کد مطلب: 38641 درج نظر
رجیسترار چیست + بهترین رجیسترارهای دنیا
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فناوری آسمونی  __  Asemooni Tech ثبت دامنه به روند خریداری یک دامنه از طریق رجیسترار گفته می‌شود. ثبت دامنه به...

فناوری آسمونی  __  Asemooni Tech

ثبت دامنه به روند خریداری یک دامنه از طریق رجیسترار گفته می‌شود. ثبت دامنه به عمل رزرو کردن یک نام برای مدتی مشخص در دنیای پهناور اینترنت گفته می‌شود. اگر می خواهید بدانید رجیسترار چیست و با بهترین رجیسترارهای دنیا آشنا شوید این بخش  فناوری آسمونی  را تا پایان مطالعه نمایید.رجیسترار چیست + بهترین رجیسترارهای دنیا

با ثبت دامنه، آن دامنه برای مدتی معلوم به مالکیت شما در می‌آید و تا زمانی که آن را تمدید کنید، این مالکیت نیز تمدید می‌شود و شخصی دیگر امکان ثبت و استفاده از دامنه‌ی شما را نخواهد داشت اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که هیچکس امکان خرید یک دامنه و داشتن مالکیت آن را برای مادام‌اعمر ندارد.

یعنی ممکن است قصد خرید و تمدید یک دامنه برای مدت طولانی را داشته باشید. مثلا قصد خرید یک دامنه با پسوند .com برای مدت 8 سال دارید. این مورد شدنی است؛ زیرا امکان تمدید دامنه .com تا 10 سال وجود دارد. در این صورت هزینه‌ی 8 سال تمدید را پرداخت و مالکیت آن را برای این مدت رقم می‌زنید. به طور کلی هر دامنه بسته به قوانین و شرایط موجود و حاکم بر آن امکان تمدید تا میزان سال مشخصی را دارد. برای مثال امکان تمدید دامنه‌های ملی با پسوند .ir تا 5 سال و امکان تمدید دامنه‌های بین‌المللی عمومی مثل .com تا 10 سال وجود دارد. پیش از تمدید همواره باید سقف آن را در نظر داشته باشید و در صورت عدم اطلاع آن را استعلام کنید.

به شخصی که دامنه ثبت می‌کند و در واقع مالک دامنه Domain Name Registrant گفته می‌شود. پس مالک دامنه و یا ثبت‌کننده دامنه به فارسی معادل همان Registrant به انگلیسی می‌باشد.

ثبت دامنه برای راه‌اندازی وبسایت، ایمیل و یا هر سرویس دیگر تحت وب ضروری است. گرچه شما هرروز ملزم به ثبت یک دامنه‌ی جدید برای انجام عملیات جدید نیستید. برای مثال فرض کنید وبسایتی ساده جهت اطلاع رسانی دارید و قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی به آن متصل کنید. جهت راه‌اندازی آن فروشگاه نیاز به خریداری دامنه جدید ندارید و کافی است یک زیر دامنه برای وبسایت خود ایجاد کنید. یعنی چنانچه آدرس وبسایت اطلاع‌رسانی شما example.com باشد، زیردامنه‌ای به نام shop.example.com جهت فروش گذاشتن محصولات ایجاد می‌کنید. این همان کاری است که اکثر کمپانی‌ها انجام می‌دهند تا با نام و برند از پیش تعیین شده خود، فعالیتشان را ادامه دهند.

پس مهمترین نکته در مورد ثبت یک دامنه این است که انجام این امر به یک فرد یا شرکت، هویتی شناخته شده و شخصیتی خاص می‌دهد.

آشنایی با رجیسترار ریسلو

رجیسترار دایرکت آی یا همان resellerclub که یک شرکت دو ملیتی هندی آمریکایی بود، از اواخر تابستان سال 92 بصورت کامل تابعیت آمریکایی پیدا کرد و طبق قوانین آمریکا امکان ارائه سرویس به ایرانیان را نداشت! در همان زمان بود که زمزمه های تحریم ایرانیان توسط این شرکت به گوش می رسید و در مهر ماه همان سال بود که رسما اعلام شد امکان ارائه سرویس به ایرانیان وجود ندارد و در اقدامی خودجوش و بدون هماهنگی تمامی دامنه ها به شرکت ریسلو منتقل شد!

ریسلو که بصورت ناگهان با حجم زیادی از دامنه های ایرانی مواجه شده بود خیلی سریع تصمیم به تغییر زیر ساخت ها و آماده سازی نگهداری دامنه های ایرانیان را گرفت.

در این سال ها، هاستینگ های ایرانی به ناچار سرویسی را پذیرفتند که خودشان انتخاب نکرده بودند و انتخاب یک شرکت آمریکایی بود. پشتیبانی ضعیف ریسلو، مسدود کردن دامنه ها بدون اطلاع قبلی، قطعی های مداوم از جمله مشکلاتی بود که در این مدت هاستینگ های ایرانی با این رجیسترار مواجه بودند.

با همه این مشکلات به نحوی کنار آمدیم تا اینکه از یک ماه گذشته زمانیکه 4سال از این انتقال می گذشت،  ریسلو با ارسال ایمیل هایی اعمال محدودیت ها را برای ایران شروع کرد و در آخرین ایمیل تیر خلاص را زدند:

از 27 تیر سال 1396 ایرانیان امکان ساخت مشتری جدید، امکان ثبت دامنه و امکان انتقال دامنه را ندارند.

از 18 آگوست یعنی یک ماه دیگر هزینه تمدید سرویس ها و دامنه های قبلی در رسلو افزایش می یابد.

و از 18 نوامبر امکان تمدید سرویس های سابق را ندارند و مشخص نیست بعد ازین تاریخ چه سرنوشتی در انتظار کسب و کارهای اینترنتی هست.

شرکت ریسلو در ایمیل‌های یادشده به تمام کاربران خود هشدار داده است که از تاریخ 18 جولای 2017 مصادف با 27 تیر1396 در سیاست‌های جدید خود تغییراتی ایجاد کرده و محدودیت‌هایی برای نمایندگان و کاربران از کشورهای مورد تحریم در نظر خواهد گرفت که عملا به منزله پایان فعالیت این شرکت پس از 4 سال در بازار ایران خواهد بود.

در این ایمیل ریسلو هشدار داده است که از تاریخ مذکور کاربران مورد اشاره در لیست تحریم ها دیگر قادر به ایجاد حساب کاربری جدید، ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه به پلتفرم ریسلو نخواهند بود و از تاریخ 18 نوامبر 2017 مصادف با  27 آبان 1396 امکان تمدید دامنه در این رجیسترار را نخواهند داشت و تنها راه باقیمانده جهت عبور از این مشکل، انتقال دامنه به یک رجیسترار دیگر پیش از فرا رسیدن زمان تمدید دامنه ها است.

و این یعنی یک زنگ خطر برای تمامی کسب و کارهایی آنلاین و هاستینگ هایی که دامنه های خود را در این شرکت نگهداری می کنند!

چطور بفهمیم که دامنه ما در ریسلو ثبت شده و تحت تحریم است؟

برای اطمینان ازینکه دامنه شما در تحریم هست یا خیر می توانید به آدرس who.is وارد شوید و دامنه خود را وارد کنید ، در صورتیکه در قسمت Registrar Info نام REALTIME REGISTER را مشاهده کردید یعنی شما هم تحت تحریم قرار گرفته اید!

ممکن است دامنه سایت خود را از دست بدهید! همین حالا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید…

چه کاری باید انجام داد؟

به محض دیدن این پیام باید به هاستینگ خود تیکت بزنید و خواستار راه حل باشید تا انتقال دامنه را برای شما انجام دهند یا راه حل پیشنهادی خود را ارائه کنند. اما چنانچه از مشتریان و کاربران ایران سرور هستید سریعا برای انتقال دامنه به ایران سرور به بخش فروش ایران سرور تیکت ارسال کنید.

آشنایی با رجیسترار وب ورکز

شایان ذکر است Web Werks یکی از کمپانی های بزرگ هندی است که در سال 1996 تاسیس شده است و جزو دیتاسنترهای TIER IV می باشد. این کمپانی از سال 2003 رجیسترار رسمی ICANN  نیز می باشد و از پلتفرم قدرتمندی برای مدیریت دامنه ها برخوردار است.

نحوه دسترسی به کنترل پنل دامنه های ثبت شده در Web Werks

1) ابتدا به صفحه ورود به کنترل پنل دامنه وارد شوید.

2) آدرس ایمیل موجود در ناحیه کاربری خود را به همراه رمز عبور کنترل پنل دامنه به ترتیب در Username و Password وارد نمایید و بر روی Login کلیک کنید. در صورت صحیح بودن آدرس ایمیل و رمز عبور، وارد کنترل پنل دامنه های بین المللی خود خواهید شد.

در نظر داشته باشید در صورتی که برای اولین بار به پنل خود مراجعه می کنید و یا رمزعبور خود را فراموش کرده اید، بایستی به روش زیر اقدام نمایید:

- بر روی Click here از عبارت Click here to reset your Password در قسمت Forgot Password کلیک کنید.

- در صفحه جدید بایستی ایمیل آدرس خود را در بخش Username و تاریخ تولد خود را در بخش Birth Date وارد نمایید. توجه داشته باشید در صورتی که تا به این لحظه اقدام به تغییر Birth Date خود نکرده اید، تاریخ تولد 01/01/1970 برای تمامی اکانت ها به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده است.

- بر روی Submit کلیک کنید تا در صورت ورود اطلاعات صحیح (در صورتی که اطلاعات صحیح باشد، تصویر زیر را مشاهده می کنید)، ایمیلی با موضوع "Reset your Control Panel Password" برای شما ارسال شود. در صورتی که این ایمیل را در Inbox خود مشاهده نمی کنید، آن را در بخش های دیگر ایمیل اکانت خود مانند Bulk و یا Spam جستجو کنید.

- به ایمیل مذکور مراجعه فرمایید و بر روی دکمه Set New Password در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید.

- در صفحه جدید با رعایت شرایط زیر اقدام به ورود رمز عبور در قسمت New Password و Confirm Password نمایید و بر روی Submit کلیک کنید:

* تعداد حروف رمزعبور بایستی بین 8 الی 32 کاراکتر باشد.

* رمز عبور بایستی شامل حداقل یک کاراکتر کوچک (مانند r)، یک کاراکتر بزرگ (مانند R)، یک عدد (مانند 3) و یک کاراکتر خاص (مانند & * % ^ #) باشد.

- در صورتی که مرحله تنظیم رمز جدید را به درستی انجام داده باشید پیغام Password Changed Successfully را دریافت خواهید کرد و به مرحله 2 از همین مقاله منتقل می شوید تا قادر به ورود به کنترل پنل دامنه خود با رمز عبور جدید خود باشید.

نکات قابل توجه:

- در نظر داشته باشید که ایمیل آدرس شما همان ایمیل آدرس ناحیه کاربریتان خواهد بود. در صورتی که با آن ایمیل آدرس قادر به ورود به پنل دامنه بین المللی خود نیستید، لطفا ما را از طریق ارسال تیکت به بخش فروش و مالی مطلع سازید.

- در صورتی که ایمیلِ حاویِ لینک تغییر Password کنترل پنل دامنه تا نیم ساعت پس از درخواست آن دریافت نشد، لطفا موضوع را از طریق ثبت درخواست پشتیبانی به واحد فروش و مالی اعلام فرمایید.

- در نظر داشته باشید که Link تغییر رمزعبور تا یک روز فعال خواهد بود، در غیر این صورت لازم است بار دیگر اقدام به درخواست لینک تغییر Password نمایید.

- مشاهده پیغام "Your Account is Blocked" به معنای ورود اشتباه Username یا Birth Date است. در نظر داشته باشید در صورت عدم تغییر تاریخ تولد خود در کنترل پنل دامنه، تاریخ 01/01/1970 به صورت پیش فرض برای تمامی اکانت ها در نظر گرفته شده است که بایستی این تاریخ را در محل مربوطه وارد نمایید.

- همواره می توانید مدیریت دامنه های خود را از طریق ناحیه کاربریتان انجام دهید.

آشنایی با رجیسترار دایرکت آی

تاسیس در سال 1998

بنیانگذاران: Bhavin Turakhia، Divyank Turakhia

Directi شامل یک گروه از شرکت های فن آوری است که در مالکیت، مدیریت یا سرمایه گذاری Bhavin Turakhia، Divyank Turakhia قرار دارد. گروه دارای واحدهای تجاری متعددی هستند که به طور مستقل توسط تیم مدیریت مربوطه اجرا می شوند.

Bhavin Turakhia

Bhavin Turakhia یک کارآفرین موفق در زمینه تکنولوژی است و همچنین موسس و مدیر عامل شرکت Directi است. وی بیش از 17 سال تجربه کار در زمینه های فن آوری و تکنولوژی دارد.

Divyank Turakhia

Divyank Turakhia یکی کارآفرین موفق در زمینه اینترنت و فضای مجازی است. او اولین کسب و کار اینترنتی خود را در سال 1996 آغاز کرد، یعنی زمانی که فقط 14 سال سن داشته است.

قسمت «درباره ما» سایت دایرکت آی directi.com :

ما اعتقاد نداریم که ایده های بزرگ محدود به اتاق های جلسه ای پر سر و صدا و یا انتخاب های فانتزی هستند. ایده های بزرگ متعلق به تیم هایی است که همکاری و ایده های ابتکاری را جشن می گیرند. ما به دنبال اندیشمندان پرشور و پرهیجان و پر از ایده هستیم که می توانند به ما در جهت آینده Directi کمک کنند.

آدرس سایت دایرکت آی :

www.directi.com

ثبت نظر درباره «رجیسترار چیست + بهترین رجیسترارهای دنیا»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت