کد مطلب:  52468 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
20 مارس ، روز جهانی زبان فرانسوی

20 مارس ، روز جهانی زبان فرانسوی

20مارس مصادف با روز جهانی زبان فرانسوی است. علت انتخاب این روز سالگرد تاسیس «سازمان بین‌المللی فرانکوفونی (l’Organisation internationale de la Francophonie)»
زمان مطالعه: 2 دقیقه

زبان فرانسوی یک زبان هند و اروپایی از خانوادهٔ زبان‌های رومی است که توسط 136 میلیون نفر در سراسر جهان به‌عنوان زبان نخست گویش می‌گردد. فرانسوی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد، یکی از دو زبان کاری این سازمان (همراه با انگلیسی) و زبان کاری یا رسمی سازمان‌های متعدد بین‌المللی یا محلّی از جمله اتحادیه اروپا است.

فرانسوی زبانی است کاملاً علمی و دانشگاهی، و امروزه همچنان، در کنار انگلیسی، یکی از مهم‌ترین زبان‌های دیپلماتیک به شمار می‌رود. در حدود 190 میلیون نفر، فرانسوی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند، و 200 میلیون نفر دیگر هم آن را به عنوان یک زبان دوم اکتسابی استفاده می‌کنند.

اجتماعات گویش کننده به فرانسوی در 57 کشور و قلمرو حضور دارند. اکثر گویش کنندگان بومی این زبان در فرانسه هستند.

بقیهٔ گویش کنندگان به طور عمده در کانادا، به ویژه استان کبک، نیو برانزویک و اونتاریو و نیز بلژیک، سوییس، لوکزامبورگ و مناطقی در ایالت مین آمریکا و لوییزیانا حضور دارند. بیشتر افرادی که فرانسوی زبان دوم آن‌هاست در آفریقای فرانسوی‌زبان زندگی می‌کنند، که با تردید می‌توان گفت تعداد آن‌ها از گویندگان بومی بیشتر است. گرچه زبان اسپانیایی از نظر تعداد افرادی که به یک زبان واحد تکلم می‌کنند در مقام دوم قرار دارد (مقام اول متعلق به زبان چینی می‌باشد).

20 مارس ، روز جهانی زبان فرانسوی
20 مارس ، روز جهانی زبان فرانسوی
زبان فرانسوی

طبقه‌بندی زبان‌شناختی

زبان فرانسوی یکی از زبان‌های هند و اروپایی است که از زبان‌های رومی تأثیر گرفته و از زبان لاتین مشتق شده‌است، هم‌چنان‌که زبان‌های ملی مانند ایتالیایی، پرتغالی، اسپانیایی، رومانیایی و زبان‌های در اقلیت از اوکسیتان تا ناپل و… چنین هستند. با این وجود نزدیک‌ترین زبان‌های وابسته به آن، زبان‌های زبان‌های اوییل و کرئول‌های فرانسه‌پایه است.

روز جهانی زبان فرانسوی - French Language Day
روز جهانی زبان فرانسوی - French Language Day
روز جهانی زبان فرانسوی - French Language Day

موقعیت بین‌المللی

زبان فرانسوی، زبان رسمی 29 کشور است، که بیشتر آن‌ها در فرانسوی به La Francophonie (جوامع فرانسوی‌زبان) معروفند. هم‌چنین یک زبان رسمی تمام دفاتر سازمان ملل و گسترهٔ وسیعی از سازمان‌های بین‌المللی است. طبق اطلاعات اتحادیهٔ اروپا، 129 میلیون (یا 26٪ کل جمعیت اتحادیه)، در 27 عضو، به فرانسوی گویش می‌کنند که از میان آن‌ها، 65 میلیون نفر گویشوران بومی‌اند و 69 میلیون نفر ادعا می‌کنند که آن را یا به عنوان زبان دوم یا یک زبان خارجی صحبت می‌کنند و از این لحاظ، فرانسوی در ردهٔ سوم بیشترین گویشوران به عنوان زبان دوم قرار دارد (پس از انگلیسی و آلمانی).

بیست درصد از اروپایی‌های غیر فرانسوی‌زبان، قادر به گویش فرانسوی‌اند که تقریباً برابر 145٬6 میلیون نفرند.

به علاوه، پیش از میانهٔ قرن 20، فرانسوی به عنوان زبان سرآمد دیپلماسی در بین اروپاییان و نیروهای مستعمره و نیز به عنوان یک زبان بین‌المللی در میان طبقات تحصیل‌کردهٔ اروپا گویش می‌شد. در نتیجهٔ امپراتوری مستعمراتی فرانسه از قرن 17 تا 20، فرانسه به آمریکا، آفریقا، پلی‌نزی، و حوزهٔ کارائیب معرفی شد.

: برای دریافت مشاوره درباره 20 مارس ، روز جهانی زبان فرانسوی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «20 مارس ، روز جهانی زبان فرانسوی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید