کد مطلب:  57175 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جزئیات واکسن ایرانی کرونا/آغاز مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست

جزئیات واکسن ایرانی کرونا/آغاز مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست

جهانپور: تا این لحظه هیچ واکسن خارجی هم مجوز ورود از سازمان غذا و داروی ایران ندارد و هر موردی که بخواهد وارد کشور شود، باید مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کند.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سخنگوی سازمان غذا و دارو جزییاتی را درباره واکسن کرونای تولید داخلی تشریح کرد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور گفت: واکسن کرونا ایرانی هنوز تولید نهایی نشده است و مراحل کارآزمایی بالینی را طی می کند و امروز نهم دی 99 فاز اول مطالعه انسانی آن عملا آغاز شد. این به معنای رونمایی از واکسن کرونا نیست، بلکه شروع فاز اول مطالعه انسانی است. این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده کرونا یا Inactivated coronavirus است که ترکیبات آلومینیوم هم همراه دارد.

جزئیات واکسن ایرانی کرونا/آغاز مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست
جزئیات واکسن ایرانی کرونا/آغاز مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست

وی افزود: این واکسن امروز فاز یک بالینی آن آغاز شد و اولین داوطلب تزریق آن هم خانم طیبه مخبر بودند. هر وقت این واکسن تایید نهایی شود ظرفیت تولید انبوه آن هم آماده است. مهم تایید مراحل کارآزمایی بالینی است و اگر تایید نهایی انجام شود در سال 1400 قابلیت تولید حداقل 80 تا 100 میلیون دوز واکسن را تا آخر سال خواهند داشت، ولی قبل از آن باید همه مراحل کارآزمایی بالینی به تایید سازمان غذا و دارو رسیده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در عین حال تست انسانی حداقل یک واکسن کرونای دیگر هم بزودی با مجوز کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت آغاز می شود.

جهانپور با بیان اینکه واکسن کرونا مانند هر واکسن دیگری که در کشور تزریق می شود، با مجوز سازمان غذا و دارو قابل تولید یا ورود به ایران است، تاکید کرد: هر زمان قرار شد در حوزه صادرات واکسن کرونای ایرانی اقدام کنیم، می توان برای دریافت مجوز سازمان جهانی بهداشت یا سازمان های مرتبط بین المللی یا کشورهای مقصد برای این واکسن هم اقدام کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که بعد از تولید واکسن کرونا این واکسن برای تولید و استفاده نیازمند مجوز سازمان بهداشت جهانی هست یا نه گفت: ممکن است مستندات برای سازمان بهداشت جهانی ارسال شود اما برای استفاده در کشور نیازی به مجوز WHO نیست و همه چیز با مجوز سازمان غذا و داروی ایران انجام می شود. هر وقت قرار شد تولید برای صادرات داشته باشیم، تولیدکننده می تواند برای مجوزهای بین المللی از سازمان بهداشت جهانی هم اقدامات بیشتری را انجام دهد.

جهانپور تاکید کرد: در ضمن تا این لحظه هیچ واکسن خارجی هم مجوز ورود از سازمان غذا و داروی ایران ندارد و هر موردی که بخواهد وارد کشور شود، باید مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کند. در عین حال واکسن کرونای ایرانی هم وارد فاز یک مطالعه بالینی شده که بعد از اتمام این فاز و بررسی نتایج آن، وارد فاز دوم و سپس فاز سوم کارآزمایی بالینی خواهد شد و در نهایت بعد از اتمام فازهای مطالعه انسانی مجددا بررسی شده و در صورت دریافت مجوز سازمان غذا و دارو وارد مرحله تولید انبوه خواهد شد.

: برای دریافت مشاوره درباره جزئیات واکسن ایرانی کرونا/آغاز مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جزئیات واکسن ایرانی کرونا/آغاز مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید