کد مطلب: 17433 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با فرهنگسرای اشراق

آشنایی با فرهنگسرای اشراق

فرهنگسرا مکانی است که در آن فعالیت های فرهنگی به انجام می رسد و جامعه از این طریق مواریث فرهنگی خود را به نسل...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

eshragh3

فرهنگسرا مکانی است که در آن فعالیت های فرهنگی به انجام می رسد و جامعه از این طریق مواریث فرهنگی خود را به نسل جوان منتقل می کند. فعالیت هایی از قبیل برگزاری کلاس های فرهنگی مانند کتابخوانی و نقاشی و ... برای گذارندن اوقات فراغت برای کودکان و نوجوانان. گفتنی است که در این اماکن فعالیت های فرهنگی برای بزرگسالان نیز صورت می گیرد. فعالیت های جمع گرایانه از قبیل مشارگت در به انجام رسانی یک کار به ویژه در امور فرهنگی. در دنیای گذشته اصطلاحی به نام فرهنگسرا وجود نداشت چرا که خانواده عهده دار تعلیم و تربیت فرزندان بود اما به مرور که جوامع پیشرفته شدند و حوزه هایی از قبیل آموزش و پرورش از خانواده منفک شدند کار انتقال فرهنگ نیز به این نهاد سپرده شد که یکی از طرق به انجام رساندن این امر تاسیس فرهنگسراها بود. نکته دیگر که قابل تامل است این است که این اماکن بیشتر در شهرهای بزرگ ساخته می شود تا کمبودهای فرهنگی نسل جوان از طریق آن ها برطرف شود. با این مقدمه، در این مقاله از پورتال آسمونی می خواهیم شما را با فرهنگسرای اشراق آشنا کنیم. با ما همراه شوید.

ساختمان اصلی فرهنگسرای اشراق حدود 100سال و باغ بزرگ آن بیش از 200سال قدمت دارد. نقل است که ساختمان قدیمی توسط یکی از دامادهای ناصرالدین شاه بنا شده است که بادگیر آن یکی از بزرگترین و زیباترین بادگیر ایران محسوب میشود.

قسمت اعظم باغ، محوطه فرهنگسرا و ساختمان قدیمی به همان زمان قجر برمیگردد. بعد از سقوط قاجاریه یکی از خوانین همین منطقه به نام «مهدی ارباب یزدی» - معروف به ارباب مهدی- که از وکلای مجلس آن زمان بوده این باغ را از امام جمعه داماد ناصرالدین شاه خریداری میکند. مهدی ارباب در دوره پهلوی و بر اساس معماری آن دوره بناهای موجود را تغییر داد و بناهای دیگری هم به باغ اضافه کرده، مثل استخر مرکزی و مجسمه «اسب و تمساح». 

شاید مشهورترین قسمت باغ همان حوضهای هفتگانه باشد که به صورت پله مانند با هم ارتباط دارند؛ برای همین به باغ «هفت حوض» هم گفته اند.          

در گذشته، باغ دو دهنه قنات هم داشته که از «سرخه حصار» و «تلو»  سرچشمه میگرفتند. متأسفانه اولی به علت عدم لایروبی خشکیده ، ولی هنوز سرسبزی و صفای این باغ زیبا از آب جاری تلو است.     

در سال 1348 پس از مرگ مهدی ارباب مجموعه باغ و ساختمانهای آن به دربار پهلوی دوم واگذار شد. در همان زمان این باغ ملی اعلام شده و به دو قسمت پارک جوادیه و باشگاه شهرداری تقسیم میشود. پس از پیروزی انقلاب این باغ به شهرداری منطقه تبدیل شد. در سال 1374 با تاسیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تحت پوشش سازمان درمیآید و با عنوان فرهنگسرای اشراق به فعالیت خود ادامه میدهد.

وقتی وارد این مجموعه فرهنگی میشوید، قبل از اینکه بخواهید از خدمات متنوع آن استفاده کنید، در مسیر رسیدن به مراکز مختلف، دیدنیهایی خواهید داشت؛ چیزهایی که اینجا را به یکی از منحصر به فردترین مراکز فرهنگی تهران تبدیل میکند.

eshragh2

 باغ: باغ ایرانی فر هنگ سرا با مساحت هشت هکتاریاش، بیش از 150 گونه گیاهی، شامل نمونه نادر توت آمریکایی، توسکا و درختچههای گل یخ و گل شراب را میزبانی میکند. اینجا، گذرتان به درختهای کاج تهران، انجیر، بلوط و به طور ویژه انار که به تازگی حدود 10 هزار نهال انار در محوطه کاشته شده، خواهد افتاد.

 تندیسها و سردیسها: 12 سردیس و 4 تندیس از عرفا و اندیشمندان حکمت اسلامی- ایرانی از قبیل شیخ اشراق، ملاصدرا، فارابی و... در مدت دو سال توسط استاد سیاوش سلیمی،  از پیشکسوتان مجسمهسازی، ساخته شده و در فرهنگ سرا نصب شده است. وقتی از درب جنوبی وارد میشوید، شیخ اشراق حتما به شما خوش آمد خواهد گفت!

 هفت حوض: اشتباه نکنید، این هفت حوض ارتباط خاصی با میدان نبوت نارمک که مشهور به هفت حوض است ندارد، اتفاقا از قدیم، مشهورترین قسمت باغ همان حوضهای هفتگانه بوده که به صورت پله مانند با هم ارتباط دارند؛ برای همین به این باغ، «هفت حوض» هم میگفتهاند. حوضهای هفتگانه هم که همیشه با طروات آب روان منتظر شما هستند.

غرفه عرقیات سنتی: در هر فصلی از سال اگر به فرهنگ سرای اشراق سر بزنید میتوانید علاوه برآشنایی با خواص دارویی، از نزدیک با نحوه تهیه عرقیات آشنا شوید.

جسم ، روح ، فکر

امکانات تفریحی، ورزشی، استخر، کانونهای فرهنگی، خانه کودک، برگزاری تورهای سیاحتی و زیارتی و ویژه برنامههای مناسبتی از خدمات این فرهنگ سراست.

مرکزآموزش در بیش ازده عنوان و صد رشته آموزشی از جمله هنرهای دستی و تجسمی، موسیقی، آموزشهای علمی، علوم قرآنی، هنرهای خانگی، زبان، کامپیوترو... فعالیت میکند.

نگارخانه آفرینش نقش با دوسالن مجزا و ظرفیت هریک 50 تابلو برای برگزاری نمایشگاههای هنری هر روز از ساعت 9 الی 19 برای بازدید باز است.

سینما خانوادگی با ظرفیت 400 نفر، برگزارکننده همایشها، سمینارهاو اکران فیلمهای روز در ساعتهای 15، 17، 19 است.

سالن کنفرانس با ظرفیت 60 نفر با تجهیزات کامل میزبان برنامههای رسمی است.

سالن باران با ظرفیت 120 نفر،  برگزارکننده کارگاهها و نشستهای مختلف است.

کتابخانه شیخ اشراق بیش از 37000 جلد کتاب در زمینههای مختلف دارد و برای کودکان هم بخش مجزا دارد. اینجا دو سالن مطالعه مجزا برای خواهران و برادران دارد که در تمام روزهای هفته از 7 صبح تا 10 شب پذیرای شماست.

باشگاه ورزشی کلاسهایی در رشتههای فوتسال، والیبال، بسکتبال، ایروبیک و... دارد که در ردههای سنی مختلف برای خانم ها و آقایان برگزار میکند.

سرزمین فرشته ها با امکانات ویژه از قبیل اتاق بازی، آموزش مهارتهای مختلف از قبیل سفالگری، کارگاه های خلاقیت و...، در مقطع مهد و پیش دبستان در دو نوبت صبح و عصر پذیرای کودکان شماست.

کانونهای فرهنگ سرا مانند کانون ادبی و شعر خوانی، کانون نجوم، کانون گل و گیاه، کانون مهارتهای زندگی، آماده عضوگیری و همکاری با شما هستند.

سفره خانه سنتی انارستان شاید خوشمزهترین بخش فرهنگ سراست که همراه با موسیقی سنتی زنده در فضایی دلپذیر آماده پذیرایی از شماست. اینجا میتوانید پذیرایی از خود یا مهمانهایتان را در یک رستوران سنتی ارزان را تجربه کنید.

حتما به این مجسمه ها سر بزنید، سن و سالشان بالاست و حکایت تاریخی زیاد برایتان دارند که بگویند. مثلا اینکه ارباب مهدی، یکی از آخرین مالکان این مجموعه برای به روز کردن آن، بر اساس معماری دوره پهلوی بناهای دیگری را به باغ اضافه کرده، مثل استخر مرکزی و همین مجسمه «اسب و تمساح».

شما میتوانید یک بادگیر بزرگ را که گفته میشود قطورترین بادگیر ایران است، در این محوطه ببینید. بادگیرها در معماری سنتی ایرانی نقش سیستم تهویه و خنک کننده خانهها را داشتهاند. هوای مطبوع باغ و عملکرد بادگیرها اقامت در عمارت را دلنشین میکرده.

شهاب الدین سهروردی مشهور به «شیخ اشراق» در سال549 قمری در سهرورد یکی از روستاهای زنجان به دنیا آمد و عمر کوتاه 36 سالهاش، خیلی زود تمام شد. او در روزگاری زندگی میکرد که مردم از درک افکار او ناتوان بودند و به همین دلیل، عدهای از فقیهان شهر حلب (سوریه) او را به کفر متهم کردند تا سرانجام، سال 585 قمری زندانی شد و به دلیلی نامعلوم از دنیا رفت. برخی شاگردانش که عقیده داشتند او را به قتل رساندهاند، سهروردی را «شیخ شهید» خواندند.

eshragh

از باغ ایرانی تا سرای فرهنگ

چه کسی فکر میکرد باغی که محصولش انار است، روزی محصولات دیگری هم داشته باشد؟ کلاسهای آموزشی، فیلمهای سینمایی، باشگاه ورزشی،کتابخانه، نمایشگاههای کارآفرینی و هنری... و البته برگزاری جشنواره انار. اینجا که مزین به نام بزرگترین فیلسوف ایرانی شده، همه نوع محصول فرهنگی دارد. مجموعه اشراق در چند سال اخیر، با مرمت و بازسازی ساختمانهای اداری، تالار بادگیر، نگارخانه، مرکز آموزش، کتابخانه و سفره خانه حال و هوای دوست داشتی تری پیدا کرده؛ ضمن اینکه یک سالن کنفرانس و سالن ورزشی هم به مجموعه امکانات آن اضافه شده است.

8 تا 20 ؛ این ساعت کاری فرهنگ سراست. ضمن اینکه آخرین ایستگاه خط دو مترو ، «فرهنگ سرا» نام دارد و خروجیاش درست روبروی ورودی فرهنگ سراست.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «آشنایی با فرهنگسرای اشراق»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 7 = ?