کد مطلب: 16834 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تعطیلات آخر هفته تغییر می‌کند؟ / شنبه یا پنج شنبه؟

تعطیلات آخر هفته تغییر می‌کند؟ / شنبه یا پنج شنبه؟

1395/05/17زمزمه تغییر روزهای تعطیل هفته مدت هاست که به گوش می رسد.  به گزارش آسمونی به نقل از جام نیـوز، هفته...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

1395/05/17

زمزمه تغییر روزهای تعطیل هفته مدت هاست که به گوش می رسد.

Change the weekend  Saturday or Thursday

  به گزارش آسمونی به نقل از جام نیـوز، هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه طرح تغییر تعطیلات به دولت رفته، اگرچه پارلمان بخش خصوصی این موضوع را از طریق وزارت صنعت پیگیری می‌کند اما هنوز این طرح به دولت ارائه نشده است و مخالفان و موافقانی سرسخت دارد.

 زمزمه تغییر روزهای تعطیل هفته مدت هاست که به گوش می رسد و دلیل اصلی آن همزمانی آغاز هفته در کشور با تعطیلات پایان هفته در عمده کشورهای طرف تجارت ایران و همچنین همسایگان است، عاملی که بنا به اعلام فعالان بخش خصوصی وتجار موجب شده تا چهار روز را در هفته از دست بدهند.

  طرح تغییر تعطیلات به دولت ارائه نشده است

 هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه طرح تغییر تعطیلات به دولت رفته اما ولی اله افخمی راد، رییس سازمان توسعه تجارت با تکذیب این خبر اعلام کرد که اگر به جای پنجشنبه ها، شنبه را تعطیل کنیم، می توانیم به مدار تناسب تعطیلات با کشورهای دیگر باز گردیم که باعث کسب موفقیت های بیشتری در تجارت جهانی می شود و حتی با همسایگان شرایط بهتری خواهیم داشت اما اگر  تعطیلی آخر هفته ادامه یابد، شاید نتوانیم متناسب با ظرفیت کشور در تجارت بین الملل موفق باشیم.

 معاون وزیر صنعت همچنین گفت که که این پیشنهاد را دنبال می کنیم تا بدست وزیر و به سرانجام برسد.

  تغییر تعطیلات فعلا در حد پیشنهاد است

 بر اساس این گزارش، عباس آرگون، عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با اقتصاد آنلاین این طرح را برای تجارت کشور مناسب دانست و گفت: با توجه به اینکه در کشور پنج شنبه و جمعه ها تعطیل است و در کشورهای طرف تجاری ما شنبه و یکشنبه روز تعطیل است تغییر روزهای تعطیل پایان  هفته می تواند تا حدودی این وضعیت را بهبود بخشید و چهار روزی را که ارتباط کاری نداریم به سه روز کاهش دهد.

 وی با بیان اینکه پیشنهاد این است که تعطیلی پنج شنبه ها با روزهای شنبه جابجا شود، خاطرنشان کرد:این موضوع فعلا در حد پیشنهاد مطرح شده ودولت ومجلس باید درباره آن تصمیم گیری کنند.

 لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات نیز با بیان اینکه سال هاست که درباره این موضوع اخباری در کشور مطرح می شود ولی به نتیجه نمی رسد، گفت: طی یکسال گذشته نیز در اتاق بازرگانی بررسی و پشنهاداتی به دولت ارائه شد و خوشبختانه وزارت صنعت نیز این طرح را به هیئت وزیران ارائه داده است.

 به گفته او در حال حاضر 4 روز کاری را بطور مشخص و بطور خاص یک روز را بدلیل عدم تطبیق ساعات با کشورها، از دست می دهیم و بنظر می رسد حساسیت ها بیشتر روی روز جمعه باشد..

 لاهوتی  ادامه داد: اگر ما نیز تعطیلی جمعه و شنبه را اعلام کنیم، حداقل یک روز تا یک روز و نیم در هفته در مراودات افزایش خواهیم داشت و می توانیم زمان را ذخیره و تاثیر آن را در اقتصاد شاهد باشیم.

 در این زمینه اگرچه نمایندگان مجلس مجلس دهم ساماندهی تعطیلات کشور را موجب افزایش بهره‌وری می‌دانند اما اعلام می کنند که تغییر تعطیلی روز جمعه ممکن نیست.

  گاهی کشور یک هفته تعطیل می شود

 حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به ضرورت ساماندهی تعطیلات در کشور گفته که در مجالس هفتم و نهم نمایندگان طرح هایی را در زمینه ساماندهی تعطیلات ارایه کردند اما متاسفانه این طرح ها به دلایل مختلف به نتیجه نرسید زیرا هیچ فصل مشترکی میان نظرات افراد در ساماندهی تعطیلات کشور وجود نداشت.

 به گفته او سه دسته تعطیلات مذهبی، ملی و سنتی در جامعه وجود دارد و هرکدام از این تعطیلات درجامعه دارای حامیان و مدافعان بسیاری است که با حذف آن مخالفت می‌کنند بنابراین با توجه به اینکه بافت جمهوری اسلامی ایران مذهبی است کاهش تعطیلات دراین حوزه موجب مخالفت های بسیاری از افراد می شود؛ همچنین برای کاهش تعطیلات سنتی و انقلابی نیز موانعی در جامعه وجود دارد .

 فولادگر همچنین  با انتقاد از اینکه در برخی مقاطع به دلیل تعطیلات پی درپی  یک هفته در کشور تعطیل می شود، تصریح کرد: این موضوع سبب اوج مسافرت ها و افزایش ترافیک در جاده‌ها می شود که باید برای جلوگیری از این موضوع سیاستگذاری خاصی انجام شود، علاوه بر این هماهنگ نبودن تعطیلات ایران با سایر کشورهای دنیا نیز امکان همکاری و تعاملات بین المللی را کاهش داده و محدود کرده است؛ بنابراین برای پیگیری طرح ساماندهی تعطیلات دراین دوره از مجلس باید سیاستگذاری را انجام شود.

   فقط جمعه ها تعطیل باشد

 حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به پیشنهاد تعطیلی روزهای شنبه به جای پنج‌شنبه مطرح شده از سوی کمیته فرهنگی اتاق بازرگانی ایران، معتقد است با توجه به وضعیت کشور و در راستای افزایش بهره‌وری نه تنها روزهای شنبه نباید تعطیل شود بلکه تعطیلی روزهای پنج‌شنبه نیز باید منتفی شود و تنها روزهای جمعه تعطیل باشد.

  علمای فقهی اظهار نظر کنند

 علی رستمیان،نماینده مردم سلسله و دلفان نیز با بیان اینکه روز جمعه همیشه برای ما سمبل عبادت و مسائل معنوی بوده است، بر این باور است که درباره تغییر  تعطیلات آخر هفته به ویژه روز جمعه باید علما بر مبنای مسائل فقهی اظهارنظر کنند، البته جنبه مثبت این طرح هم تسهیل روند تجاری کشور و تسریع در روند کاری مردم با سفارت‌خانه‌ها  و تسهیل در داد وستد تجاری است.

  تغییر تعطیلات آخر هفته امری بعید است

 سیدحسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود  در این زمینه گفت: تغییر تعطیلات آخر هفته امری بعید به نظر می‌رسد چراکه روز جمعه برای ایرانیان روز مقدسی است، نماز جمعه در این روز برگزار می‌شود طبیعتا موافقت با این موضوع سخت و تا حدودی ناممکن است.

 بر اساس این گزارش با توجه به موافقت ها ومخالفت های موجود در این زمینه باید دید که  دولت در این باره چه تصمیمی می گیرد و آیا این طرح را به مجلس دهم ارائه خواهد داد؟

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تعطیلات آخر هفته تغییر می‌کند؟ / شنبه یا پنج شنبه؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?