مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  8379 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
16 آذر ، روز دانشجو

16 آذر ، روز دانشجو

16 آذر ماه هر سال روز دانشجو نام دارد. این روز به یاد 3 دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار نیکسون در دانشگاه تهران کشته شدند، نامگذاری شده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخچه روز دانشجو

نیکسون به ایران می‏ آمد تا نتایج «پیروزی سیاسی امیدبخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است» (نقل از نطق آیزنهاور در کنگره آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد) ببیند.

در مقابل دانشجویان مبارز دانشگاه نیز تصمیم گرفتند که در فضای حکومت نظامی بعد از کودتای سیاه، هنگام ورود نیکسون، نفرت و انزجار خود را به دستگاه کودتا نشان دهند.

studant
16 آذر، روز دانشجو

 

دو روز قبل از آن واقعه تلخ (14 آذر) زاهدی تجدید رابطه با انگلستان را رسما اعلام کرد و قرار شد که «دنیس رایت» ، کاردار سفارت انگلستان، چند روز بعد به ایران بیاید. از همان روز 14 آذر تظاهراتی در گوشه و کنار به وقوع پیوست که در نتیجه در بازار و دانشگاه عده ‏ای دست گیر شدند.

این وضع در روز 15 آذر هم ادامه داشت. و بیشتر اعتراض ها از دانشکده پزشکی و داروسازی و حقوق و علوم آغاز شد.

در 16 آذر و با همکاری نهضت مقاومت ملی، دانشجویان فعال به سخنرانی در کلاس ها پرداختند و ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت.

سر در دانشگاه تهران، 16 آذر 1332
سر در دانشگاه تهران، 16 آذر 1332

 

دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت. سربازان و نیروهای ویژه ارتشی پس از هجوم به دانشگاه، به کلاسهای درس حمله کرده و صدها دانشجو را بازداشت و زخمی نمودند.

نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک تیر کردند که سبب مرگ سه دانشجوی این دانشکده به نامهای احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا شد.

فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 16 آذر ، روز دانشجو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «16 آذر ، روز دانشجو» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید