کد مطلب:  24324 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی فیروز نادری

بیوگرافی فیروز نادری

فیروز نادری یکی از دانشمندان ایرانی است که سال ها در ناسا کار میکرد و افتخارات زیادی را کسب کرده است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

فیروز نادری یکی از دانشمندان ایرانی است که در ناسا کار می کرد  و افتخارات زیادی را کسب کرده است تا آنجا که ناسا یک سیارک را به نام فیروز نادری ثبت کرده است. آسمونی در این بخش بیوگرافی فیروز نادری را برای شما منتشر می کند.

درباره فیروز نادری

فیروز مایکل نادری متولد 5 فروردین 1325 در شیراز است. وی معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت در ناسا و مدیرکل اکتشافات منظومهٔ خورشیدی (از 15 اوت 2011) بوده است. او در فوریه سال 2016 بازنشسته شده است. وی هم‌اکنون در سمت مشاور مدیریت در ناسا و به عنوان یک سخنران عمومی فعالیت می‌کند.

firouz-naderi
firouz naderi

زندگی و تحصیلات فیروز نادری

فیروز نادری در 5 فروردین 1325 در شیراز به دنیا آمد. وی تحصیلات متوسطه خود را در ایران به اتمام رساند و پس از آن به ایالات متحدهٔ آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق پی گرفت. وی دوره کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های 1972 و 1976 در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند. نادری، پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز سنجش از دور ایران فعالیت کرد. وی در مدت همکاری خود با ناسا مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک، اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت.

نادری از سال 1996 مدیر برنامه منشأ حیات ناسا بود. وی در سال 1976 به JPL پیوست و به عنوان مدیر آزمایش‌ها پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق‌سنج (Scatterometer) ناسا به کار پرداخت. علاوه بر اینها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در JPL نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود. وی از سال 2000 نیز مدیریت برنامه تازه تأسیس برنامه مریخ را بر عهده گرفت. وظیفه مرکز برنامه مریخ آن است که تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه‌ریزی کند.

بیوگرافی دانشمند ایرانی، فیروز نادری
فیروز نادری

وی، در فروردین ماه 1379 به سمت مدیر پروژه‌های اکتشاف مریخ منصوب شد در پی موفقیت کاوشگرهای مریخ، نادری به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت)، از مهمترین مراکز فضایی ناسا منصوب شد و در سمت جدید به عنوان مسئول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت‌های مریخ را در مطالعه سایر بخش‌های جهان از زمین تا کهکشان‌های دور به کار بسته‌است. وی همچنین مسئولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج تا 20 ساله JPL را برعهده دارد. وی در سال 2011 به سمت مدیر پژوهش‌های روباتیک منظومه خورشیدی منصوب گشته‌است.

firouz-naderi
فیروز نادری

او در مصاحبه با برنامه پارازیت به این سؤال که نظرش درباره تئوری استیون هاوکینگ دربارهٔ عدم وجود خدا چیست پاسخ داد که به هیچ نوع دین و مذهب اعتقاد ندارد، خدا برایش از دین مجزاست و اندیشه سپیریچوال دارد.

کاوشگرهای مریخ

معروفیت نادری بیشتر به خاطر 2 کاوشگر مریخ یعنی روح و فرصت بوده‌است که با مدیریت او اطلاعات زیادی از جمله امید بیشتر به وجود حیات در مریخ را به بشر داد. او، فروردین ماه 1379 در شرایطی که چندین مأموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود، به مدیریت برنامه‌های اکتشافات مریخ منصوب شد و توانست در طی 4 سال، 3 مأموریت مهم از جمله پرتاب 2 کاوشگر مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت به انجام رساند.[8] دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا در بهمن ماه گذشته و انتخاب وی به عنوان موثرترین فرد ایالات متحده در سال قبل از دیگر افتخارات او است.

سیارک نادری-5515

پس از 36 سال، در فوریه 2016 ناسا به افتخار تلاش‌های فیروز نادری سیارک 1989-EL1 را به افتخار وی "نادری-5515" نام‌گذاری کرد.

بیوگرافی دانشمند ایرانی، فیروز نادری
بیوگرافی دانشمند ایرانی، فیروز نادری

جوایز و افتخارات فیروز نادری

  • همکار از مؤسسه هوانوردی و فضانوردی آمریکا (AIAA)

  • دریافت جایزه دوم ویلیام راندولف لاولیس از جامعه فضانوردی آمریکا (2010)

  • دریافت مدال افتخارِ جزیره اِلیس (2005)

  • برنده جایزه لیبرال (2004)

  • مدال رهبری برجستهٔ ناسا

  • مدال خدمات برجستهٔ ناسا

ناسا در سال 2016 نام فیروز نادری را بر روی یکی از سیارک‌های منظومه شمسی گذاشت. پیشتر، این سیارک با نام (5515) EL1 1989‎ خوانده می‌شد اکنون نام آن Naderi است.

firouz-naderi
firouz-naderi

فیروز نادری در اسکار 2017

پس از انصراف اصغر فرهادی کارگردان فیلم فروشنده از حضور در مراسم اسکار 2017 -که در اعتراض به فرمان اجرایی 13769 مبنی بر جلوگیری از ورود شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایران به خاک آمریکا صورت گرفت- وی انوشه انصاری و فیروز نادری را به‌عنوان نمایندگانش برای حضور در مراسم اُسکار معرفی کرد. در این مراسم، فیلم فروشنده توانست جایزهٔ اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به‌دست‌آورد و در پی آن، انوشه انصاری و فیروز نادری، جایزهٔ اُسکار را به جانشینی از سوی اصغر فرهادی دریافت کردند. در این مراسم متن سخنان اصغر فرهادی در غیاب او توسط انوشه انصاری خوانده شد.

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی فیروز نادری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بیوگرافی فیروز نادری» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید