزد خدا عزیز یا پست هستیم؟ باید ببینیم آیا بنده خدا یا بنده هوای نفس هستیم؟ در لیالی قدر باید بکوشیم حال توبه داشته باشیم و اگر وضع بدی داریم آن را اصلاح کنیم.

وی در ادامه با خطاب قرار دادن رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: از شما خواستارم افرادی که اقتصاد کشور را به هم ریخته اند از قبیل زمین خواران ،رانت خواران، غارتگران جنگل ها، عوامل قاچاق کالا به داخل کشور به ویژه مشروبات الکی و غارتگران آب‌های زیر زمینی شناسایی کرده و با آنان برخورد جدی کنید.

موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن روز آزادی خرمشهر بیان کرد: امروز روز سوم خرداد و حماسه معجزه آسای فتح خر مشهر است. این فتح فصل زرینی در تاریخ انقلاب به وجود آورد. 578 روز خرمشهر در اشغال دشمن بود که به یک قلعه دفاعی و دژ نفوذ ناپذیر تبدیل کرده بودند. برای طراحی دفاع خبرنگاران جنگی از کشور های مختلف دعوت شدند و قبل از آزادی خرمشهر توسط رژیم بعثی از این شهر دیدن کردند و گفتند نفوذ در این خطوط دفاعی توسط ایران غیر ممکن است. وی افزود: صدام با غرور و اطمینان گفته بود اگر ایران خرمشهر را فتح کند من کلید بصره را به آن ها می دهم اما این غیر ممکن در پرتو ایمان و مقاومت مردم شجاع و مبارز ممکن شد و مجاهدان جان بر کف بر ارتشی که توسط تمام قدرت های دنیا تجهیز شده بود پیروز شدند. خرمشهر با 19 هزار اسیر 16 هزار کشته به کشور بازگشت. این عملیات حیرت کارشناسان نظامی را به همراه داشت و آمریکا پس از پنج روز سکوت اعلام کرد ماشین نظامی ایران اعجاب آور بود. این حماسه یک الگو برای پیروزی بر همه عرصه هاست. وقتی ملتی بر داشته‌های خود تکیه زند و ایمان را با عمل صالح در پیش گرفت در همه عرصه ها پیروز خواهد شد.

موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی قدس گفت: این روز نماد وحدت و اراده ملت اسلامی و حمایت از ملتی است که با خون خود به دفاع از قبله اول مسلمان برخواسته است‌. روز قدس متعلق به یک ملت یا یک قطعه جغرافیایی نیست بلکه روز تعامل حق و باطل و ستیز مستضعفان با مستکبران است.

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته اطعام نیازمندان بیان کرد: جایگاه انفاق و رسیدگی به محرومان بر کسی پوشیده نیست. این موضوع اهمیت والایی در آموزه های اسلامی دارد. بدون توجه به بندگان خدا قرب به خداوند ممکن نیست. در شرایط کنونی اقتصادی که زندگی برای محرومان دشوار شده انفاق اهمیت بیشتری یافته است.

منبع: ایسنا
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره خطبه های نماز جمعه تهران 3 خرداد 98 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خطبه های نماز جمعه تهران 3 خرداد 98» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید