کد مطلب: 38267 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
11 نوامبر؛ پایان جنگ جهانی اول (1918 م)

11 نوامبر؛ پایان جنگ جهانی اول (1918 م)

آتش‌بس 11 نوامبر 1918 پیمان ترک مخاصمه بین متفقین و آلمان در جنگ جهانی اول بود که به سبب محلی که این قرارداد در آنجا امضا شد
زمان مطالعه: 1 دقیقه

این پیمان متارکه جنگ در ساعت 11 پیش از ظهر به وقت پاریس در 11 نوامبر 1918 ("یازدهمین ساعت، یازدهمین روز، یازدهمین ماه") اجرا شد و آن را یک پیروزی برای متفقین و یک شکست کامل برای آلمان درنظر گرفتند اگر چه به طور رسمی آلمان تسلیم نشد.

هرچند این آتش‌بس در عمل به شلیک گلوله‌ها پایان داد اما پیمان صلح واقعی پس از شش ماه مذاکره در کنفرانس صلح پاریس و انعقاد معاهده ورسای به دست آمد.

قرارداد آتش‌بس در یک واگن راه آهن در کومپین (به فرانسوی: Compiègne) واقع در شمال فرانسه امضا شد. با امضای قرارداد آتش‌بس و اعتراف به شکست از سوی آلمان، جنگ جهانی اول که بیش از پنج میلیون و پانصد هزار نظامی و شش میلیون غیرنظامی کشته داشت پایان یافت و آتش تفنگها خاموش شد؛ ولی همه گیری آنفلوآنزای متعاقب آن که سربازان بازگشتی از جبهه‌ها ویروس آن را باخود به شهرهایشان برده بودند بیش از 20 میلیون انسان را از میان برد.

برای نخستین بار در بزرگداشت این آتش‌بس بزرگ به درخواست رسمی پادشاه انگلستان جرج پنجم، در 11 صبح روز 11 نوامبر دو دقیقه سکوت برای گرامی‌داشت یاد جان‌باختگان جنگ اول جهانی برگزار شد و این طور بود که روز 11 نوامبر به‌صورت ثابت به عنوان روز یادبود گرامی داشته می‌شود.

در تمام کشورهای مشترک‌المنافع از جمله انگلستان، کانادا، آمریکا،استرالیا و نیوزیلند بزرگداشت‌هایی در این روز برپا می‌شود.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «11 نوامبر؛ پایان جنگ جهانی اول (1918 م)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?