کد مطلب: 31288 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دیدارهای خاطره انگیز ; تغییر برنامه جام جهانی توسط آدولف هیتلر

دیدارهای خاطره انگیز ; تغییر برنامه جام جهانی توسط آدولف هیتلر

دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی تغییر برنامه جام جهانی توسط آدولف...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعیتغییر برنامه جام جهانی توسط آدولف هیتلر

 

به گزارش آسمونی ، آنشلوس(Anschluß) در زبان آلمانی به معنای همبستگی و پیوند است. زمانی که آدولف هیتلر صدر اعظم آلمان در سال 1933 به قدرت رسید یکی از برنامه هایش این بود که دو کشور اتریش و آلمان که هر دو ژرمن بودند، یکی شوند. البته بعد از جنگ جهانی اول و شکست آلمان و متحدانش، طبق پیمان ورسای، اتحاد آلمان و اتریش (آنشلوس) و شکل گیری جمهوری آلمان-اتریش صورت مشخص ممنوع شده بود.

الحاق اتریش به آلمان

اما هر چه جام جهانی 1938 نزدیک تر می شد، شرایط سیاسی تغییر می کرد. هیتلر با بهره‌برداری از گرفتاری کشورهای غربی و همین‌طور دوستی موسولینی که در 1934 از آنشلوس جلوگیری کرده بود در پی اشغال اتریش درآمد. به گزارش آسمونی ، الحاق اتریش به آلمان در 11 مارس 1938 صورت گرفت و چهار روز بعد به صورت رسمی اعلام شد اما بریتانیا و فرانسه از شناسایی وحدت این دو کشور جلوگیری کردند. در هر حال این اتفاق تاثیرات خود را روی جام جهانی فوتبال هم گذاشت!

صعود اتریش به جام جهانی

تیم اتریش در گروه هشت مرحله انتخابی جام جهانی با لاتویا و لیتوانی همگروه بود. به گزارش آسمونی ، در این مرحله لیتوانی بعد از یک برد(4-2) مقابل لاتویا در خانه حریف (5-1) باخت و حذف شد و لاتویا در روز 5 اکتبر 1937 در یک مسابقه در پراتر اشتادیون وین به مصاف اتریش رفت. دیداری که (2-1) تمام شد و اتریش راهی جام جهانی گردید. پس از قرعه کشی جام جهانی مشخص شد که اتریش باید در دور اول باید به مصاف سوئد برود. اما پس از الحاق اتریش به آلمان دیگر کشوری به نام اتریش وجود خارجی نداشت! اما آلمان هم دچار تغییرات زیادی شده بود.

تدبیر زپ هربرگر

به گزارش آسمونی ، فدراسیون آلمان در سال 1936و به دنبال حذف از المپیک برلین، اتو نرتز مربی تیم را برکنار ساخت و به جای او زپ هربرگر را منصوب نموده بود. هربرگر از بازیکنان خوب خط حمله در مانهایم بود ، از مربیان برجسته آلمان بود. زیرا علاوه بر آنکه تا نهایت درجه از زیرکی برخوردار بود، مقتدر و دوست داشتنی هم بود. علاوه بر این روانشناسی علمی و تاکتیسینی بی نظیر بود و در آن هنگام یگانه کاری که از دست او ساخته بود، سر و صورت دادن به تیم از هم پاشیده آلمان بود. هربرگر اولین کاری که انجام داد آن بود که 9 نفر از بازیکنان بین المللی تیم اتریش را وارد تیم آلمان کرد. شاید اگر هر کدام از بازیکنان آلمان یا اتریش جداگانه در مسابقات حضور می یافتند شانس رسیدن به مراحل نهایی را داشتند اما این ترکیب نه!

تساوی در روز آغاز جام

به گزارش آسمونی ، آلمان و سوییس در ساعت 17 روز 4 ژوئن جام جهانی را افتتاح کردند و در حضور 27152 تماشاگر استادیوم پارک دو پرنس(1-1) به تساوی رسیدند. گل آلمان در دقیقه 29 توسط یوزف گائوشل به ثمر رسید و در دقیقه 43 آندره آبگلن بازی را به تساوی کشاند. 5 روز بعد از ساعت 18 مسابقه تکراری دو تیم آغاز شد. این بار 20225 نفر به پارک دو پرنس آمده بودند.

حذف آلمان در دور اول جام

آلمانها در نیمه اول بازی دو بر صفر جلو افتادند. به گزارش آسمونی ، اولین گل در دقیقه 8 توسط هانمان سنتر فروارد ارتیشی الاصل زده شد و دیگری اشتباها توسط لورتشر بازیکن سوییسی در دقیقه 22 وارد دروازه خودشان گشت. اما والاشک اولین گل سوییس را در دقیقه 42 به ثمر رساند و بازی را به اوج حساسیت کشاند. هنگامی که آندره آبگلی گوش چپ سوییس به علت آسیب وارده از زمین خارج شد، سوییسی ها نه تنها مایوس نشدند بلکه به فشار خویش به دروازه آلمان افزودند. کمی بعد او به زمین بازگشت و با کمک او بود که آلفرد بیکل گل مساوی را در دقیقه 64 به ثمر رساند. سپس آبگلن دو گل دیگر نیز در دقایق 75 و 78 وارد دروازه آلمان کرد تا سوییس به برتری(4-2) دست یابد. این اولین و آخرین باری بود که آلمان در دور اول جام جهانی حذف می شد و بدون شک این از مهم ترین عواقب ورزشی تصرف اتریش توسط آلمان به شمار می رفت!

سایر مطالب با عنوان دیدارهای خاطره انگیز جام های جهانی را اینجا بخوانید.

منبع: اختصاصی آسمونی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «دیدارهای خاطره انگیز ; تغییر برنامه جام جهانی توسط آدولف هیتلر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?